Navi LG Stock De Pe Logan 2 - Discutii Generale

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Am avut Romania-Grecia offline in Google Maps. Este adevarat ca aveam vreo 3 harti salvate de la Turnu Magurele pana in nordul Greciei. Toata Romania intra in 3 harti offline.

    Comment


    • Iar pentru nonEU exista Digi 0.01Euro/MB.

      nelu_242000 poti avea, din mai multe bucati offline, ruta Viena-Timisoara.
      I have no special talent. I am only passionately curious.

      Comment


      • Dupa multa asteptare au aparut si primele harti NNG_2019.06_190604. Cat de curand vom avea si intreg pachetul.

        Comment


        • Originally posted by Silviu View Post
          Iar pentru nonEU exista Digi 0.01Euro/MB.

          nelu_242000 poti avea, din mai multe bucati offline, ruta Viena-Timisoara.
          Eu am nevoie de trafic online, nicidecum navigare offline. Offline am medianavul, de exemplu la centura Budapestei s-a așteptat 2 ore pentru 8 km ieri.
          Am fișierele pt Ungaria de trafic, dar sunt degeaba.
          Apropo, eu locuiesc în Austria, la operatorul meu de telefonie am 5 giga de net în toată Europa.
          Last edited by nelu_242000; 13 July 2019, 10:56.

          Comment


          • Pai tu ai intrebat, mai sus, de navigare offline si eu ti-am raspuns.

            Da, știu, dar cat din harta poți salva?
            De exemplu , Austria - România poți naviga off-line?
            ~~~~

            Apropo, eu locuiesc în Austria, la operatorul meu de telefonie am 5 giga de net în toată Europa.
            Esti sigur? Vezi ca EU inseamna European Union nu Europe :-)
            I have no special talent. I am only passionately curious.

            Comment


            • 1. Da, am întrebat cat poți salva , asta nu înseamnă că mă și interesează.
              2. Oricum nu ma interesează țările care nu fac parte din European Union.

              Comment


              • @ nelu_242000 , poate pentru altii informatiile si variantele sunt binevenite (eu peste cateva saptamani intentionez sa ma plimb putin si prin Serbia).
                In celalat post m-am referit la Here si TomTom pe IGO Primo asta al nostru offline. Ar avea si TMC-ul dar este de folos doar in unele tari cu apa mai calda Germania, Belgia,Olanda,.... In Germania pe cateva masini inchiriate TMC chiar facea treaba, radioul anunta blocajele iar navigatia oferea alternativele. Doua au avut AA si clar ca a fost altceva.
                Evident ca navigatia online este peste cea offline. Si asa cum s-a spus internetul este foarte ieftin acum in roaming.
                Ideea ar fi ca daca tot avem ecranul asta mare pe consola centrala sa scoatem cat mai mult din el, dupa posibilitati si preferinte. Si tocmai de aceea opiniile colegilor cu mai multa experienta sunt de folos. Pana la urma Medianavul se poate imbunatati pana la o limita, se poate inlocui cu unul mai performant, se poate merge cu el si cu telefonul si/sau navigatie dedicata.
                Iar toate astea sunt utile mai ales pentru traseele noi si evitarea blocajelor. Ca altfel pot spune ca am facut ani buni de zile destule calatorii lungi cu hartile in torpedou si ochii pe indicatoarele rutiere si am ajuns cu bine la destinatie.
                Last edited by Gil26; 13 July 2019, 18:27.

                Comment


                • Originally posted by nelu_242000 View Post
                  2. Oricum nu ma interesează țările care nu fac parte din European Union.
                  Dar e bine sa te intereseze totusi ce iti ofera abonamentul ca sa nu te trezesti cu costuri suplimentare prin anumite zone ce le crezi incluse in oferta...

                  Gil26 , avem si noi TMC via Radio, dar merge doar pe anumite dispozitive. Vezi traficokDOTro
                  I have no special talent. I am only passionately curious.

                  Comment


                  • @ Silviu interesant linkul. Acum vreo doua luni am activat si eu TMC-On din MICOM. Pe skinul Carbone am si functia TMC, baleiaza frecventele in cautare posturilor cu TMC (ca cele nemtesti), ascult si EuropaFM, dar pana acum in scurtele calatorii nu am avut ocazia sa il vad la lucru. Sa speram ca acest serviciu sa fie implementat si la noi fara costuri aditionale. Nu avem prea multe autostrazi dar avem destule lucrari pe sosele, accicdente, trafic aglomerat,...

                    Comment


                    • După 5 ani s-a descoperit apa caldă:





                      Ce am scris rămâne valabil, atenție la data postării!

                      Vrei TMC în ROmânia folosește o stație CB e mult mai simplu.

