Intrebari Logan 2

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Maskatu
    replied
    Ok, originalele fiind... care?
    Last edited by 77sky; 26 December 2021, 13:05.

    Leave a comment:


  • alex1ioan
    replied
    Originally posted by Maskatu View Post
    Ok multumesc de sfaturi. Inca ceva. Referitor la d(i)uzele de parbriz. Alea originale bateau prost, se infundasera, am gasit eu niste chinezarii de pe ali tip perdea, dar bat prea sus si ramane uscat fix la sofer in colt. Sa pun originale la loc sau ce recomandati? Si ca tot vorbim de parbriz, cred ca la anul in primavara schimb stergatoarele. Fac 3 ani si au inceput sa dea semne de oboseala. Pe emag vad ca e un set de la bosch, aerotwin la 95 lei, par sa fie ce trebuie... inca nu am verificat lungimile. Sunt de 55 cu 47,5, sa vad daca atat am si eu.
    https://www.emag.ro/set-stergatoare-...ch-Action=view
    Multumesc
    Te sfătuiesc sa iei de origine, bosch aerotwin 173s nu prea e ce trebuie. Cine a luat, a revenit la origine, sunt la același preț.
    Last edited by alex1ioan; 25 December 2021, 21:31.

    Leave a comment:


  • Catalin12345
    replied
    Incerc sa te ajut in ceeace priveste stergatoarele. Da cele originale au 55 respectiv 47 cm. Eu am pus niste stergatoare mai de buget, de la kontact, din acela multi prinderi si sunt multumit. Am pus dimesiunile 56 si 50 cm, se potrivesc si astea. Crăciun fericit!

    Leave a comment:


  • Maskatu
    replied
    Ok multumesc de sfaturi. Inca ceva. Referitor la d(i)uzele de parbriz. Alea originale bateau prost, se infundasera, am gasit eu niste chinezarii de pe ali tip perdea, dar bat prea sus si ramane uscat fix la sofer in colt. Sa pun originale la loc sau ce recomandati? Si ca tot vorbim de parbriz, cred ca la anul in primavara schimb stergatoarele. Fac 3 ani si au inceput sa dea semne de oboseala. Pe emag vad ca e un set de la bosch, aerotwin la 95 lei, par sa fie ce trebuie... inca nu am verificat lungimile. Sunt de 55 cu 47,5, sa vad daca atat am si eu.

    Multumesc

    Leave a comment:


  • gabrieln1960
    replied
    Originally posted by Maskatu View Post
    Ok, re-reconfirm ca la fel, nu a mai facut probleme, desi am avut si temperaturi negative. O pun pe seama umezelii excesive din acea seara.

    Revin cu o intrebare. Ma gandeam sa dau cu WD-40 prin usi pe la scurgeri, sa bag furtunul/teava aia subtire pe acolo si sa pulverizez... stiu ca este uleios si ma gandesc ca ar ajuta. Nu mi-am dat seama sa fac asta cand am desfacut toate usile ca sa le izolez fonic.... De-asemenea ma gandeam sa dau pe interiorul usii jos la rama, sa dau pur si simplu..... fas fas.

    Mere sau nu mere?
    De mers merge dar eu cred ca este infinit mai bine sa dai cu un spray cu ceara.

    Leave a comment:


  • alex1ioan
    replied
    O sa atragă mai bine praful, în zona aplicata și o sa ștergi cu hainele.

    Leave a comment:


  • Maskatu
    replied
    Ok, re-reconfirm ca la fel, nu a mai facut probleme, desi am avut si temperaturi negative. O pun pe seama umezelii excesive din acea seara.

    Revin cu o intrebare. Ma gandeam sa dau cu WD-40 prin usi pe la scurgeri, sa bag furtunul/teava aia subtire pe acolo si sa pulverizez... stiu ca este uleios si ma gandesc ca ar ajuta. Nu mi-am dat seama sa fac asta cand am desfacut toate usile ca sa le izolez fonic.... De-asemenea ma gandeam sa dau pe interiorul usii jos la rama, sa dau pur si simplu..... fas fas.

