Rovinieta

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Nu cred. Mai ales daca ai cumparat-o de la o benzinarie. Parca odata se vindeau si pe la oficiile postale.
    ar mai fi o varinata: sa incerci sa dezlipesti bulina. Desi cred ca se distruge la o asemenea tentativa.
    Computer, did we bring batteries?... Computer?...

    Comment


    • Merge dezlipita cu o lama de cutter, doar lama, se tine aproape paralel cu geamul (parbrizul) si iese imediat.
      Din diferite motive (schimbare parbriz, dezlipire la expirare, etc) am lipit vigneta de vreo 5-6 ori pe tricou sa-si mai piarda acel lipici din putere si apoi am lipit-o pe parbriz.
      Cand voi dori sa o dau jos, aceasta nu se va mai distruge.
      Daca o lipiti de mai multe ori de un tricou aceasta nu se va mai lipi pe parbriz.

      Comment


      • Bai fratilor daca o am platita pana la sfarsitul anului cred ca am luat masina acum 3 luni
        nu am factura dar am tipla aia inca nma inscriso trebuie sami iau alta sau e valabila aia

        Comment


        • Eu din cate stiu, la modelul vechi de vigneta, trebuie sa ai la tine si bonul fiscal/factura, la noul model de vigneta trebuie sa ai la tine matca (partea care nu se lipeste pe parbriz, cea care vine in continuarea vignetei) si bonul fiscal/factura.
          Daca ai vigneta (in buzunar, sau acasa) dar nu e lipita, nu e valabila si iti iei amenda.
          Daca ai vigneta lipita, dar nu ai si bonul fiscal/factura la tine, iar nu e valabila si iti iei amenda.
          Neaparat trebuie sa ai la tine bonul fiscal/factura, sa poti face dovada platii vignetei pe masina respectiva, pe numarul de inmatriculare respectiv.

          Comment


          • Pai daca e lipita de parbriz te mai cauta la bon fiscal? Nu e clar ca ai cumparat-o? Ca doar n-ai desenat-o cu carioca acasa...
            Computer, did we bring batteries?... Computer?...

            Comment


            • La vechile Rovignete, daca nu aveai si bonul fiscal, iti luai amenda ca si cum NU AVEAI Rovigneta!Fiind o tara bananiera si plina de birocratie, nu putem face dovada decat cu o hartie!Acum, la astea noi nu sunt sigur dar tare am asa un sentiment ca iti cere si bonul fiscal!
              In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

              Comment


              • Originally posted by TopCat View Post
                Pai daca e lipita de parbriz te mai cauta la bon fiscal? Nu e clar ca ai cumparat-o? Ca doar n-ai desenat-o cu carioca acasa...
                Pai e posibil sa va conbinati 2-3-5 prieteni sa impartiti o vigneta (cum s-a mai intamplat).
                Din cauza asta ei cer si dovada platii pe masina si pe numarul de inmatriculare respectiv.

                Comment


                • Cit e amenda daca nu am aceasta prostie numita vigneta??

                  Comment


                  • In jur de 300-500 lei parca.
                    Cel mai nou proiect auto din România!
                    Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                    Comment


                    • Asa va arata rovigneta in 2009
                      Attached Files

                      Comment


                      • Am si eu o intrebare. De ce e harta intoarsa? Sau asa este ea in general, intoarsa pe dos de politicieni si smecheri cu bani?
                        sigpic

                        Comment


                        • Din 2009, va fi introdus un sistem de recunoaştere a rovinietei

                          -Rovinieta îşi schimbă faţa! De anul viitor, poliţiştii nu vor mai fi nevoiţi să-i oprească pe şoferi pentru a verifica plata taxei de drum.
                          -Rovinieta va fi identificată cu ajutorul unui sistem informatizat. Mai exact, pe drumurile naţionale vor fi instalate camere care vor recunoaşte timbrele lipite pe parbrizele maşinilor.


                          Sursa: Realitatea TV

                          Comment


                          • Competente si parale

                            Nici acum politia romana nu are dreptul de a verifica plata rovinietei _ se face control doar cu un reprezentant al ANDNET (administratia nationala a drumurilor)
                            Cat despre camere,,,om trai si om vedea; eu nu le vad prea curand pe strazi, aceste camere de verificare,,, (si o intrebare malitioasa,,,de unde bani pentru acele camere? Nu cumva din majorarea rovinietei?)
                            Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

                            Comment


                            • Salut baieti !
                              am citit ce ati mai scris pe aici as dori sa vin cu o completare in legatura cu rovinieta asta ,la bonul de casa marcat trebuie facuta o copie ca dupa o perioada se va sterge si va fi doar o bucata de hartie asa ca faceti o copie la bonul fiscal.Imi cer scuze daca v-am deranjat cu aceasta completare.

                              Comment


                              • Dar trebuie NEAPARAT lipita de parbriz ? Daca o tin in torpedo nu se pune ?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google