                      P.S Interesantă secțiunea de știri de pe traficok ro - 2014, 2013 = știri proaspete

                      Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                      Comment


                      • Chiar daca stirile sunt mai vechi totusi linkul este interesant. Cand ai folosit apa calda a altora si vezi cat de buna este este cam greu fara. La noi este tipic romanesc ca implementarea unei solutii bune folosite de altii sa dureze mult si sa se faca de mantuiala doar pentru a face disparuti banii. Legat de asta ar fi si problema colectarii datelor in timp real si transmiterea acestora catre cat mai multi utilizatori. Da, ar fi si varianta CB, Radio Romania Actualitati mai transmite din cand in cand informatii rutiere,... Dar nu mai bine ar fi cu apa calda gratis pentru toti, ca la altii? Fara licente, dispozitive dedicate, internet sau alte cele.
                        Ei bine, acum aproape un an cand aveam 8.0.5 si hartile originale din 2016 la un drum spre Sighisoara a aparut pe Medianav informatia de trafic blocat si doua trasee alternative. Am ales rapid unul si nu am fost prea atent ca trebuia sa ascult palavrageala consoartei din dotare (altfel o mai prelungea cu vreo ora). Apoi la stiri am vazut ca se executau lucrari de reparatie pe traseul initial. A fost oricum putin ciudat.
                        Last edited by Gil26; 14 July 2019, 09:39.

                        Comment


                        • Si daca tot am omis o virgula in Romania care "este', atasez cateva capturi de pe softul Medianavului. Probabil ca voi introduce si manual anumite frecvente pentru testare si le incerc cu Here (mai prietenoase cu TMC-ul) ca acum merg pe TomTom. Deci dpdv al softului (vezi si pagina din manual) si hardware ar fi pregatite pentru TMC. Ca unii prefera anumite dispozitive si navigatii este alta discutie. Nu am mai multe informatii dar ar fi utile impresiile colegilor care poate l-au folosit in tarile unde acesta este disponibil.

                          Am urcat si un fisier cu TMC Europe (fisiere mai vechi 2015 sau mai noi 2018 cu mai multe tari) pentru cine intereseaza: https://www86.zippyshare.com/v/rcSCwKtc/file.html
                          Evident ca pentru Romania nu sunt (inca).
                          Attached Files

                          Comment


                          • Pe Austria și Germania pot zice ca sunt acceptabile informațiile de tmc, însă în raport cu TomTom lasă de dorit.
                            Poate în Belgia, Olanda, Franța sunt mai de doamne ajuta.

                            Comment


                            • TMC-ul ca și RDS-ul sunt pe făraș, trebuia făcută trecerea la DAB, dar ca de obicei la noi se implementează mai greu - aici e partea bună:

                              - implementare DVB-T2 sărind peste DVB-T
                              - vom avea DAB2 fără a mai trece prin DAB
                              - am avut 3G când toată europa era în 2G sau cel mult 2,5G

                              Esența e aceeași: chiar dacă pe gen 2, 3 și 4 ai implementare hardware (2 tunere radio) pentru TMC, fără licență TMC pe România și stații de emisie(europafm e zero) nu ai TMC funcțional
                              Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                              Comment


                              • Pentru mine TMC-ul si TA in Germania prin centru-nord-nord-vest a fost OK pe diferite masini cu diferite navigatii. Facand cam aceleasi trasee, putand compara si recalcularile mi s-au parut bune. Nu am intrat in detalii (harti, sistem, etc) pentru ca aveam alte preocupari, dar e adevarat ca nu am folosit un medianav.
                                Despre DVB sau DAB numai de bine dar sper sa nu fie ceva de genul DBTV (vaporizator de bani fara rezultat), sistemului de carduri de sanatate (vinerea si lunea blocate), RO-alert (informatii dupa evenimente sau deloc) si chiar STS-ului (cu vaporul localizat prin Iasi). Cam asa e cand statul sifoneaza "investitii". Cu 3G, 4G e altceva, aici companiile private au fost direct interesate.
                                Si asta cu licenta TMC pare tot o abureala. Cei de la AROBS Transilvania Software promovau GPS-uri echipate cu TraficOK gen Smailo, Mio Spirit. Cei de la Be-Mobile palavrageau de beneficii si mucles despre licenta, iar cei de la EuropaFM si-au mai facut putina reclama gratis. Un parteneriat mort din fasa.
                                Apoi platim rovinieta, nu vad de ce am mai plati si serviciile astea pentru ca oricum infrastructura lasa de dorit. In multe zone/regiuni traseele aternative nu prea sunt o alternativa.
                                Last edited by Gil26; 14 July 2019, 19:58.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google