Intrebari Logan 2

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Sper sa se vada atasamentul...
    Attached Files

    Comment


    • Multumesc crisalex. Am facut revizia acum mai bine de doua saptamani. Mai astept, le mai scriu si sper sa se rezolve. Daca nu, asta e. Trebuie sa ma uit prin tabel si sa tin minte ce si cum.
      @ anduvirgil, cam aste sunt campurile. Mai apare numarul de kilometrii si km medii anual. Apoi erau data urmatoarei revizii si detalii (ce trebuie efectuat). Si tinea cont si de decalaje daca erau. Daca tin bine minte aceste date erau si inainte de prima revizie.

      Comment


      • Am facut si eu cont mydacia. Cu toate ca masina o am pe Austria este recunoscuta in sistem, imi arata de cele 3 garantii la rugina, vopsea si generala.
        La 1.5 dci 90 cp, distributia se schimba la 120k sau 6 ani?
        La ulei motor, 5w30 sau 5w40? Amandoua sunt la -25 de grade.
        Ce nu imi arata, ca la colegu luna când sa ii fac revizia.

        Comment


        • Grantia apare. Eu am spus ca timp de doi ani am avut datele si detaliile despre revizie iar acum dupa revizia a doua au disparut.
          Detalii despre revizii se gasesc in tabelul primit cu cartea masinii. Din cate stiu ai MCV, atasat este un fisier mai vechi. Dar datele sunt identice cu al meu actualizat pentru Sandero Stepway (cureaua de distributie la 60k sau 4 ani).
          Despre ulei asa e, sunt trecute amblele. Eu merg pe 5W30 dar ma opresc aici ca este o discutie lunga pe topicul dedicat.
          Attached Files

          Comment


          • Se pare ca nu s-a urcat atasamentul (fisierul Excel descarcat acum mai bine de un an tot de pe acest forum). Mai incerc un atasament JPG.
            Attached Files

            Comment


            • Offf, mama ei de graba. xls e OK dar JPG este pentru Euro5 (dar chiar se pot vedea diferentele).

              Comment



              • Da, am mcv diesel euro 6, in mydacia zice Logan mcv 2 - ph2.
                Uite foto dupa vin-ul masinii si operatiile ce trebuiesc facute.
                Attached Files
                Last edited by 77sky; 19 March 2019, 00:02.

                Comment


                • Doar această informație este disponibilă și la mine.
                  Sub linkurile rapide nu am opțiunea cu program personalizat.
                  Logan 0.9 TCe 2018

                  Comment


                  • Tebuie sa mai ai putina rabdare. La mine cred ca a durat in jur de o luna de la revizie pana s-a actualizat contul mydacia, iar apoi au aparut informatiile postate...

                    Comment


                    • Cu MyDacia m-am lamurit.
                      nelu_242000 se pare ca producatorul tine cont de tara in care este folosita masina. La mine datele coincid cu fisierul Excel dar atasez si extrasul din cartea masinii.
                      Pentru aceeasi motorizare si acelasi an, doar MCV vs. Sandero Stepway, diferentele sunt notabile. Inlocuire filtru aer, carburant 60 k, 4 ani versus 20k, 1 an. Inlocuire curea accesorii, curea distributie si galeti 120k, 6 ani versus 80k, 4 ani.
                      Desi pe forumuri sunt cativa care nu au schimbat distributia la peste 140k si 8 ani (deci se poate sa duca) eu nu risc. O voi schimba in jurul datelor recomandate.
                      Attached Files

                      Comment


                      • Si atunci ce sa intelegem? Ca romanii au bani, sau ca fiabilitatea si calitatea pentru Romania este foarte proasta?
                        Diferentele de termene sunt foarte mari.
                        Chiar as fi curios ce zice Dacia de chestia asta.

                        Comment


                        • S-a mai discutat..
                          Din pacate pentru noi, regimul de exploatare difera substantial de cel din vest: nu avem autostrazi, potecile pe care le avem sunt pline de gropi si, nu il ultimul rand, avem FOARTE mult praf..din aceasta combinatie rezulta o uzura accentuata a masinii si de aceea reviziile sunt mai dese.

                          Comment


                          • Aprob ceea ce spune vali2008. Romanii exploatează altfel autoturismele.

                            Comment


                            • Mie imi apare „Control şi desprăfuire garnituri de tamburi de frână” sa inteleg ca sterg praful de pe tamburi?

                              Comment


                              • Da, dar pe interior.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google