Probleme Tehnice Logan II

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Prima data cand am alimentat masina si mi-a dat-o dealerul aproape sa moara motorul, am bagat fix 50 L.

    Deci nu este nici o problema si este normal pentru ca sonda litrometica "nu vede" decat de la 45 L in jos?

    Inseamna ca am avut mai mult de 50 L daca s-a stins pavela 8 dupa 17 L consumati, aratati de CB... am mers dublu fata de cat spui tu cu "prima pavela". Cata naiba benzina aveam in ea? Aproape 60 Litri?

    Comment


    • Poate 65, chiar 70?

      Comment


      • Pai daca s-a stins prima pavela dupa 17 L consumati.... cred ca glumesti cu 70.

        Comment


        • Aveam 3 pavele goale È™i a întrat 25 de litri, când a decuplat pompa gata.

          Comment


          • Eu pana la primul click al pompei am cam 56l

            Comment


            • 56 L daca mergi 60 km pe rezerva poate... ceea ce nu este tocmai recomandat.

              Update: CB arata ca am consumat 27 L iar la pompa primu click a fost la 29.... )

              Comment


              • Eu as evita sa alimentez cantitati mari de combustibil, angajatii benzinariei trebuie si ei sa traiasca. Daca pompa are"abatere", cu cat alimentam mai mult creste si cantitatea de combustibil imaginar. De aceea intra 56l pana la prima declansare a pompei daca rezervorul era gol inainte.

                Comment


                • Nu as putea spune ca m-am simtit "furat" la pompa...indiferent unde am alimentat (99 % petrom)

                  Probabil as consuma mai multa benzina cu drumuri repetate la benzinarie.
                  In general fac plinul inainte de un drum de minim 100 km....benzinaria fiind pe traseu.
                  Logan 0.9 TCe 2018

                  Comment


                  • Originally posted by Maskatu View Post
                    56 L daca mergi 60 km pe rezerva poate... ceea ce nu este tocmai recomandat.

                    Update: CB arata ca am consumat 27 L iar la pompa primu click a fost la 29.... )
                    56l cu tot cu rezerva. Nu am zis ca atat bag, ci ca atat intra.
                    Si da si la mine arata la pompa mai mult cu 1-2 litri decat consumul din bord.

                    Comment


                    • consumul dat de CB este app. Intotdeauna se ia consumul de la pompa, care in totdeauna este mai mare

                      Comment


                      • consumul cel mai exact , este, cel de pe "portofel".

                        Comment



                        • ...Portofele, portofele
                          Voi sunteti zilele mele
                          Portofele, portofele
                          Pentru voi eu trag belele....

                          { vers. populare }

                          Comment


                          • In cazul in care se face plinul, intotdeauna trebuie alimentat cu carburant pana la prima declansare a pistoului sau cel mult la a doua. In rezervor trebuie sa ramana spatiu, altfel pot fi probleme cu poluarea si altele. Intra mult peste cei 54 de litri, am vazut alimentati si 62 de litri la pompa verificata 100%.
                            Nu cred ca la benzinariile mari se fura de la pompa. Nu am patit sau auzit niciodata asa ceva, se fac verificari periodice. Cred ca este doar un mit. Am gasit in trecut apa in benzina dar in ultimii 10 ani niciodata.

                            Comment


                            • Verificarea metrologica este obligatorie pentru pompele aflate in circuit , chiar si la statiile mai mici . Cat despre apa din benzina , suntem ispititi sa dam vina pe vanzatori , dar scapam din vedere ca circulam de multe ori (unii) cu rezervorul semigol iar aerul saturat in vapori de apa condenseaza pe peretii goi ai rezervorului iar apoi cad si se stratifica la fund . In acest caz vina ne apartine . Bine , treaba asta se poate intampla si in rezervoarele mari ale statiilor de unde putem fi serviti si cu apa . Dar mi-e greu sa cred ca o fac premeditat .

                              Comment


                              • Deci una peste alta e normal sa merg 300 km si sa consum 17 L cu prima pavele de sus. ) E din categoria "asa face toate".

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google