Easy-R a.k.a. JS3

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Daca stie cineva,e posibil ca din cauza ca am mers cu piulita de la planetara slabita vreo 100km sa-mi fi distrus rulmentul?Am impresia ca se aude ceva la roata la care nu a fost stransa piulita.Onixer poate asa e politica firmei la noi.

    Comment


    • Eu am ordin de reparatie, deviz de reparatie si certificat de control in urma vizitei in service. Dar la mine se propune inlocuirea cu suport de 20% din partea clientului.

      Comment


      • Colegu mihai82,si la mine au incercat dar in cartea de garantie a masinii nu scrie niciunde asta,daca vrei poti sa faci o reclamatie la ANPC ori acum ori dupa ce platesti cei 20%.

        Comment


        • Da, daca mergi cu piulita la planetara desfacuta se poate distruge rulmentul. E chiar f probabil. Mergi si reclama si solicita inlocuirea.

          Comment


          • Fii serios; nu se distruge niciun rulment.
            Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

            Comment


            • Tocmai am fost la reprezentanta,rulmentul este praf,o sa-l schimbe pe banii lor,si-au recunoscut greseala si si-au cerut scuze.

              Comment


              • Originally posted by IancuMIC View Post
                Fii serios; nu se distruge niciun rulment.
                De pus in rama, daca taceati, filozof ramaneati.
                Senzorul abs spune cu totul altceva.
                @playmaker831, e bine ca macar au recunoscut si ca nu ai avut vreun incident major cu masina in acest timp.

                Comment


                • Au ridicat masina pe elevator si au vazut ca era vasilina cursa din rulment,au plecat cu ea in teste si zgomotul era infernal,e bine ca nu s-au intamplat alte nenorociri.In alta ordine de idei cat am stat acolo am vazut un Sandero Stepway 0.9 easy-r care avea 16.000km si urma sa fie schimbat kitul de ambreiaj pt a3-a oara
                  Last edited by playmaker831; 19 October 2018, 13:22.

                  Comment


                  • @aris86, tu ai idee ce face piulita aia? Tine capatul de planetara fixat in butuc/fuzeta. Cel mult auzi niste batai pe franare cand e slabita. Nici macar nu se "zmulge" planetara cu ea pierduta. Am mers la vechiul Logan cu ea slabita o perioada pana am verificat din cauza "batailor". Asa repede nu avea cum sa strice rulmentul ci dupa multi 10k de km.

                    Eu cred ca rulmentul ala l-au stricat ei altfel ...

                    Dar in fine, fiecare cu parerea lui ...
                    I have no special talent. I am only passionately curious.

                    Comment


                    • Originally posted by aris86 View Post
                      De pus in rama, daca taceati, filozof ramaneati.
                      Senzorul abs spune cu totul altceva.
                      @playmaker831, e bine ca macar au recunoscut si ca nu ai avut vreun incident major cu masina in acest timp.
                      Ia slabeste tu piulita de la planetara sa vezi daca se strica rulmentul. Ai de capu' nostru de meserie...
                      Panetara aia poate juca liber in fuzeta (butuc) ca nu strica rulmentu' si nici nu poate iesi din butuc; pune mana tata si invata si lasa "vanatoarea"
                      Altceva a stricat rulmentul, iar vaselina cursa din rulment inseamna ceva, pentru cei care chiar stiu; auzi la el, o planetara cu piulita slabita sa gripeze un rulment. Nici macar planetarele care"bat" nu strica rulmentii.
                      Last edited by IancuMIC; 19 October 2018, 15:22.
                      Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                      Comment


                      • piulita are rol sa impiedice iesirea planetarei in punctul de intindere maxima. in oice alt punct de functionare, planetara culiseaza in canelurile din butc, dupa logica unora, ar trebui ca si-n functionare normala, planetara sa rupa rulmentii pe genunchi saptamanal.
                        Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                        Comment


                        • Masina a fost luni la ei pt revizie si constatarea pt trepidatii si rulmentul nu avea nimic,joi mi-au schimbat kitul de ambreiaj,au facut proba si din nou rulmentul nu avea nimic,iar eu am facut doar 50km cu masina dupa aceea,in cei 50km au inceput sa se auda zgomote care sau amplificat pana s-au apris becurile in bord,intrebarea este cum puteam sa distrug eu la un mers normal un rulment in 50 km,avand in vedere ca masina are doar 30.000km si este prea mare coincidenta sa se duca exact rulmentul de la roata la care nu au strans piulita.

                          Comment


                          • A scris @IancuMIC mai sus: cheia e la vaselina cursa din rulment. De acolo mai departe s-au amplificat problemele si ulterior s-a gripat (un rulment fara ungere se incalzeste si se strica foarte repede).
                            I have no special talent. I am only passionately curious.

                            Comment


                            • Masina a fost si luni si joi la ei pe elevator, imposibil sa nu fi vazut nici un mecanic vaselina, sau sa se fi auzit in probe masina. Imediat ce au vazut ca nu au strans piulita, inginerul care era acolo a verificat rulmentul si asa a vazut ca are vaselina, nu cred ca sunt ei asa baieti buni sa schimbe un rulment daca nu ar fi din vina lor.
                              Last edited by 77sky; 19 October 2018, 17:48.

                              Comment


                              • Dacă nu mai este nevoie de piulițe, de ce ar mai pune constructorul, nu ar putea sa facă economie? Multă mecanica nu știu, dar acei senzori care au indicat problema, ceva s-a întâmplat, o groapa, o denivelare, în fine, ca și test Iancu și Silviu, mergeți fără piulițe strânsă 100 km și ne comunicați rezultatul testului.

                                Daca nu era din vina lor, se codeau, încercau sa zică uzura normala.
                                Last edited by aris86; 19 October 2018, 15:46. Reason: Automerged Doublepost

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google