Intrebari Logan 2

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Salutare, voi cum vedeți aceasta schimbare?
    Cred că este doar o schimbare se marketing, la nivel înalt.
    Din ce am citit, gtx-ul de la castrol este mai mult pentru motoarele vechi, care necesită și curățare.
    De exemplu, de ce nu recomanda rubrica edge? Și aceea are norma rn0710.
    Întrebarea mea este:
    Se poate merge la reprezentanta in continuare cu elf? Sau cu orice ulei respectă norma rn0710.
    Dacă am achiziționat mașina în 2019 la început (motor 0.9 tce), atunci nu exista parteneriatul cu castrol, astfel încât am băgat elf rn tech.
    Daca nu se mai găsește rn tech mă gândesc la ravenol 0w40 cu aceleași norme.
    Sunt curios daca au modificat și fisa de întreținere a mașinii, astfel încât să mă oblige sa bag rn17, chiar daca nu am dpf. Precizez că rn 17 nu am găsit la Castrol decât gtx 5w30 și gtx 0w40. Restul de la Castrol au vechile norme rn0700/710/720.
    LE: o mica comparație a uleiurilor Castrol: https://youtu.be/L6ki3jsmBPs
    Last edited by EmanuelO; 20 December 2020, 14:29.

    Comment


    • Exista Castrol Edge 0W40 RN17 la un pret destul de piperat. Depinde de reprezentanta daca vrea sa puna alt ulei decat RN17. Am inteles ca unele nu accepta alt ulei daca ai motor Euro 6.
      Exista si Ravenol RNV cu norma RN17 la vreo 220 lei/5L.
      In iunie 2019 nu era trecuta in fisa noua norma, dar in octombrie deja apare.
      You do not have permission to view this gallery.
      This gallery has 2 photos.
      Last edited by adi90; 20 December 2020, 18:53.

      Comment


      • Si la recenta revizie cei din reprezentanta au pus tot DaciaOil 5W30 DPF la mine, sunt multumit de acest ulei, dilutia, OCS-ul, parametrii injectiei, etc sunt foarte OK. Ce va mai fi voi vedea (as ramane tot la acesta, nu stiu daca chiar va ”disparea” la cele mai vechi, dar desigur ca pot incerca si altceva), oricum il schimb cam la 10k km.

        Comment


        • Salut.

          De unde pot cumpara un bloc de lumini Renault Valeo ( pentru Logan 2 "10 ani" ) ? Nu mai merge claxonul.

          Altfel, imi puteti recomanda un loc unde l-as putea repara ? De preferat in Bucuresti

          Comment


          • Bună dimineața, Logan stepway 1.0 tce standard are cablaj pentru geamuri electrice spate?

            Comment


            • Buna dimineata, e normal ca bateria sa se prezinte in starea asta?
              Attached Files
              Last edited by 77sky; 22 December 2020, 23:18.

              Comment


              • Nu. Ai umblat la dopuri? ala e electrolit?

                Comment


                • N-am umblat absolut deloc la baterie de cand am masina (aprox 3 ani jumate) si mentionez ca asa a fost majoritatea timpului. Mentionez ca e si pe acea pasla de pe capota o urma asa mai alba in zona aia unde-i si bateria
                  Last edited by Onixer; 22 December 2020, 14:37.

                  Comment


                  • pai trebuie sa verifici ce e lichidul ala, slabe sanse sa scape electrolit pe la dopuri. eu am o urma alba pe capitonaj in dreptul spritierelor, intra apa/lichid de spalat parbrizul pe sub ele si ajunge pe tapiterie. In locul tau, as sterge bine suprafata (carpa umeda, servetele umede) si as verifica dupa un timp. Bateria are o supapa de siguranta cu un furtun, care elibereaza gazele/electrolitul in caz de crestere a presiunii, deci slabe sanse sa fie electrolit .

                    Comment


                    • Originally posted by Onixer View Post
                      Buna dimineata, e normal ca bateria sa se prezinte in starea asta?
                      Mai mult in timpul verii apare acest fenomen, electrolitul fierbe si iese pe la acele doape. Sterge zona respectiva, scoate dopurile si completeaza cu apa distilata, mai mult ca sigur trebuie completat. Pui apa distilata incat sa acopere putin elementii din baterie.

                      Last edited by 77sky; 22 December 2020, 23:20.

                      Comment


                      • Originally posted by adi90 View Post
                        Exista Castrol Edge 0W40 RN17 la un pret destul de piperat. Depinde de reprezentanta daca vrea sa puna alt ulei decat RN17. Am inteles ca unele nu accepta alt ulei daca ai motor Euro 6.
                        Exista si Ravenol RNV cu norma RN17 la vreo 220 lei/5L.
                        In iunie 2019 nu era trecuta in fisa noua norma, dar in octombrie deja apare.
                        Uleiul Ravenol este acceptat atata timp cat respecta specificatiile RN17 si dupa cum se vede, scrie si pe bidon. Si eu am dat comanda pentru Ravenol RNV 5W30 pentru un motor 1.0 Tce cu gpl si ca sa fiu sigur ca este acceptat, am intrebat la reprezentanta.

                        Comment


                        • Salutare si un Craciun Fericit tututor! Revin cu informatii...foto. Asa arata bidonul Renault Castrol 5w-40. Sper ca este utila informatia.PS - nu se prea gaseste.Poate are cineva un link, ar fi de folos.
                          You do not have permission to view this gallery.
                          This gallery has 1 photos.

                          Comment


                          • Originally posted by jelly View Post

                            Uleiul Ravenol este acceptat atata timp cat respecta specificatiile RN17 si dupa cum se vede, scrie si pe bidon. Si eu am dat comanda pentru Ravenol RNV 5W30 pentru un motor 1.0 Tce cu gpl si ca sa fiu sigur ca este acceptat, am intrebat la reprezentanta.
                            Fix asta am zis si eu. Nu doar Castrol are norma RN17.

                            Originally posted by adi90 View Post
                            Depinde de reprezentanta daca vrea sa puna alt ulei decat RN17.
                            Exista si Ravenol RNV cu norma RN17 la vreo 220 lei/5L.

                            Comment


                            • Am pus Ravenolul in motoras! Pot spune ca se aude altfel motorul, e mai silentios si nu e placebo, a sesizat si sotia.

                              Comment


                              • Si eu am trecut pe Ravenol si sunt multumit de el.Voi de unde-l cumparati?
                                Last edited by playmaker831; 26 December 2020, 09:22.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google