Rovinieta

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Cu RCA-ul e totusi alta poveste, e si obligatoriu, e bun si pentru tine ca te apara de cheltuieli in cazuri nefericite. Dar rovigneta - taxa inventata de stat sa iti mai ia banii. De aia am un dinte impotriva ei, imi pare rau de banii dati. Fireste ca o platesc si eu ca tot omul, nu am curaj sa plec la drum fara ea.

    Comment


    • eu nu am cumparat anu asta rovinieta,bine ca mati informat maine plec in ungaria si nu mai cumpar iar rovigneta
      toate cele bune
      sigpic

      Comment


      • Ca in Romania

        Mi-a expirat rovigneta si mie.
        Am toooot cautat-o prin tara (cand am fost in plimbare, tur...)
        Nttt..."nu avem" era raspunsul invariabil, prin muuuulte benzinarii
        Aici ma refer la cea de un an de zile, caci pe cele temporare le mai gaseam.

        Insa e aberant!

        De ce sa ma oblige sa arunc saptamanal sau lunar cu banii, cand pot sa fac o singura plata (muuult mai mica!) pentru a o avea pe cea anuala???
        Momentan nu am rovigneta.
        Nu discut aici modul de utilizare a banilor colectati in acest fel (de fapt,,,"mulsi") ci detestabila administrare a acestei probleme. (asa cum am zis mai sus...Cel mai prost administrator este statul.)
        Bleah!
        Last edited by 77sky; 21 August 2008, 19:28.
        Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

        Comment


        • La oficiile postale ai incercat?
          Cel mai nou proiect auto din România!
          Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

          Comment


          • Curiozitate

            Dap!..."nu este rovignete"...

            A,,,sa inteleg ca ai vreo informatie conforma careia cineva a cumparat de la oficiul postal ?(aici ma refer la perioada de dupa 10 August...)
            Doamnele de acolo,,,mi-au spus ferm: noi nu avem asa ceva (le cunosc, oarecum si m-ar fi ajutat daca stiau ceva)
            Last edited by 77sky; 21 August 2008, 23:47.
            Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

            Comment


            • Copy paste evz

              Şoferii pot circula până la 1 septembrie chiar dacă nu au rovinietă, fără să rişte amenzi, potrivit ministrului transporturilor, Ludovic Orban.

              Comment


              • Da, din cate stiu, la unele oficii postale (foarte putine si deobicei in orasele mari), s-au gasit rovignete si dupa 10 august, dar au fost in jur de 100-200 la fiecare oficiu, care s-au terminat in 2-3 zile.
                Cel mai nou proiect auto din România!
                Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                Comment


                • Eu am mers 2000 de km prin toata tara si nu m-a intrebat nimeni de rovigneta. Ca un om prost ce sunt am cautat sa-mi cumpar dar daca nu am gasit am plecat la risc(dar si cu chef de scandal in cazul in care ma oprea cineva).
                  Cel mai lent 1,6 8v

                  Comment


                  • Adevarul e ca nici pe mine nu m-a oprit de cand s-a introdus rovigneta sa ma intrebe de ea, si nici nu o pun in parbriz, niciodata.
                    Cel mai nou proiect auto din România!
                    Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                    Comment


                    • La fel nu am cumparat anu asta deloc am fost in concediu din tm pina la mare si apoi vama cenad, si cind am avut tot nu am pus in parbriz nimic
                      sigpic

                      Comment


                      • Eu o am platita, dar nu o am in parbriz. E obligatoriu sa o pun in parbriz?
                        niciodata sa nu contrazici o femeie......o va face ea singura dupa 5 minute...

                        Comment


                        • Nici eu nu am mai lipit niciuna pe parbriz, am avut ce freca la celelalte pana le-am dat jos.

                          Comment


                          • Eu o aveam lipita pe parbriz dar nu am fost oprit niciodata sa ma intrebe de cate ori am fost oprit era politistul singur deci nu avea voie sa intrebe.

                            Comment


                            • Din cate stiu eu asta era renumita "taxa Basescu" care s-a platit vreo 2 ani ca si acum, dar dupa aceea a fost introdusa in pretul benzinei si a motorinei, acesta crescand simtitor si continuand sa creasca an de an. Iarasi, din cate stiu eu, pretul combustibilului a scazut foarte putin numai atunci cand (dupa o buna bucata de vreme) a scazut foarte mult euro si barilul pe piata mondiala. Dar acum iarasi platim "taxa Basescu" care iarasi va fii bagata in benzina. Odata la 4 ani se tot face jocul asta? Da' pana cand???? Mamaliga lor de hoti... Au crezut ca am uitat? Ete ca nu !!!
                              Dacia Logan Prestige, 1.6 16V, gri comet...

                              Comment


                              • Pot recupera banii dati pe rovigneta daca am radiat masina? Pot arata bon fiscal la un eventual control de la vechea masina. Mentionez ca mi-am pastrat numarul de inmatriculare. RCA l-am recuperat, dar banii pe rovigneta?
                                Last edited by leize; 26 September 2008, 10:25.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google