Easy-R a.k.a. JS3

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Pai sa-l faci . Ai vazut ca totul este pe verde. Al meu cu pic 18f... este mai "handicapat" . Dupa ce-l incerci cu ELM327 identifier sa mi-l recomanzi si mie.

    Comment


    • Pai cei de la care am cumparat au facut ieri cere catre curier sa ridice de la mine diagnoza actuala si cum o ajunge la ei, o trimit pe cealalta. Probabil joi sau vineri o sa intru in posesia celei pe care merg toate protocoalele.

      Comment


      • De cateva posturi suntem offtopic (foarte probabil ca vor fi sterse). E limpede ca in alegerea si mai ales achizitia unui ELM327 clonat este si putina loterie, de aceea este bine ca ele sa fie achizitionate de la un reseller cat de cat de incredere. Nu sunt scumpe, iar cativa lei in plus scutesc alte batai de cap si mai ales probleme (vezi si documentul celor de la ELM Electronics).
        Despre cel mic albastru insa as fi putin sceptic, am vazut cateva "identificari", unele au fost OK (chiar si cu 11 erori), dar foarte multe nu. Bine ar fi ca toate sa fie "verzi" (asta pana la proba contrarie), dar TechStar au "antecedente" (vezi si poza cu chipul de la cel WiFI).
        Plus ca v2.1 este clonat dupa ELM327L, teoretic ar trebui sa fie mai bun (are buffer mai bun, AT comands mai multe suportate, etc.), dar practic multe clone sunt bune de aruncat la gunoi. Iar unele mai "pacalesc" chiar si ELM Identifier.
        Apoi v1.5 este destul de OK pentru "programele" Dacia\Renault. In ddt4all Cedric a preluat\modificat unele comenzi din PyRen (dar si cei din urma au introdus modul DDT ulterior).
        Atasez si extrasul din ddt4all, se poate vedea clar care sunt cele "necesare" si ce fac.

        PS: insa e limpede ca ii doresc colegului ca ELMul asta sa fie OK.
        Attached Files
        Last edited by Gil26; 12 May 2020, 09:57.

        Comment


        • Si inca o mica erata: nu conteaza culoare, marimea,... ci ceea ce este inauntru. Interfetele astea pot lucra foarte bine cu Torque, ScanMaster, OBD Doctor (sau alte softuri asemanatoare "incluse" cu care altii sunt multumiti), dar pe noi ne intereseaza cu PyRen, ddt4all (mai "pretentios"), etc.
          Reselleri mai seriosi cand gasesc un "chinez batran" de incredere tot de la el achizitioneaza, dar ce primim noi tine si de noroc. Evident ca se poate comanda si direct (ex cel "mic si albastru" v1.5 ar fi pe la 5$ ca pret, si au fost destule si OK).
          Apoi ar mai fi un aspect, "stabilitatea" in timp a interfetelor. Pana si la unele sonde clonate mai scumpe au fost probleme chiar la o utilizare nu atat de "intensiva".

          Comment


          • Ma voi opri aici cu off-topic. Dupa ce vine interfata, voi mai anunta aici daca am reusit sau nu calibrarea, iar pentru cine va fi interesat de achizitionarea ei, voi da detalii pe privat.
            Legat de fiabilitatea ei, nu o sa o tin conectata si poate o sa reziste la 2-3 calibrari pe an.

            Comment


            • Eu nu înțeleg de ce spuneți că sunteți off-topic, atata timp cât scopul acestor postări este calibrarea cutiei.Au fost alte postări mult mai in afara acestui topic și nu au mai fost șterse.Nickey sa ne tii la curent cu tot ceea ce faci, mai suntem și alții interesați în calibrarea cutiei

              Comment


              • Tot din dorinta de a ajuta lumea care doreste sa-si reprogrameze cutia, am sa las si eu aici link cu interfata care am cumparat-o, sper sa nu fie considerata reclama https://www.emag.ro/diagnoza-multima.../pd/D3RHQ5BBM/

                Comment


                • @ Onixer, multumim (si cred ca asta confirma ce am scris mai devreme, desi fiecare poate interpreta ce\cum doreste).
                  Calibrarea in sine este foarte simpla si usor de facut, trebuie insa indeplinite cateva cerinte, atat si nimic mai mult.
                  Efectele benefice sunt confirmate de cel putin doi colegi pe acest topic. Iar orice alta experienta relatata si descrisa va fi de ajutor si celorlati colegi.
                  Last edited by Gil26; 12 May 2020, 16:00.

                  Comment


                  • Uitandu-ma la link-ul pus de Onixer, observ ca e intrefata e vanduta fix de acelasi vanzator de la care am cumparat si eu, doar ca de pe alt site. Acum sunt in dubii, dcaa sa merg pe calea cunoscuta si sa le-o cer pe aceasta cumparara de coleg, sau sa o las pe aceea recomandata de ei, care comunica pe toate porturile, dar care nu are chipset-ul cunoscut.

                    ​​​

                    Comment


                    • Salutare, acum nu stiu cat de bun este, sau nu este, dar eu am reusit sa fac calibrarea cutiei cu el, deci pentru mine s-a meritat deoarece momentan doar lucrul asta vreau sa-l fac la masina

                      Comment


                      • Da, si eu intentionez sa fac doar calibrarea cutiei. Daca ai timp si vrei sa faci o scanare cu ELM identifier, ti-as fi recunoscator. Asta m-ar ajuta si pe mine si pe viitorii colegi care vor sa isi calibreze singuri cutia. Dureaza cam 30 de secunde.

