Probleme Rugina Logan II

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Eu am insistat cu o carpa curata, umeda si moale dupa spalare când sunt mai vizibile pentru a nu matui vopseaua. Probabil există si o metoda mai eficientă dar dupa ce m-am lamurit ca nu este rugină pentru ca si eu ma panicasem inițial am lasat-o moartă. Nu prea am avut timp sa mă ocup de ele dar odata cu venirea verii o să le dau mai mare atenție

    Comment


    • Originally posted by kypry View Post
      Am încercat si eu sa șterg acele puncte , unele cu un șervețel umed de mașina si s au șters
      Acolo nu este vorba de rugina, ci de un contaminant (bitum, seva de copac, etc.) Rugina nu apare in nici o situatie ca un punct deasupra lacului!! Poate aparea in urma unei ciobituri si atunci e in mica adancitura aparuta sau de sub vopsea si atunci primul lucru pe care il vezi este vopseaua usor umflata.


      Originally posted by kypry View Post
      Cum ce se curăță ? La spălătorie si sau cerută ? Mulțimesc
      Poti incerca cu un spray de curatat seva sau bitum sau cu mare grija si pe o zona mai putin vizibila cu WD40.
      Last edited by DannyMC; 11 March 2019, 20:09.

      Comment


      • Nu folosi wd40. Iti recomand alcool izopropilic. Fa totusi un test intr-o zona ferita. Eu sunt 100% sigur ca nu afecteaza vopseaua (am folosit la mine) .

        Comment


        • Trebuie decontaminata vopseaua cu celebra argila , nu este rugina ce se vede in poze.
          sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

          Comment


          • Prieteni , respectele mele pentru sfaturile voastre

            Comment


            • Totuși , daca as merge la spălătorie , spălat bine ceruit - nu as scapă de acele puncte ?

              Comment


              • Ceara trebuie data doar dupa decontaminare. Altfel frecusul ala cu ceara o sa-ti fwta complet lacul!
                Decontaminarea se face cu argila asa cum a spus si prometheus !
                Daca vrei sa dai ceara du-te la o firma serioasa de detailing nu la "baetzii" de la spalatorii!

                Comment


                • Gata , am comandat argila cu lubrifiant si lavetă ; multumesc pt sfaturi

                  Comment


                  • kypry sa nu dai cu argila pe punctele negre lăsate de asfalt,alea mai bine le cureți cu un spray dedicat sau alcool și apoi decontaminezi cu argila.

                    Comment


                    • Mulțumesc danLaza

                      Comment


                      • Pot încerca cu o cârpa moale înmuiată in spirt?

                        Comment


                        • Cauta pe net spalarea cu doua galeti..principiul e simplu: mai intai umezesti suprafata ( eu mai intai o spal cu jet usor la spalatorie automata), apoi, cu o laveta moale sau manusa de spalat imbibata in apa cu sampon cureti usor suprafata, (fara sa insisti, fara sa apesi), apoi clatesti manusa in galeata cu apa, iar inmoi in cea cu sampon si repeti asa pana speli masina (intre timp mai schimbi apa din galeata de clatit). La sfarsit vei vedea ca iese curata, gata decontaminata.
                          Apoi dai usor cu ceara cu carnauba ( de ex turtle wax) pe suprafetele pe care ai punctele respective, lasi cateva minute si revii cu o laveta moale, uscata.
                          Garantat nu mai ramane nici o urma si nici nu zgarai vopseaua.
                          Totul e sa folosesti un sampon ok si lavete curate.
                          Odata curata masina , e bine sa aplici un tratament cu ceara de calitate cam de doua ori pe an (primavara si toamna tarziu).

                          Comment


                          • vali2008 sunt de acord cu tine,dar și după această metodă ,când întinzi cu buretele ceara rămâne mizerie pe burete . Deci nu e 100% curata. După spălare de face decontaminarea cu argila și apoi o ceruiesti. Recomandat e să se facă într-un garaj.

                            Comment


                            • Nu trebuie spalata masina in totalitate, doar componenta care va fi ceruita imediat (aripa, portiera, capota). Dupa uscare, se aplica ceara in zona respectiva. Nu au ce gunoaie sa pice din cer in 10 minute.

                              Comment


                              • Salutare. Am făcut o inspecție vizuala la stepwayul meu de aproximativ 5 ani și am observat ceva semne de rugina in pragul stânga spate. Ce părere aveți ?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google