Rovinieta

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Da, ala trebuie completat pt ca scrie clar "Cupon de control"...dar in articol se refera ca o poti imparti cu cineva probabil unu' s-o lipeasca si altul sa tina doar chitanta. Asa daca o ti cu totul fara sa o dezlipesti e aiurea ca scrie nr. de inmatriculare pe spate
    In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

    Comment


    • Ca fapt divers: in instanta, judecator de-as fi, i-as cere dovada achitarii acelei rovignete. Aceasta dovada o constituie acel bon, in care sunt toate detaliile, inclusiv numar de inmatriculare, VIN, ora, minut, data
      Deci

      Ia sa vad si eu un proces d-asta castigat in instanta de neplatitorul de abtibild

      P.S. plaja amenzii incepe de la 500 RON pana la 1000 RON (sper sa nu ma insel, caut si nu gasesc ordonanta de aplicare a legii...)
      Last edited by 77sky; 16 May 2009, 23:45.
      Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

      Comment


      • Am cumparat Loganul in 2007 Februarie, atunci a fost prima rovigneta care am cumparat-o, de atunci o am in parbriz si nimeni nu m-a intrebat daca este valabila sau nu. Apropo, la asigurarea obligatorie sunt prevazute unele plicuri ( buzunare) transparente cu adeziv, eu in aceste buzunarase tin si asigurarea si minunea de rovigneta.

        Comment


        • Fi sigur ca va cere dovada...asa ca mai bine spui ca ai uitat talonul cu rovigneta in el...ori iti da amenda ca n-ai talonul la tine ori iti da amenda ca n-ai talon + rovigneta
          In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

          Comment


          • Asa te poti arde de 2 ori!

            Comment


            • eu pentru 100 lei nu vreau sa iau amenda de 5-10 ori mai mare. mai ales ca fac exterior destul de des. sau cand merge tata la servici cu masina, o data la cateva zile, iese din oras, ca fabrica este la 10 km de oras, deci e nevoie de rovigneta. plus ca iesim la plimbare prin tara destul de des. masina saraca, nici de rodaj 'lejer' nu a avut parte. ca la o sapt dupa ce am luat-o a bagat ca eroina. atunci am aflat ca daca ai nr rosii nu ai nevoie de rovigneta. si de aia am facut-o in iunie si nu in aprilie cand am luat masina
              Dacia Logan Abs Plus 1.4 2008 / Dacia Duster Black Touch 1.6 16v 2017 -- BV 83 RMJ / BV 84 RMJ --

              Comment


              • cat costa pe an rovineta ptr dacia logan E4 pentru anul in curs

                Comment


                • Sunt disperati...incasarile Rovignetei au atins cote atat de scazute incat vor sa poata fi platita prin internet sau SMS . Cand vom avea drumuri care sa merite a fi platite din DOUA taxe: una in combustibil si alta in Rovigneta, atunci sa mai spere ei ceva...ca-ti rupi masina efectiv pe drumurile astea de toata jena.
                  In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                  Comment


                  • Pai noi daca nu platim rovigneta,din cauza asta nu avem drumuri bune.....zic alesii nostri din guvern,ca nu sunt fonduri...........
                    Daca o platim toti soferii pe bune si in decurs de 1 an maxim nu se indreapta situatia,adica sa avem drumuri si sosele foarte bune,eu unul zic sa iesim in trafic toti posesorii de autovehicule si sa facem un mare PROTEST.
                    Sa ne strangem in fata GUVERNULUI cu mic cu mare si sa nu le mai toleram promisiunile lor ca nu vom mai avem gropi pe Autostrazi,Drumuri Nationale,Judetene,Strazile dintre blocuri,Etc.......
                    Daca noi nu facem absolut nimic in acest sens(((sa iesim in strada fratilor))) si stam si discutam doar pe forum de problema asta care ne afecteaza pe toti,,,,atunci astia din guvern o sa ne tot toace de bani si cu asta basta.
                    Daca le merge treaba ,,,,de ce sa nu ia banii la fraierii ca noi,iar noi sa nu ii luam de gat si sa ii tragem la raspundere (((( ce fac cu banii nostri????)))
                    RASPUNS:::::
                    -Isi iau masini scumpe
                    -Isi fac vile mari rau de tot
                    -Se plimba peste tot in lume
                    -Isi fac salarii mari,prime,diurne, etc....
                    PANA CAND FRATILOR TOATE ASTEA,PANA CAND?????

                    Comment


                    • @Ivan Marian: eu as zice altfel. Este un topic cu ocupatiile forumistilor. Hai sa cooptam un avocat bun si tupeist, punem mana de la mana ca sa-i dam omului un ban, ne consitituim in parte civila, vatamata sau cum i-o spune si dam statul in judecata pentru toate marlaniile astea cu taxa Basescu din benzina, rovinieta si pretul la benzina. Il dam in judecata si aici si la CEDO. Nu vedeti cate procese a pierdut Romania si e buna de plata? Unul in plus nu-i strica...
                      The future is already here - it's just not very evenly distributed. - W. Gibson

                      Comment


                      • de acord...

                        Comment


                        • Originally posted by darksid3 View Post
                          [snip] Cand vom avea drumuri care sa merite a fi platite din DOUA taxe: una in combustibil si alta in Rovigneta [snip]
                          pai nu l-ai auzit pe berceanu? vom avea drumuri misto, si anume acele drumuri concesionate pentru care vom plati a treia taxa, aia de trecere.

                          Comment


                          • Originally posted by badoiu View Post
                            cat costa pe an rovineta ptr dacia logan E4 pentru anul in curs
                            Costa 28 eur la cursul BNR din ziua cumpararii.
                            It's nice to be important but it's more important to be nice!

                            Comment


                            • Originally posted by badoiu View Post
                              cat costa pe an rovineta ptr dacia logan E4 pentru anul in curs
                              28 euro. sursa roviniete.ro
                              sigpic

                              Comment


                              • Originally posted by ParuLuScorilo View Post
                                pai nu l-ai auzit pe berceanu? vom avea drumuri misto, si anume acele drumuri concesionate pentru care vom plati a treia taxa, aia de trecere.
                                A mai scos Berceanu un porumbel cu aia 865 km autostrada pana la sfarsitul lui 2010 (???) (sau 2011, oricum nici nu conteaza)...cand o ameriza Enterprise si vom avea holodom-uri cu realitati virtuale holografice poate.
                                In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google