                        Comment


                        • @ nickey1982, interpretarea rezultatelor conteaza si "dureaza". Mai aduc cateva detalii desi oricum cred ca vei ignora si desconsidera iar ceea ce scriu, dar poate sa fie de folos si altora.
                          Referitor la dilema ta privind cele doua anunturi nu stiu daca cei de la GAGET4U (linkul oferit de Onixer) sunt aceeasi cu cei de la TechStar (linkul oferit de tine) si nici ce poza ai primit de la ei. Dar cred ar fi bine sa analizezi mai atent anunturile: versiunea de software, versiunea hardware, pozele cu chipul, logoul putin stres, data fabricatiei, frecventa oscilatorului, etc. (lucruri valabile pentru orice anunturi, este prima "triere").
                          Apoi ar fi interesant daca cineva a obtinut "toate verzi" (voi reveni cu asta) eventual si cu ce alt chip “minune”. Pe internet sunt sute de pagini despre subiect, cate am "frunzarit" nu am vazut asa ceva inca (oricum este irelevant, plus ca mai sunt si alti “producatori” decat chinezii).
                          Un ELM327 practic realizeaza legatura intre hardware\software ale masinii si cele ale dispozitivului utilizat (analogia cu modemurile). Porturile, protocoalele si comenzile sunt importante (si de multe ori se confunda unele cu altele).
                          Sa revenim la “verde si rosu”. Pe CAN noi nu folosim asa multe protocoale la Daciile noastre. Daca la comenzile AT de la 1.0 la 1.4 avem “rosu” atunci se arunca la gunoi. De la 1.4 (inclusiv) si mai sus nu spune absolut nimic (nu asa cum fals s-a afirmat mai inainte). Dar daca numarul versiunii verzi (v1.5 la v2.1 sau 2.2) corespunde, sunt sanse sa fie OK, desi unele chinezarii pacalesc chiar si ELM Identifier. Probabil o verificare a lui Onixer ar fi asemantoare cu cea atasata de georgstelsib.
                          Verificarea corecta se face doar trimitand\receptionand comenzi ATAL si ATPPS (plus ca daca si cele ATFC sunt NOK se poate arunca la gunoi). Fara acestea totul este loterie, nu poti stii daca ce este in “pachetelul” primit este OK sau nu. Faptul ca interfata colegului Onixer (multumim din nou) este OK nu implica si ca altele sunt la fel, dar ofera un plus de incredere. Si eu cand am achizitionat interfetele am “sapat”, am gasit un reseller mai serios, au fost\sunt OK, am recomandat si altora (cu ceva emotii) si se pare ca si ei sunt multumiti (cel putin pana acum). Multi reselleri nu verifica “la sange” ce primesc, dau copy-paste la caracteristici) plus ca si “chinezul” poate fi doar un vanzator. Iar unii mai incearca si sa scape de “jafurile” lor.
                          Asa cum am mai spus cred ca dispozitivul (telefon, laptop, PC) si softul folosit (EcuTweaker, ddt4all, etc) sunt importante. Multe tutoriale video sunt interesante si utile dar sunt si multe hilare (multi urca tot felul de bazaconii fara sa inteleaga ce\cum).
                          Tragand linie: cele doua interfete pot fi OK\NOK, achizitionarea unui ELM327 bun tine putin si de noroc, cele Bluetooth sau\ori WiFi au fiecare avantaje si dezavantaje, sunt ieftine dar trebuie avut grija cu ele. Si repet (pentru ca nu doresc nimanui caramizi): conformitatea\stabilitatea comunicarii este foarte importanta (chiar daca unii tind sa o neglijeze) mai ales cand se fac modificari (inclusiv calibrarea).

                          PS: Simple opinii, nimic mai mult, am prezentat si lucrurile bune si\sau cele mai putin bune, le asum (si eu pot gresi), sunt sigur ca voi fi iar contrazis dar nu voi intra in polemica
                          Pana la urma fiecare procedeaza cum doreste.
                          Last edited by Gil26; 13 May 2020, 10:44.

                          Comment


                          • Am incercat astazi un miniOBDII no name mai vechi. In ELM identifier afiseaza exact aceeasi zona verde pana la 1.4b , in continuare complet rosu. S-a conectat din prima (dar in prealabil am sters din retea pic-ul 18f... vechi
                            ELM-ul cu pic18f.... (de baza) arata exact ca cel prezentat de Onixer dar cumparat de la " techstar" (desi am impresia ca este aceiasi firma GADGET 4U)
                            Asteptam un print de la Onixer.

                            Comment


                            • Cei de la TechStar au si parteneri care vand prin site-ul lor. Atasez aici poza doveditoare, eu factura am de la Gadget4U.
                              Am citit review-urile de la ELM identifier si erau multi care spunea ca au verde pe toate protocoalele de comunicatie si care nu au avut probleme.
                              Singurul impediment la interfata lui Onixer e faptul ca e pe bluetooth care e mai pacatos cu imperecherile fata de WIFI.
                              Attached Files

                              Comment


                              • Hey, salutare din nou, voi incerca sa fac o scanare, va trebui sa instalez pe telefonul sotiei ELM Identifier, dat fiind faptul ca eu am telefon cu iOS si aparent e destul de limitata comunicarea cu IPhone (de exemplu, cu vechiul Iphone 6 nu am reusit sa ma conectez prin bluetooth). Nu stiu insa daca voi apuca astazi sa fac operatiunea asta, daca as reusi, probabil va fi mai pe seara

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google