Modificarea Sistemului De Franare.

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Nu se pupa etrierii de clio 3 cu prinderea pentru logan . Am incercat . Am avut posibilitatea sa incerc sa pun discurile de clio pe logan , dar din pacate nu au puscat din cauza faptului ca dadeau in fuzeta . Singura posibilitate era sa fac un fel de distantier intre fuzeta si disc sau sa alezez un pic din fuzeta ...ceea ce mi se par o prostie ambele cazuri .
    sigpic

    Comment


    • Cu ce sunt mai buni astia de clio3 decat cei de Van de exemplu?permit instalarea unor discuri si placute mai mari?
      sigpic

      IL 1 3 MIU

      Comment


      • Nu stiu cu ce sunt mai buni dar 'fi'-ul discurilor e acelasi, si cum aveam ocazia sa fac rost de un set de etriere de clio III cu ventilate de 260...parca era mai conenabil decat sa dau banii pe ele.

        Comment


        • pai degeaba are acelasi "fi" si discuri de 260 daca are prindere in 5 prezoane ...deci de aia baietii le folosesc pe alea de MCV/VAN, pentru ca au prindere tot in 4 prezoane..
          DACIA...Daca Ai Cap Iese Altfel..
          sigpic

          Comment


          • @goofi, discurile de clio 3 sunt tot in 4 prezoane. Mai mult, cele de fi260mm sunt FIX aceleasi ca pe VAN/Pickup.

            Intr-adevar, exista prindere in 5 prezoane, dar doar la RS.

            @ozenel, pana nu masori tu cu sublerul, nu vei afla.
            _
            B 48 C U P - Ligheanul Agitat

            sigpic

            Comment


            • am inteles...ma las pagubas. inca sunt pe masina si masina e disponibila din an in paste.

              goofalau.... "fi"-ul e diametrul discurilor tata. adica "fi"-ul discurilor de clio III = "fi"-ul discurilor de logan = diametrul de 260 mm.
              nu te aprinde!

              Comment


              • @ozenel, fi-ul discurilor de clio 3 = fi-ul discurilor de Logan VAN/Pick-up, atentie! Nu sunt aceleasi discuri pe orice Logan.
                _
                B 48 C U P - Ligheanul Agitat

                sigpic

                Comment


                • Dupa cateva zile de la montarea noilor discuri Brembo Easy Check si a placutelor TRW Cotec (achizitionate de pe Daciashop) incep sa am franele asa cum mi-am dorit. Chiar a meritat conversia de pe discuri pline, pe discuri ventilate, cu etrieri noi-nouti, lichid de frana nou. Singurul minus, poate mult spus minus, e faptul ca pe undeva mi se pare ca e o idee mai lenta in demaraj masina, posibil din cauza greutatii un pic mai mari a discurilor. Nu e exclusa ideea de placebo, poate mi se pare. Etrierii vechi de la discurile pline erau cam gripati, n-am reusit sa scot pistonasul afara nici dupa ce am suflat aer inauntru, iar discurile pline imbatranite si subtiate.

                  Comment


                  • vreau o informatie va rog

                    As vrea sa stiu si eu daca etrierii si dimensiunile la placutele de frana de la MCV sunt aceleasi ca la van.Va multumesc!

                    Comment


                    • Doar MCV 1.6 16v are etrieri de van

                      La restul motorizarilor sunt etrieri de berlina

                      Sent from my GT-B5330 using Forum Runner

                      Comment


                      • Originally posted by ham04 View Post
                        , iar discurile pline imbatranite si subtiate.
                        Ciudat, stiam ca imbatranirea e buna la fonta, elimina tesniunile interne de la turnare....
                        Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                        Comment


                        • e vreo diferenta intre
                          - etrierii de frane cu ventilate si ABS
                          - etrierii de frane cu ventilate fara ABS?
                          sunt interschimbabili?

                          Comment


                          • Nu sunt diferente, se pot interschimba.
                            _
                            B 48 C U P - Ligheanul Agitat

                            sigpic

                            Comment


                            • ce discuri de van sa pun,,?discuri de origine? discuri ATE? si ce placute?

                              Comment


                              • .... d-alea noi, ma colegule, d-alea noi.

                                Citeste si tu in urma, ca au tot vorbit colegii nostri.
                                _
                                B 48 C U P - Ligheanul Agitat

                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google