Imbunatatiri Logan 2

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by teddy16 View Post

    ...In alta ordine de idei, firuletele alea din portbagaj care ies ca din plop din triple cred ca ar trebui mascate si protejate cumva. Sunt sigur ca se pot agata foarte usor cu un bagaj si apoi e naspa... are cineva o solutie pentru asta?
    Exact asta am spus eu cândva pe aici, ca tabla aia unde vin prinse stopurile ,nu este acoperita in portbagaj si cineva m.a contrazis ,ca vezi doamne stopurile sunt acoperite cu tabla in spate ) .. Pai eu tocmai asta spuneam , ca tabla aia pe interior, este neprotejata iar firele sunt expuse si se vede urat, plus ca poti agata firele cu bagajele. La loganul meu din 2008, stopurile sunt acoperite pe interior, in portbagaj, cu o mocheta.. Cum sa lasi tabla si firele alea expuse asa acolo? La orice masina exista o protectie de plastic sau mocheta acolo, la dacia nu...

    Comment


    • Originally posted by teddy16 View Post
      Daca nu am cumparat-o din fab cu navi nu cred ca are rost sa-i pun acum... totusi nu-mi pare rau ca n-am pus navi, 400e mi se pare destul de mult avand in vedere ca eu am deja un gps de top si il utilizez foarte rar. In legatura cu luminile din radio sunt sigur ca exista o solutie dar nu stiu pe cine sa intreb...

      Nu mi-am dat seama cand am cumparat masina ca luminile difera! e un detaliu mic dar acum il observ si cred ca ma deranjeaza...mi se pare al naibii de aiurea ca cei de la dacia nu au facut nimic ca sa schimbe asta. Ca sa nu mai vb de comenzile de geamuri din usi care din nou sunt gandite un pic pe jumatare... nu au iluminare si iarasi cred ca ma deranjeaza ))- la golful meu 3 au un beculet acolo care imi indica totusi butonul geamurilor.

      In alta ordine de idei, firuletele alea din portbagaj care ies ca din plop din triple cred ca ar trebui mascate si protejate cumva. Sunt sigur ca se pot agata foarte usor cu un bagaj si apoi e naspa... are cineva o solutie pentru asta?

      Tu vorbesti serios? Butoanele nu sunt iluminate ? Hmmm poate e d efect doar la tine.

      Cu culoarea diferita iti dau dreptate, asa misto e la seat ca si ceasurile si displayul si mp3-ul sunt toate asortate
      , lucru marunt dar important noaptea. Poate reusesti sa bagi si in ele cate un led, daca merge..
      Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

      Comment


      • Originally posted by GFN View Post
        Pe mine ma bate gandul cand ma intorc din concediu sa imi montez la gura de admisie aer a aerotermei o plasa metalica sau ceva asemanator.Acum cam o saptamana m-am trezit ca a intrat o frunza la turbina aerotermei si facea un zgomot enervant mai ales pe treptele 1 si 2.
        Dupa ce m-am chinuit vre-o 2 ore sa vad cum ajung la turbina aerotermei m-am lasat pagubas ca este ascunsa bine dar am avut noroc ca a sarit singura frunza de acolo.Operatia asta trebuie sa o fac cat mai repede ca vine toamna si o sa se umple de frunze uscate si nu vreau sa se repete iar incidentul .
        Mie mi-au intrat frunze la aeroterma. Am gasit vreo 5 frunze. Imi vibra groaznic bordul. Frunzele intra pe langa orificiul de alimentare parbriz si pe langa contraaripi.

        Comment


        • Originally posted by mariusgny View Post
          Exact asta am spus eu cândva pe aici, ca tabla aia unde vin prinse stopurile ,nu este acoperita in portbagaj si cineva m.a contrazis ,ca vezi doamne stopurile sunt acoperite cu tabla in spate ) .. Pai eu tocmai asta spuneam , ca tabla aia pe interior, este neprotejata iar firele sunt expuse si se vede urat, plus ca poti agata firele cu bagajele. La loganul meu din 2008, stopurile sunt acoperite pe interior, in portbagaj, cu o mocheta.. Cum sa lasi tabla si firele alea expuse asa acolo? La orice masina exista o protectie de plastic sau mocheta acolo, la dacia nu...
          Pai daca nu sti sa te exprimi.
          Stopurile sunt acoperite de tabla.
          Tu ai vrut sa spui ca tabla nu este acoperita cu mocheta.
          sigpic

          Comment


          • Originally posted by mumus View Post
            Tu vorbesti serios? Butoanele nu sunt iluminate ? Hmmm poate e d efect doar la tine.

