Easy-R a.k.a. JS3

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Tot ca la masini straine se mira doreii de la reprezentanta si cand le spui ca in motor bagi 0w40. Cica, nu-l mananca dom'le?
    Astia ori e (cazul service-urilor bucurestene)/ sunt ( reprezentantele din restul tarii, care nu e asa smecheri ca bucurestenii) prosti, ori se fac.
    Doar n-ai vrea sa puna afis in geam ca stiu de problemele Easy-R. Cine dracu ar mai fi potential client?

    Comment


    • Salutare,

      Azi am trecut si eu de 7300 km cu Easy-r-ul meu diesel, in conditiile in care e masina de week-end si inca nu are 4 luni de cand o am.

      Azi am plecat un drum rapid pana la tara si i-a prins bine sa mai iasa din orasul asta aglomerat. M-am cam dat la ea si trebuie sa recunosc ca dieselul are forta si imi place.

      Inca nu sesizez trepidatii la cutie insa am fost plecat mai devreme cu ea si parca se simteau altfel schimbarile treptelor 1,2 si 3. Nu stiu daca erau si pana acum si nu am sesizat insa cuplarea mi s-a parut mai "din topor" in anumite momente. Ca si cum schimbarea s-ar fi facut fara a apasa total ambreiajul. Si pentru prima oara am bagat in R si nu a plecat inapoi desi s-au activat senzorii. A trebuit sa recupleze R ca sa mearga, era ca si cum ar fi agatat viteza cum se mai intampla la manuala.

      Recunosc ca ma simt cu drobul de sare deasupra capului, eu sper sa nu fie cazul pentru ca eu chiar apreciez cutia...

      Pana aflu daca pica sau nu imi vad in continuare de drum.

      Comment


      • Originally posted by Gaby20045 View Post
        A trebuit sa recupleze R ca sa mearga, era ca si cum ar fi agatat viteza cum se mai intampla la manuala.
        Si in bord nu iti palpaiu trei linii (sau ceva similar), in locul vitezei? Mi s-a intamplat si mie, o singura data si tot in R pe la 3500 de km.
        I have no special talent. I am only passionately curious.

        Comment


        • Stiu de care linii vorbesti si nu am sesizat sa fi aparut insa nu pot fi prea sigur deoarece recunosc ca nu eram atent la bord, trebuia sa ies cu spatele printre 2 masini si eram atent la oglinzi.

          P.S. mai sunt momente in care simt miros de ambreiaj in ambuteiaje, e foarte enervant sa nu stiu daca vine de la mine sau nu. In continuare imi place masina insa recunosc ca daca pica ambreiajul ma voi oftica rau...
          Last edited by Gaby20045; 3 November 2017, 09:21.

          Comment


          • Nu cred ca are rost sa iti faci griji, la motorul 1.5 dci.
            In schimb aproape toti posesori de 0.9tce, de pe acest forum, au problema cu easy-r.

            Comment


            • Bobbyred, dacă nu ma înșel, a schimbat ambreiajul la mașină 1,5 dci 90CP pe cutie manuala la km mai mulți (30-40000 km) . Orice e posibil la Dacia.

              Comment


              • Sunt si eu proaspat posesor de Logan esay R, 900 cp. Mașina de serviciu. Eu, unul, fiind fan declarat al cutiei manuale, mărturisesc că m-a surprins foarte plăcut cu merge masina. Conducând sportiv, se pare că îi priește, nu mai ai senzația că te dă în nas când schimbă vitezele. Zgomotul turației motorului nu prea îmi place, în rest motorașul ăsta chiar are viață în el. V-o spun din experiență, pentru că mașina personală e Renault Megane 1,2 TCE, și credeți-mă că diferență mare (din treapta a 3,4 a) nu este.
                Referitor la ambreiaj, ce să spun... am doar 98 km. Mai revin dac-or fi probleme.

                Comment


                • Felicitari pentru cei 900 cp

                  Comment


                  • Care au fost argumentele in favoarea alegerii unei transmisii automate pentru o masina de serviciu marca Dacia?

                    Comment


                    • Originally posted by meticulosul View Post
                      Felicitari pentru cei 900 cp
                      Rachetă, dom-le, nu altceva!
                      M-am născut cu prea puține degete mijlocii în raport cu lumea în care trăiesc.

                      Comment


                      • Originally posted by meticulosul View Post
                        Felicitari pentru cei 900 cp
                        90 cp. Scuze

                        Originally posted by abc View Post
                        Care au fost argumentele in favoarea alegerii unei transmisii automate pentru o masina de serviciu marca Dacia?
                        Circulația de groază din București. Și reducerea de 1500 euro Pentru motorizarea de 0,9 trebuia să aștept 3 luni. Eram în grabă, am primit o ofertă, faceam febră musculara la gambe și...Voila! Hai să încercăm automata.
                        Last edited by Radel; 8 November 2017, 23:36. Reason: Automerged Doublepost

                        Comment


                        • Sa inteleg ca ai luat diesel-ul de 1,5 litri Ptr benzina asa este, se asteapta 3 luni si chiar mai mult, eu sunt una dintre "victime"

                          nu mai cita ultimul post!
                          Last edited by Seba; 9 November 2017, 10:23.

                          Comment


                          • A cumparat varianta pe benzina avand in vedere ce a scris in postul 1852 "Zgomotul turației motorului nu prea îmi place, în rest motorașul ăsta chiar are viață în el. V-o spun din experiență, pentru că mașina personală e Renault Megane 1,2 TCE, și credeți-mă că diferență mare (din treapta a 3,4 a) nu este.". Probabil ca a luat o masina aflata pe stoc (refuzata in ultimul moment de altcineva) de aici rezulta reducerea importanta de pret si timpul de asteptare mic.

                            Comment


                            • Originally posted by aris86 View Post
                              Bobbyred, dacă nu ma înșel, a schimbat ambreiajul la mașină 1,5 dci 90CP pe cutie manuala la km mai mulți (30-40000 km) . Orice e posibil la Dacia.
                              Exact, dupa 11ani si 427.000 km (Logan 1, 2005 ,65 Cp, E3 )
                              Niciodata nu te certa cu un idiotu.Te aduce la nivelul lui si te bate prin experienta!!!

                              Comment


                              • Cred ca se referea la problemele cu ambreiajul de la atelajul nou.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google