Easy-R a.k.a. JS3

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Chestia asta este putin mai complexa. Si nu tine de garantia masinii. Este clar un viciu ascuns (eroare de proiectare grava)...si nu tine de garantie. Si daca masina este iesita din garantie...teoretic trebuie sa-l schimbe.
    Si cred ca fac astia de la dacia o socoteala relativ marsava: nu fac rechemare pentru ca inseamna un posor de bani dati dintr-un foc...asa...prefera sa o intinda pe o perioada lunga de timp...si poate si scapa de ceva masini care nu se lovesc de problema asta (masini care au fost cumparate si parcate in garaj, masini care circula aproape exlusiv in exterior etc).

    Comment


    • Întreb şi eu :
      în ce ţară europeană pot să cumpăr un model Reno, orice tip de Reno ( deci nu Dacia ) cu astfel de cutie robotizată, cu orice tip de motor benzină/diesel sau cum o fi ?

      Comment


      • Aceiasi parere o am si eu despre strategia Dacia, greu de crezut ca va rechema posesori de easy-r + 0.9tce, oare cum procedeaza cu cei de peste hotare, totusi pe aia ai respecta mai mult decat pe noi romanii.

        Comment


        • Originally posted by bogdan_cr View Post
          Întreb şi eu :
          în ce ţară europeană pot să cumpăr un model Reno, orice tip de Reno ( deci nu Dacia ) cu astfel de cutie robotizată, cu orice tip de motor benzină/diesel sau cum o fi ?
          Habar n-am, insa pe Twingo 0,9 TCe si 1,0 SCe au pus doar cutia cu dublu ambreaj EDC.

          Probabil cei de la dacia, tac din gura pana expira garantia la oameni, 3 ani trec repede.
          Last edited by aris86; 26 October 2017, 11:49. Reason: Automerged Doublepost

          Comment


          • @aris86 degeaba expira garantia...este un defect major de proiectare...inca intra sub incidenta garantiei...pe toata durata de viata a masini (nu mai stiu cat este...10 ani parca...si este reglementata prin lege durata de viata a masinii...nu producatorul o hotaraste)

            Comment


            • Da, aşa e, uite VW dizelgate, după câţi ani ? Le-a trecut falimentul pe la ureche

              Comment


              • Originally posted by meticulosul View Post
                Caroseria de MCV are 1050kg
                Nu este data niciunde masa caroseriei sparat. 1055kg are versiunea de baza, motor 1.0 SCe plus sofer de 75kg.

                De exemplu, a mea, MCV 1.5dCi + Easy-R (Prestige cu toate optiunile) are 1295kg. (intre manuala si Easy-R nu e diferenta mare, max. 5 kg).

                ~~~~~

                @bogdan_cr, pai testezi o cutie noua pe marca scumpa? Daca te faci de rusine cu ea nu cade vina pe Renault. Pentru ca peste tot apare "Dacia" cand vorbim de Easy-R (cel putin in EU).

                @bolovan, este foarte greu de demonstrat ca e un defect de proiectare. Utilizatorii de pe forum sunt prea putini raportat la volumul de vanzari 0.9 + Easy-R.
                I have no special talent. I am only passionately curious.

                Comment


                • @Silviu asta nu stiu...depaseste cam cu enorm de mult cunostintele mele...care-i metoda de a demonstra. Poate cineva de specialitate de pe aici de pe forum stie?

                  P.S. Oare cate motoare 0.9 cu easy-R vinde dacia? Sa nu uitam, romania nu este principala piata pt dacia. De asta...sunt curios pe dincolo cum se manifesta...

                  Comment


                  • Originally posted by Silviu View Post
                    este foarte greu de demonstrat ca e un defect de proiectare. Utilizatorii de pe forum sunt prea putini raportat la volumul de vanzari 0.9 + Easy-R.
                    Banuiesc ca toate au probleme sau vor avea(nu toti stiu de forum), este tragic ca Dacia vinde in continuare combinatia cu probleme.
                    Last edited by C.Mike; 26 October 2017, 13:50.

                    Comment


                    • Cum sa se manifeste? La fel, ca este aceeasi masina indiferent ca pleaca din Romania sau din Maroc.
                      Logan-urile obisnuite pleaca doar din Romania iar Sandero si cred ca si MCV de la noi si din Tanger. Doar nu-si inchipuie cineva ca spaniolii produc Easy-R in functie de tara unde trebuie sa ajunga masinile?
                      Motoarele se fac in Romania si in Spania iar Easy-R vine la toate benzinarele din Spania.
                      Last edited by gabrieln1960; 26 October 2017, 13:54.

                      Comment


                      • @bolovan, defect de fabricatie este atunci cand producatorul nu este capabil sa remedieze o problema ce apare la un anumit procent de unitati de acelasi tip vandute (in cazul de fata 0.9TCe+Easy-R) si astfel avem o problema generala de conformitate.

                        Deoacamdata, Dacia incearca sa remedieze problema, prin schimbarea kitului de ambreiaj. Daca se dovedeste ca masura nu remediaza problema atunci se poate considera o problema generala de conformitate DAR toate astea raportate la un numar semnificativ de unitati vandute.

                        Degeaba vorbim de 0.01% din volumul de unitati vandute (utilizatorii de pe forum). Cu parere de rau, utilizatorii afectati nu au alte solutii, cel putin deocamdata.

                        Originally posted by C.Mike View Post
                        Banuiesc ca toate au probleme sau vor avea
                        Banuielile nu sunt certitudini.

                        Deocamdata Dacia remediaza. Probabil ca daca problema persista utilizatorii ar trebui sa faca sesizari, nu doar la Dacia. Asa se va ajunge sa se puna presiune pe ei; asta daca nu cumva ei vor reactiona de la sine. Totul depinde de numarul de unitati afectate si cat de grava este problema din punct de vedere tehnic.
                        Last edited by Silviu; 26 October 2017, 13:53. Reason: Automerged Doublepost
                        I have no special talent. I am only passionately curious.

                        Comment


                        • Prin urmare...de ce dacia nu reactioneaza? imi este foarte clar: 0.9+Easy-R => rateu.

                          Comment


                          • Ramane de vazut daca rateul este remediabil, cate chituri de ambreiaj or sa mai inlocuiasca pana se conving ca defectarea acestora nu este cauza, este efectul.

                            Comment


                            • Revin cu un update, masina sta de aproape 2 saptamani la ei (dusa de joi la reprezentanta pentru programarea de vineri), pana luni s-au asteptat o parte din piese dar cica kit-ul de ambreiaj soseste maine de abia. Se schimba volanta, rulment de presiune, kit ambreiaj. Noroc cu masina de schimb, ca m-am putut misca zilele asta, ca nu stiu ce as fi facut fara

                              Comment


                              • Deci nu iti schimba cutia cu totul?
                                Sunt curios, se face vreun update la softul cutiei, parca asa am vazut ca scria cineva mai sus ca se procedeaza peste granite.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google