Logan III - Probleme Tehnice

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Th3T1ger
    replied
    Originally posted by asitaka View Post
    Am in zgomot înfundat, mulți spun că este de la plasticul care acoperă puntea spate, într-adevăr sta rău dar nu intr-atât că sa creeze zgomot la denivelări. L-am fixat cu șoricei dar nu au fost schimbări.
    ​​​​​​
    ​​​​​​Dar sunt multe puncte unde aceasta într-adevăr ar crea zgomote.
    Toate aceste puncte trebuiesc fixate in soricei. Eu le-am fixat doar pe cele de la mijloc si zgomotul a disparut partial. Pe langa asta am mai indesat intre punte si scutul de plastic, un fel de spuma care nu retine apa (nu stiu cum se cheama exact, deobicei vin produsele fragile impachetate cu asa ceva). Chiar daca pe loc nu pare ca ar produce zgomot, la vibratii, crede-ma ca plasticul respectiv are joc destul de mare. Testat pe drum cu piatra inainte si dupa.


    Leave a comment:


  • DFA
    replied
    Vezi să nu fie asta:

    Cauza și soluția pentru zgomotul din spate, ca de pietricele care joacă pe un plastic / sau într-un PET:
    Problema este din portbagaj, in partea superioară unde este tabla, adică pe poliță, între tablă și mocheta de pe poliță de sus, de sub lunetă, sunt niște puncte de sudură care se desprind.Se ridică mocheta de pe poliță și se îndepărtează acele bavuri cu o șurubelniță sau ceva similar. Brusc, sunetul ăla dispare.​

    Leave a comment:


  • madi
    replied
    La mine cand vine frigul apare un zgomot pe stanga spate ca o bila de rulment intr-o cutiuta sau ca un capac de tabla care flambeaza. Este sesizabil la denivelari mici, vibratii.Am Sandero, nu am joc la haion sau telescoape, am mers cu ele desfacute. Zgomotul apare la nivelul telescopului ca inaltime.

    Leave a comment:


  • asitaka
    replied
    In continuarea postului meu anterior, ( nu bara, ci puntea )
    Am fost astazi la un 3rd party service, a fost verificata suspensia, totul e in regula cu amortizoarele. Posibil cloncane ceva in habitaclu undeva, o sa investighez.
    Au gasit puntea spate stramba, butucul rotii si rulmentul care necesita schimbare deoarece au un joc mic.
    La reglarea unghiurilor care am facut-o anterior, mecanicul a intreptat rotile din fata putin in directia in care e indreptata roata spate ( roata dreapta spate se uita in exterior spre dreapta ( initial ma tragea spre stanga) + unghiul de cadere schimbat ), practic merg pe lateral daca as putea spune asa.
    La Piese auto Arges toate 3 elemente costa cca 5300 roni, ( puntea, butucul cu tambur si rulmentul) la mine in republica ma costa 7800 roni piesele cu livrare. Deci la un moment dat voi face un drum catre ei sa cumpar aceste piese si sa le schimb intr-un service din apropiere.
    M-am gandit si la dezmebrari, ar cunoaste cineva unde as putea gasi asa ceva? Am cautat acum putin pe olx/autovit si am gasit masini avariate care se vand integral.
    Cunoasteti un service care il puteti recomanda in zona Arges/Bucuresti / Iasi pentru asa lucrari, daca decid sa merg la Piese Auto Arges sa le cumpar toate noi? Starui sa evit reteaua dacia cu preturi umflate excesiv.
    Urmeaza sa ma ocup de asta in lunile urmatoare(voi face km putini in acest timp).
    Multumesc.

    Leave a comment:


  • DFA
    replied
    Originally posted by asitaka View Post
    ....Am in zgomot înfundat, ...
    Să iei în considerație și 1 sau ambele amortizoare defecte - (ATENȚIE: nu se corelează defectul/troncănitul cu gradul de uzură măsurat la testul de amortizoare pe bancul de testare - adică gradul de uzură poate fi bun, dar tot să facă zgomot)

    Leave a comment:


  • asitaka
    replied
    M-am băgat pe sub mașina sa inspectez și să vad ce se întâmplă pe acolo, cu ocazia unei dezinfecții la AC(căutam țeava scurgere condensat).
    Am in zgomot înfundat, mulți spun că este de la plasticul care acoperă puntea spate, într-adevăr sta rău dar nu intr-atât că sa creeze zgomot la denivelări. L-am fixat cu șoricei dar nu au fost schimbări.
    ​​​​​​
    ​​​​​​Dar sunt multe puncte unde aceasta într-adevăr ar crea zgomote.
    Se mai vorbește despre un sunet de parcă scapă aer, acesta vine din zona unde țevile vin in rezervorul de benzina. Probabil jetul de retur intra înapoi în rezervor sa pur și simplu așa se aude cum trage benzina?
    țeava pe care se scurge condensul se afle sub scutul de plastic, și aparent apa când se scurge in mod normal formează o baltă care se scurge mai departe în timpul accelerări/frânări.
    Attached Files

    Leave a comment:


  • Gil26
    replied
    asta NU iti foloseste la nimic (iar daca doresti pot sa iti ofer cateva zeci\sute de masini cu datele respective).

    Leave a comment:


  • punktnet
    replied
    nu stii cand ai nevoie

    Leave a comment:


  • Gil26
    replied
    Si cu ce te "ajuta" asta?

    Leave a comment:


  • punktnet
    replied
    Originally posted by t0rquemada View Post
    În continuare se folosesc aiurea niște resurse, din fericire nu alea care trebuie... bonus o serie, pe care unul mai isteț de la Dacia o poate corela cu un vin și poate se lasă cu un cid
    Se stie cu nume prenume si CNP

    Leave a comment:

Working...
X
Anulare DPF
Politica de Securitate Google