Intrebari Logan 2

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by nelu_242000 View Post
    Poate o fi mașina pentru afară.
    La a mea, in Austria, am distribuția la 6 ani sau 120 k km.
    La masina mea (pentru Romania) tot 1.5 dCi 90CP fabricata in 2017 (din semnatura) in fisa de intretinere distributia se schimba la 4 ani sau 80k km, la urmatoarea revizie o voi inlocui.
    (iar fisele de intretinere pentru diferite motorizari au fost oferite de cateva ori pe diferite topice).

    Comment


    • Și atunci care e explicația?
      A mea e din 2018 mcv stepway. 1,5 dci 90 cp.

      Comment


      • schimbati mai colegii conform fisei tehnice stati linistiti si copii lui renault se culca seara cu burta plina !

        doar nu vreti sa moara renault de foame si copii lor la fel

        anual daca se poate chiar si masina renault schimbata cumparat noua la fiecare doi ani

        nou cumparat mereu sa consumam, societate de consum se numeste
        Last edited by george.sce; 25 March 2022, 16:18.

        Comment


        • In fisele de intretinere ale producatorilor auto intervalele de schimb pentru componente\piese sunt si functie de modul de utilizare si conditiile de exploatare ale masinii, s-a mai discutat de nenumarate ori, desigur insa ca fiecare isi intretine masina asa cum doreste\considera.
          Iar faptul ca unii (ex taximetristi) schimba placutele\discurile de frana doar cand raman "fara frane", cureaua de accesorii\distributie cand se rupe, uleiul motor nu il schimba doar completeaza, nu le pasa de garantie, etc...cred ca este cu totul alta discutie, colegii au intrebat care sunt intervalele de schimb din fisa de intretinere.
          Last edited by Gil26; 25 March 2022, 16:50.

          Comment


          • Ce cod au capacele astea negru lucios, de la manere? Logan 2019.... Se gasesc pe undeva de cumparat? Eventual si sh.... ma intereseaza sa le colez cu folie de carbon dar in caz ca ies prost, nu vreau sa le stric pe ale mele.
            Attached Files
            Last edited by 77sky; 18 April 2022, 23:21.

            Comment


            • Salutare colegi!
              Datorita scumpirilor și drumurilor lungi pe care le fac combinat cu naveta mă tentează un gând de a pune gpl pe motorul 0.9 TCe (mașina din semnătura Logan oredtigr 2019).
              Ce părere aveți? Sunt probleme/defecțiuni la care să mă aștept daca pun GPL?
              Mă gândesc că dacă mai țin mașina încă 3-4 ani și vreo 80-100 k km își scoate bănuții cu vârf și îndesat.

              Comment


              • 0.9 TCe suporta bine GPL deci nu vad vreo problema daca montezi.
                Sa ceri si emulator pentru a vedea in continuare nivelul corect la benzina.

                Comment


                • Bună ziua, stimați colegi loganiști! Întrebare de diletant, nu am găsit pe forum, poate e ascunsă bine: cât ar trebui să fie distanța dintre electrozi la bujia pentru 0,9 TCE, 2014? Fără GPL. Am găsit pe net că e 0,7 mm sau 0,8 mm. Care este cea dată de producător? Am un misfire pe un cilindru și bujia de acolo pare mai decalibrată, nea mecanicu' nu prea știe... Mulțumesc!

                  Comment


                  • Salutare! Știu că sunt printre noi și colegi care dețin mai multe informații tehnice. Mă interesează cuplu de strângere pentru prima sonda lambda și pentru bujii. (Logan 2, 0.9 TCe) Mulțumesc!!!!

                    Comment


                    • 44 Nm +/-6 Nm (pentru ambele sonde oxigen, despre bujii gasesti destule informatii pe forum)
                      Last edited by Gil26; 15 August 2022, 10:37.

                      Comment


                      • Originally posted by Gil26 View Post
                        44 Nm +/-6 Nm (pentru ambele sonde oxigen, despre bujii gasesti destule informatii pe forum)
                        Mulțumesc!

                        Comment


                        • Cu mare drag. Nu ai intrebat asta dar iti atasez si procedura de demontare \montare a sondei pentru un 0.9 TCe, vezi ca daca doresti sa strangi la cuplu cu o cheie dinamometrica iti trebuie si o cheie \adaptor special pentru asta (eu de-a lungul timpului mi-am confectionat tot felul de astfel de adaptoare dedicate de diferite dimensiuni, cu ”decupaje” pt. cabluri, cu pereti destul de subtiri dar chiar si pentru cupluri destul de mari, etc.)
                          Attached Files

                          Comment


                          • Salutare.
                            Ma gandeam sa pun un carlig la MCV (2019). Intreb la Dacia, ca e inca in garantie, intreb si la service-ul.. de incredere: 2000 respectiv 1800 RON, fier, manopera, instalatie electrica. Dupa ce mi-am adunat fata de pe jos, imi explica oamenii ca instalatia e complexa, cu ceva modul care comanda luminile, ca altfel, masina "simte" ca luminile consuma prea mult (ca-s dublate practic pe spate) si nu ii place. Eu vreau carligul pentru suport de biciclete, care are lumini, dar, 2000 RON e o suma...

                            Intrebare.. exista vreo varianta in care se poate face treaba asta fara modulul ala si cu care masina sa nu faca figuri? Ma gandesc ceva de geunl... LED-uri pe luminile de la suport, in asa fel incat masina sa "nu il simta"... sau orice varianta...

                            Multam.

                            Comment


                            • Cumperi sistemul ( carlig, traversa, modul ) din afara reprezentantei si il montezi conform fisei de instalare, ori tu ori intr-un service. Astfel nu pierzi nici o garantie.
                              Last edited by Midnighte; 21 June 2023, 12:41.

                              Comment


                              • Stie cineva unde pot sa abordez convenabil furtunul spalator spre luneta (Sandero II) pentru montare valva sens?
                                Multumesc anticipat!

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google