Anvelope (iarna/vara) si tot ce tine de ele

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Nu am spus niciodata ca anvelopele de iarna nu sunt bune, dar eu nu vreau sa dau 1000 de lei pe niste gume pe care o sa le folosesc 1-2000 km pe sezon, 99,9% din timp in oras... gumele alea or sa moara de batranete nu de rulaj. Asa ca in 2012 prin toamna, consider ca Barum-urile mele or sa fie destul de uzate si o sa-mi cumpar un set de all-seasons, ca sa fiu si eu de rand cu "bogatasii". Sunt mistocar de felul meu, rar am intentia sa jignesc...

    Comment


    • Eu v-am spus parerea mea:mi se par cele mai importante componente ale masinii deoarece sunt singurele care fac contact cu solul.
      sigpic

      Comment


      • Mi-am luat azi din Selgros 4 buc Debica Frigo2 185/65 r15 cu 210.68 lei, tva inclus. Sa fiu sincer n-am gasit nicaieri mai ieftin.

        Comment


        • Originally posted by darksid3 View Post
          Masina merge drept doar din inertie DAR daca incepi sa ai transfer de mase pe punti, poti sa ai mama ABS-ului si ESP-ului ca tot titirez esti. La o masina care se respecta, o sa gasesti un paragraf in manual "Legile fizicii nu poti fi incalcate de sistemele active de siguranta".
          Morala e ca, o masina cu anvelope de vara si ABS, ESP, ASR, TCF, VDF, EKG, etc, nu este mai sigura datorita sistemelor. Acestea din urma vor fi depasite de situatie instant, iar apoi esti la mila hazardului. In schimb, sistemele pot face diferenta daca se pot bizui pe o aderenta satisfacatoare a anvelopelor. De fapt, aderenta e factorul cheie in siguranta activa.
          Mare dreptate ai cu postul asta. Eu am patit-o la 15 km\h pe zapada, fara cauciucuri si nu a oprit decat din inertie. Abs-ul nu te previne sa te invarti, ala e esp, dar daca nu ai aderenta la roti dsc-ul cu toate sistemele pleaca si iti zic, descurca-te frate ca noi suntem la o bere
          zoom-zoom

          Comment


          • controversatu : mai aveau in selgros debica ?
            motrio merita a fi cumparate ? de debica m-am convins dar sunt ceva mai scumpe
            Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

            Comment


            • cumparat 4 bucati motrio, sa vedem ce e de capul lor cand or da ninsorile. La vremea de acum mi s-au parut la fel de moi ca anvelope mai titrate. Profilul pare ok...
              B-187-H D Z->A.k.a Tobita Indemanaciu

              Comment


              • sunt bune motrio m+s. am trecut iarna cu doua anvelope motrio montate pe fata. atat pe zapada cat si pe asfalt usor inghetat aveam aderenta.
                sigpic

                Comment


                • ook, o sa dau si eu o fuga la AMG sa iau 4 bucati motrio ...
                  Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                  Comment


                  • Achizitie pentru iarna : BF Goodrich G - Force Winter, 4 bucati !
                    Attached Files

                    Comment


                    • Ampt - o singura intrebare ... de ce 185/60/15? si nu 185/65/15? Unu nu e vara ca sa zici ca o vrei mai joasa, si doi la mana 65-ul e singurul legal pe logan, iar daca te opresc sa te verifice de anvelope de iarna... tot ti-o iei ca nu ai marimea legala... asa macar vara nu au de ce sa verifice ... prin urmare sunt pentru alte anvelope decat cele standard... dar doar vara ... cand nu au obligatie sa verifice( cel putin pt moment ca cine stie ce le mai trasneste...)
                      B-187-H D Z->A.k.a Tobita Indemanaciu

                      Comment


                      • Exact. Sa iti iei anvelope de iarna care NU sunt omologate este sinucidere practic, politistii o sa fie foarte zelosi ca de obicei si o sa opreasca non stop, ai anvelope de iarna dar ramai fara talon si iei si amenda ca nu sunt omologate. Asta da afacere...
                        '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

                        Comment


                        • Sincer sa fiu nici nu am observat, aveti perfecta dreptate, maine vorbesc sa le schimb !
                          Mai ales ca le-am luat de la un amic care lucreaza la o firma ce se ocupa cu comercializarea de anvelope ! (cand mi le-au livrat probabil ca le-au incurcat prin masina, eu ma cam grabeam, asa ca noroc ca le-am pozat si am urcat pozele pe forum !)
                          Multumesc frumos inca o data !

                          Comment


                          • Originally posted by samy0388 View Post
                            controversatu : mai aveau in selgros debica ?
                            motrio merita a fi cumparate ? de debica m-am convins dar sunt ceva mai scumpe
                            In Selgros Ploiesti mai aveau 6 bucati. Seara cand a fost un amic de-al meu sa-si cumpere nu mai aveau, dar a vorbit la informatii, a dat comanda si azi la pranz l-au sunat c-au primit marfa sa vina sa si le ridice.

                            Comment


                            • Salut!
                              Nu stiu daca s-a mai discutat, dar intreb si eu aici:
                              Ce fel de gume sunt Continental ContiEcoContact3? Vara sau iarna? Pe site-ul Continental le-am gasit a fi de vara, dar dealerul mi-a spus ca sunt de iarna!
                              Cum imi dau seama daca sunt all season anumite gume?
                              Multumesc!

                              Comment


                              • Sunt de vara. Nu te mai lua dupa ce iti spune dealerul. Interesul lui e sa-si vanda marfa, sa nu te duci in alta parte. Pentru a fi all-seasons tb sa aibe scris M+S pe ea, iar daca e de iarna are M+S si un fulg de zapada desenat.
                                zoom-zoom

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google