    Mere sau nu mere?

    Leave a comment:


  • playmaker831
    replied
    Un spray deodorant care-l aveam prin mașină, am pulverizat pe fiecare senzor ,l-am folosit și la telefon când nu îmi mai mergea un buton)) și a funcționat imediat.

    Leave a comment:


  • Maskatu
    replied
    Originally posted by playmaker831 View Post
    Legat de senzori am pățit și eu zilele trecute când a plouat și a fost puțin mai frig,am șters senzorii cu o cârpă dar degeaba,am folosit un spray care-l aveam în mașină și a funcționat.
    Ce spray??... Si unde ai dat cu el ?

    Am mai mers cu masina de zilele trecute, nu a mai facut nici o figura. Eu o pun pe seama umezelii excesive din acea noapte/dimineata. Plouase destul de tare. Totusi, in aproape 3 ani de cand detin masina, este prima data cand patesc asa ceva....

    Referitor la treaba cu stersul senzorilor, am mai scris si sus, am fost la munte, ningea, carosabil umed, noroi, etc, erau super murdari, si nu mi-au facut asa ceva, functionau in parametri. Niciodata oricat de murdara ar fi fost, nu am fost nevoit sa sterg senzorii pentru ca ar bipai aiurea.

    Mi-am adus aminte ca acum 1-2 ani a fost data jos bara pentru revopsire pe garantie insa daca era ceva pus prost, cred ca aveam probleme de atunci...

    Leave a comment:


  • playmaker831
    replied
    Legat de senzori am pățit și eu zilele trecute când a plouat și a fost puțin mai frig,am șters senzorii cu o cârpă dar degeaba,am folosit un spray care-l aveam în mașină și a funcționat.

    Leave a comment:


  • gabyjd
    replied
    Buna ziua un manual de service pentru logan 2 0.9 tce imi poate trimite cineva pe mail

    jdgaby@hotmail.com

    va multumesc

    Leave a comment:


  • t0rquemada
    replied
    Exclus, e Valeo iar cablajul e băgat în lac/gel... poate doar dacă ai spălat la jet interiorul mașinii să intre apă în unitatea aia altfel nicio șansă

    Leave a comment:


  • Maskatu
    replied
    Tind sa cred ca s-a intamplat asa din cauza umezelii. Noaptea + ziua de dinainte plouase destul de mult, iar umiditatea era de 80-85% afara. Avand in vedere ca mai mult ca sigur unitatea de control de la senzori, este o chinezarie ieftina, devine sensibila la astfel de umiditate si schimbari de temperatura.

    Am mai mers si astazi cu masina si totul a functionat in parametri.

    Leave a comment:


  • nelu_242000
    replied
    Și la mine a fost recent spălată, în timpul iernii când s-a întâmplat. O singură dată a făcut asa, i-am șters și aia a fost tot.
    Să fi înghețat apa pe ei? Hmm...

    Leave a comment:


  • Maskatu
    replied
    Initial am sters senzorii, m-am gandit si eu la asta de prima data. Masina era curata, spalata de 1-2 zile... nu a functionat treaba asta. Nu am patit asa nici dupa drum lung la munte, cu zapada, polei, ploi, etc cand erau plini de mizerie.

    Dupa 3-4 ore cu masina prin oras, am mai incercat o data (i-am lasat pe ON) si acum pare ca merg cum trebuie.... bipaie doar daca am obstacol, nu permanent. Masina asta se repara singura.

    Daca mai face asa incerc treaba cu diagnoza. Deci tin apasat butonul P, apoi introduc in reverse, si in functie de cum bipaie, inseamna ca acela e cu bube?

    PS scz pt typo's urile de sus. Scriam de pe telefon
    Last edited by Maskatu; 11 December 2021, 14:40.

    Leave a comment:

Working...
X
Anulare DPF
Politica de Securitate Google