Logan 2 Drive Test

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by stoicanu View Post
    Buna seara
    De 3 zile sunt posesorul unui Logan 2 0.9 Tce
    As dori daca se poate face un cip tuning pentru acest motor.
    Momentan se pare ca inca nu.
    Daca vrei sa scoti tot ce poate motorul, schimba turbina, intercoolerul, injectoarele.

    Mai las-o si tu sa imbatraneasca putin, iar apoi pune ciomagul pe ea.
    E prea virgina inca.

    Comment


    • Cezar, doc spunea ca merge, are nevoie doar de softul original

      Comment


      • Azi am fost si eu la drive test cu noul Logan cu motorul de 0.9 TCE si 90 CP. Prima impresie, e cu totul alta masina, ai senzatia ca esti intr-o masina bine inchegata, asta daca nu pipai prea mult plasticul de pe usi care da in continuare senzatia de ieftin. In rest numai de bine. Interiorul e mult fata de vechea generatie, tot acel plastic rigid pe bord dar mai placut ochiului, consola centrala mult mai bine proiectata, media nav-ul isi merita banutii din plin, ecranul raspunde bine la comenzi chiar mai bine decat multe tablete sau smartphone-uri de pe piata. Directia iarasi e mult mai ok decat la modelul mai vechi, franele mi se par mai bune, scaunele mult mai confortabile si chiar si la stabilitate a castigat teren. Nu mi se pare ca se mai inclina asa tare in curbe. Acum despre motor...motorul e mai potent decat credeam si decat cred multi, ce-i drept trebuie turat, foarte usor ajung la 3500-4000 de ture cu el, dar are vana, cand intra turbina se simte si undeva in zona 2500-3500 trage cel mai bine. Am facut un drum combinat, oras si in afara, am resetat computerul la plecare si am scos un consum mediu de 6,4 litri. Eu zic ca e ok, mai ales ca masina de drive-test avea doar 900 km la bord. In concluzie masina isi merita banii, versiunea condusa de mine, Laureate cu motorul asta de 0,9 costa 9800 de euro, mai pui niste optionale, gen jante de 16'' si harta Europei, te duci la vreo 10.500 - 11.000 de euro, dar la banii astia ai o masina dotata comparativ cu concurenta.

        Comment


        • Originally posted by ham04 View Post
          mai pui niste optionale, gen jante de 16''
          Unde scrie ca e disponibil optionalul asta?????

          Comment


          • Dealerul mi-a zis ca sunt optionale jantele de 16" si eu stiam de optiunea asta la Logan.
            LE: Dealerul de fapt mi-a zis ca vor fi disponibile jante de 16" asa s-a exprimat, deci sa inteleg ca pe viitor se poate opta pt ele.
            Last edited by ham04; 16 January 2013, 20:58.

            Comment


            • Jantele pe 16 sunt doar pentru Stepwey, si sunt in dotarea standard. Pentru logan si sandero nu sunt omologate jante pe 16, doar pe 15.
              sigpic

              Comment


              • Eu unul nu cred ca sunt omologante numai jantele pe 15,pana si Logan 1 avea omologate doua variante.

                Comment


                • Xavi, ideea era ca nu sunt omologate mai mari de 15, dar vad ca nu te-ai obosit sa citesti tot

                  Comment


                  • Eu am spus ce scrie la mine in cartea de identitate. Sunt trecute doar un rand de roti, 185/65/15. Cine crede bine, cine nu iarasi bine. Eu am actele in fata, nu vorbesc din auzite.
                    sigpic

                    Comment


                    • Deja povestea asta cu jantele de 16" a devenit un lait-motiv ....
                      Fratilor am spus-o si eu si colegul Mihai ... Pe cartea masinii nu apar omologate jantele pe 16" ... Ca atare nu mai insistati cu ideea asta ca nu are rost.
                      Am incercat pana acum sa vedem ce putem face sa fie trecute pe carte si jantele pe 16" ... dar se pare ca nimic.
                      Multumim.
                      sigpic
                      This is My Ride!
                      !Visit and enjoy!

                      Comment


                      • Logic ar fi ca jantele de 16 ar trebui sa vina odata cu motorul 1.2tce, dar sa existe ca optiune pentru echiparile 1.5 dci.

                        Comment


                        • Originally posted by mr.K View Post
                          Logic ar fi ca jantele de 16 ar trebui sa vina odata cu motorul 1.2tce, dar sa existe ca optiune pentru echiparile 1.5 dci.
                          Vorbim de logan si sandero aici, iar motorul de 1.2 Tce nu se pune pe aceste masini. Cat despre logica producatorului....., este clara, cheltuieli cat mai mici, masina cat mai ieftina.
                          Last edited by MihaiiahiM; 18 January 2013, 10:20.
                          sigpic

                          Comment


                          • Vorbim de logan si sandero aici, iar motorul de 1.2 Tce se pune pe aceste masini.
                            Poate imi arati si mie un Logan configurat cu 1.2tce.
                            La jante de 16'' anvelopele sunti mai scumpe. Ar fi doar primul lucru ce imi vine in minte la dezavantaje.
                            Avantaje?
                            Last edited by mr.K; 18 January 2013, 10:21.

                            Comment


                            • Pai nu se pune. Cele pe 16 sunt doar pentru Stepwey, ca sa ii mai ridice putin garda.

                              Se pun doar motoare de 1.2-75cp (cu si fara GPL), 0.9-90cp, 1.5-75cp, 1.5-90cp.
                              sigpic

                              Comment


                              • Ai zis altceva sus.
                                Jante de 16'' ar mai trebui pe Logan 0.9tce si 1.2 16V.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google