            ..
            Mumus, din pacate asa este..nu este nici un defect, butoanele de pe portiere de la geamuri la "Logan 10 ani" , nu sunt iluminate, dar cele de pe consola, de la geamurile din spate , sunt ! )
            Am vazut asta cand am fost la reprezentanta la dacia, cand m-am urcat in masina , si am aprins luminile , am vazut ca butoanele sunt tot stinse... Si cea mai panarama masina din lumea asta care are geamuri electrice, are butoanele iluminate, la dacia nu
            Deci daca iti iei versiunea diesel si dai 11.000 si ceva de euro pe ea, nu ai butoanele iluminate de la geamuri, nu ai lumina in torpedou.. de ce ? Pentru ca dacia mereu a facut totul pe jumatate..au scumpit masinile , dar nu mai ai roata de rezerva in portbagaj(ma refer la "Logan 10 ani") decat un chit de pana cu polistiren, nu mai ai lumina in torpedo, nu ai butoanele geamurilor iluminate,mocheta zici ca este din hartie,tabla din staniol, etc.

            Comment


            • Butoanele de pe usi au iluminare, dar se pare ca, in buna traditie Dacia, le-au trasplantat de pe Lodgy adica fara fire de iluminare - se rezolva relativ simplu (PM pentru detalii).

              @puimik Thread-ul cu probleme tehnice Logan I, e in alta parte.
              Last edited by t0rquemada; 21 August 2014, 11:46. Reason: Automerged Doublepost
              Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

              Comment


              • Mie imi vibreaza volanul si bordul bineinteles de la treapta a 3-a a ventilatorului, oare or fi intrat si la mine frunze pe undeva?

                Comment


                • Versiunile dacia logan cu motorizarea 1.2 16V nu au functia de afisare a numarului de km pana la revizie disponibila/activata. Sursa: vocea clientului.

                  Comment


                  • asta este motivul pentru care mai multi posesori de logan 2 de pe forum nu avem acea optiune, ea nu este valabila la aceasta motorizare, dar oare se poate activa?
                    in orice caz. nu cred ca ar ajuta cu ceva, fiecare stie cati km face pe an , sau daca a trecut un an de la ultima revizie
                    eu unul, fac cam 13000 -15000 dekm pe an, asa ca eu fac revizia la un an ( desi am inteles ca este sanatos pt motor sa se schimbe uleiul la 10000 de km )
                    Last edited by panselin4; 21 August 2014, 18:23.

                    Comment


                    • Originally posted by e.t. View Post
                      eu n-am vazut niciodata nici o frunza la grila aia de admisie pt ventilatie. poate si din cauza ca nu parchez langa copaci. daca nu-s copaci prin apropierea masinii, chiar nu vad cum te-ai putea trezi cu frunze acolo
                      trebuie luate in calcul toate variantele, mai bine previi decat sa o patesti, o spune cel care a patit asa ceva la o alta masina. Filtrul de habitaclu este ultimul pe circuitul aerului, o prefiltrare este facuta chiar de grila cu gauri de 5mm. Cand mergi cu 60km/h depresiunea (presiunea) aerului care se formeaza la grila este mult mai mare decat in cazul cand stai pe loc si dai ventilatorul la maxim, nu intodeauna dimineata cand te grabesti deschizi capota si cureti mizeria de peste noapte, daca trage o mortaciune (pui de pasare, etc) pe la buson iti faci de lucru. Eu am montat filtrele din prima zi si le schimb la 3 luni si nu am nici un fel de problema cu praful (deocamdata).
                      Attached Files
                      „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

                      Comment


                      • Inchidere si deschidere portbagaj Logan II, realizata de ukrainieni. Aici
                        Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                        Comment


                        • Interesanta ideea.
                          Attached Files
                          Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                          Comment


                          • foarte faina treaba, si are si capitonaj la capota portbagajului
                            este tare ca se inchide si deschide,si de la butonul din bord, dar si de la un buton de pe capota portbagajului
                            daca s ar gasi de montat asa ceva la noi, as monta imediat- in functie si de pret

                            Comment


                            • partea electrica de comanda este interesanta, prima data trebuie actionata deschiderea butonului dupa care se da comanda de deschidere la actuatorul ce ridica capota, invers la inchidere, asa ceva se face cu un microcontroler, totul se integreaza in sistemul de inchidere centralizata al masinii. Actuatorul liniar se foloseste si la inchiderea usilor de garaj, portilor, etc, cu tensiuni diverse de actionare, se poate modifica prin inlocuirea motorasului cu unul ce merge la 12V (de putere corespunzatoare) sau se poate incerca modificarea unui mecanism de la stergatorul de parbriz (se procura usor de la "REMAT"), idei sunt, dar partea de comanda este mai complicata.
                              Scuze de logica gresita, exista posibilitatea ca butonul de inchidere sa fie anulat, blocarea capotei sa o faca actuatorul la sfarsit de cursa, deci nu poti deschide capota daca tragi de ea.
                              Last edited by Oti; 24 August 2014, 18:16.
                              „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

                              Comment


                              • Aia e de fapt o macara electrica link

                                Video tutorial Demontare filtru habitaclu la X52 (ukr)
                                Last edited by t0rquemada; 24 August 2014, 18:28. Reason: Automerged Doublepost
                                Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google