Ce Anvelope Folositi?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by lord_wader View Post
    Acum sunt in dubii pentru iarna asta. Imi mai trebuie 2 bucati pentru spate. Debica frigo 2 (de care am 2 bucati aproape noi si de care am fost multumit iarna trecuta) o sa ajunga incet dar sigur 300RON/bucata prin noiembrie (in Iasi....orasul tuturor posibilitatilor!).
    Am vazut ca Motrio vine puternic pe piata cu preturi imbatabile, 200RON/bucata (Dedeman) de iarna. Pe de alta parte la banii astia(200RON/bucata) as gasi SH de firma care ar merge pe spate. Nu as da 550-600RON pt 2 anvelope noi sa le pun pe spate, si sa fie si Dayton sau Debica. Ce ziceti?
    In locul tau, as alege Motrio. Debica Frigo nu recomand, am pe Tico si sunt foarte proaste.

    Pe Logan am doua Rotex (primite cadou) si doua Barum Polaris 2, folosite cu brio (doar) sezonul trecut.

    Comment


    • eu am avut debica unidirectional pe supernova, pe opel am 205 55 r15 debica frigo2, am avut si de vara debica passio 2, nu mi s-au parut proaste niciunele dintre ele drept urmare si pentru iarna asta am dat comanda de 4 buc debica frigo 2 pentru logan, parere proprie si personala ca sunt foarte bune, vechile goodyear ultra grip 5.
      debica frigo2 185/65r15 - http://www.anvelopejantepromotii.ro/...i.php?cod=3186
      216 lei cu transport gratuit la comanda de 4 bucati .
      Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

      Comment


      • Ozon nu stiu cum se comporta tico cu debica frigo, deci fara sa stiu te pot crede pe cuvant ca asa era. Insa pe logan debica frigo2 de 195 mi sau parut f bune (cel putin fata de orice all seasos sau vara). Eu am ramas surprins cat de stabila este fata cu ele la mers normal pe zapada. Din cauza asta( si fiind si de 195) le voi pune tot pe fata chiar daca au o iarna la activ. Pt spate as lua motrio sau sh (si daca vor fi motrio vor ramane pe spate chiar daca sunt noi si cei mai multi pun noi pe fata si mai uzate pe spate)

        Comment


        • Eu am debica frigo2 luate de noi anul trecut si mi se par destul de slabute pe asfalt uscat sau ud. Pe zapada sunt bune, foarte bune. Insa pe asfalt uscat sincer as prefera sa fiu cu cele de vara (michelin) chiar daca afara sunt -5 grade.
          Dar debica frigo2 sunt niste cauciucuri low cost, de aici si performantele. Probabil ca toate din gama asta de pret (inclusiv motrio) se comporta aproximativ la fel . Daca aveti ocazia sa luati cauciucuri de iarna de FIRMA SH nu mai vechi de 2 ani (va uitati la DOT) si cu provenienta sigura (de la prieteni/amici) cred ca faceti o afacere mai buna decat cu unele noi dar low cost.
          totusi mare grija la sh-uri sa nu va alegeti cu unele care desi au carne au 5 ani vechime si cauciucul se crapa, sau vreunele care bat, deformate etc;

          Parerea mea
          Dacia Logan Prestige 1.6 16v - B 21 xxx

          Comment


          • In prima iarna am mers cu cele cu care a venit masina ( Barum Briliants) si nu pt ca nu am vrut caucicuri de iarna ci pt ca m-am trezit prea tarziu si nu mai era mai nimic ce vroiam eu si erau scumpe rau. In anul urmator am fost pregatit din timp am filtrat piata si mi-am luat Vredestein Snowtrack 3 pe toate rotile si sunt foarte multumit de ele.
            sigpicMy black ride....http://www.loganclub.ro/forum/my_83_...5.html?t=42435

            Comment


            • Am si eu o oferta pentru niste Fulda sh de iarna, dar sunt 195/65/15.
              Merg sa le pun pe jantele de tabla fara probleme?
              sigpic
              !

              Comment


              • Originally posted by vdmihai View Post
                Am si eu o oferta pentru niste Fulda sh de iarna, dar sunt 195/65/15.
                Merg sa le pun pe jantele de tabla fara probleme?
                merg pe jantele ei originale. o sa fie putin mai late atata tot. in loc de 185 o sa fie 195
                Last edited by vyalli; 1 October 2011, 12:11. Reason: update
                sigpicMy black ride....http://www.loganclub.ro/forum/my_83_...5.html?t=42435

                Comment


                • Multumesc, am luat 195/65/15, dar nu Fulda ci ESA+ TECAR pe care le-am si montat ca oricum nu mai merg cu masina mult. Sincer sa fiu nu stiu prea multe despre marca asta.
                  Am dat 300 lei pe 4 bucati, in banii astia inclus si montatul si echilibratul.
                  ...si astfel am inlocuit Kormoranele care le aveam de cand am luat masina.

                  Sper ca am facut o alegere buna.
                  Poze
                  Attached Files
                  sigpic
                  !

                  Comment


                  • prin anumite magazine se vand gume debica frigo/navigator resapate, ca fiind noi. am avut navigator 2 pe loganul vechi si chiar au fost bune, dar ce-am vazut acum prin comert m-a pus pe ganduri. la unele gume se putea observa usor ca suprafata de rulare e din alt material decat restul, plus bavurile aferente. vedeti ce luati, sa nu va treziti ca patiti ca userul alinlucian.
                    la debica noi nu are cum sa se intample asa ceva, mai ales ca sunt facute de goodyear.
                    internal combustionizer

                    Comment


                    • Originally posted by vdmihai View Post
                      Multumesc, am luat 195/65/15, dar nu Fulda ci ESA+ TECAR pe care le-am si montat ca oricum nu mai merg cu masina mult. Sincer sa fiu nu stiu prea multe despre marca asta.
                      Am dat 300 lei pe 4 bucati, in banii astia inclus si montatul si echilibratul.
                      ...si astfel am inlocuit Kormoranele care le aveam de cand am luat masina.

                      Sper ca am facut o alegere buna.
                      Poze
                      Exact acelasi profil l-am vazut la anvelopele de iarna Kelly despre care nu pot sa spun decat ca sunt poloneze, dar nici de asta sunt sigur. Si dupa ce am cautat putin pe internet ,e un fel de firma gen Motrio .
                      Last edited by madi; 1 October 2011, 22:36.

                      Comment


                      • @vdmihai - de curiozitate, ce DOT au anvelopele?
                        Parerea mea este ca ai facut o alegere buna, chiar daca sunt un pic mai mari decat dimensiunea stock. ESA Tecar stiu ca'i o marca laudata pt. anvelopele de iarna, chiar daca pe la noi nu e asa cunoscuta.
                        Peste o luna, doua, vezi tu cat de "smechere" sunt.
                        If it ain't broke, don't fix it!

                        Comment


                        • Originally posted by madi View Post
                          Exact acelasi profil l-am vazut la anvelopele de iarna Kelly despre care nu pot sa spun decat ca sunt poloneze, dar nici de asta sunt sigur. Si dupa ce am cautat putin pe internet ,e un fel de firma gen Motrio .
                          Corectare la ce am afirmat mai devreme :
                          Kelly e o firma americana din concenul Goodyear , iar Esa+ Tecar este o firma gen Motrio.
                          Attached Files
                          Last edited by madi; 2 October 2011, 14:11.

                          Comment


                          • Originally posted by Niki B View Post
                            @vdmihai - de curiozitate, ce DOT au anvelopele?
                            Parerea mea este ca ai facut o alegere buna, chiar daca sunt un pic mai mari decat dimensiunea stock. ESA Tecar stiu ca'i o marca laudata pt. anvelopele de iarna, chiar daca pe la noi nu e asa cunoscuta.
                            Peste o luna, doua, vezi tu cat de "smechere" sunt.

                            Cu un an mai tinere decat Kormoranele din 2005.
                            Ele se comporta bine, nu bat, sunt mai silentioase, dar vorba ta vedem peste o luna doua care e treaba .
                            Last edited by vdmihai; 2 October 2011, 14:12.
                            sigpic
                            !

                            Comment


                            • Folosesc Michelin Energy din 2005 de cand am cumparat-o si am la activ 76000 km, din care 25% facuti prin munti si pe drum de tara si se comporta excelent! Recomand tuturor!

                              Comment


                              • Sondajul este inutil atata vreme cat nu iti poti modifica votul. Masina nu ramane vesnic cu aceleasi cauciucuri pe ea. Eu am votat cand am cumparat-o, cu porcariile alea de Kormoran. Acum cum schimb votul? Plus ca o gramada de marci de top nu apar deloc. Asa cum este el acum, sondajul este inutil si induce in eroare.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google