Logan III - Probleme Tehnice

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Doar ai scos spatarul, n-are de ce sa iti refuze garantia.
    Pun modelul la dispozitie, nu am facut-o inca fiindca asteptam sa mai pun o data mana pe model sa verific dimensiunile. Le-am luat cumva in graba, vorba aia, pe un colt de servetel, si as dori sa le confirm. Pe de alta parte voiam sa vad care din dimensiuni sunt critice, si care s-ar putea face mai groase, pe motiv de rezistenta.

    Comment


    • Azi am fost cu loganul în service pentru modul SOS cu eroare, bec aprins în bord. Au reprogramat și calculatorul și am observat ca zgomotul tija turbina a dispărut acum aproape total. La ultima intervenție pentru zgomotul turbinei se ameliorase ceva zornaitul după aplicarea acelui ots care era proaspăt emis, dar tot se mai auzea destul de tare. Acum cred ca au mai îmbunătățit ceva, pentru ca e mult mai bine.

      Comment


      • La ce reprezentanta ai fost? Masina merge bine dupa ce ti a aplicat acest ots?

        Comment


        • În Cluj. Am mers doar câțiva km pana acasă, nu am sesizat ceva diferit, voi vedea zilele următoare.

          Comment


          • Bizone​ sa iti iei vasle... o sa ai impresia ca mergi cu barca, dupa aceest update ))))

            Comment


            • Acesta este zgomotul pe stanga spate, telefonul este pus in stanga pe polita hayon. Hayon deschis sprijinit pe un pachet de servetele pentru a elimina zgomot incuietoare. Masina este leganata usor stanga dreapta cu oscilatii de maxim 1-2cm.Sigur zgomotul nu are treba cu bucsa spatar. Dupa mine este ceva legat de amortizor roata.



              Comment


              • Saptamana viitoare am constatare pentru aceeasi problema, te anunt ce a fost.
                Daca n-o rezolva se lasa cu sesizari, deja ma dispera zgomotul.

                Comment


                • Salutare! A încercat cineva un hub usb care a funcționat? Am testat unul de la Spacer și am primit mesajul "hub not supported"

                  Comment


                  • Vezi pe Wiki detalii și soluții - FAQ - Multimedia - Logan/Sandero III 2020-2028 wiki (wikidot.com)
                    Logan III Comfort ECO-G 100, Iulie 2021, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălzite+Climă, P. Comfort, P. Parking 2, volan piele, geam. el. sp.

                    Comment


                    • Știe cineva cum de conectat la panoul de siguranțe?
                      Am nevoie de 2 circuite a câte 10A fiecare(7.2A consum maxim pe circuit).
                      Am găsit pe.loganwiki o mulțime de siguranțe neutilizate, sunt oare fire trase în soclurile in care aceste siguranțe lipsesc și doar trebuie sa conectez un cablu și să adaug o siguranță cu valoarea de care am nevoie?



                      Voi incerca la reprezentanta sa vad daca vor dori sa facă doar asta, restul am conectat eu singur (2 circuite încălzire scaune față+spate)
                      Daca știe cineva, poate e simplu de făcut
                      mulțumesc
                      Să ne țină turbinele!

                      Comment


                      • Ultima masină reparată avea siguranța de scaune pe poziție(cu toate că nu avea scaune încălzite), a fost nevoie de ea pentru alte scopuri. Altceva, în regim de amator nu poți face.
                        Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                        Comment


                        • Se poate monta un soclu din ala cu siguranta direct pe cablul de plus. Nu stiu de ce te-ai complicat si nu ai intrebat in reprezentanta, mi s-a spus ca se poate monta kit aftermarket. La cat ai de demontat ca sa pui incalzirea chiar nu stiu daca merita economia.

                          Comment


                          • Originally posted by catelullego View Post
                            Saptamana viitoare am constatare pentru aceeasi problema, te anunt ce a fost.
                            Daca n-o rezolva se lasa cu sesizari, deja ma dispera zgomotul.
                            Update: zgomotul vine de la amortizor, nu se inlocuieste pe garantie deoarece masina a trecut de doi ani (in 07.12.2023 avand fix 2 ani, deci a depasit cu o luna).

                            700 lei devizul de schimbat ambele amortizoare (nici celalalt nu e ok, este sub procentul acela de eficienta) + manopera.

                            Voi da niste mailuri la dacia, am mai raportat problema asta de cel putin 2 ori insa odata mi-au zis ca nu se reproduce, a 2-a oara m-au trimis acasa si sa revin cand se aude mai tare. Aveam impresia ca astea intra in garantia standard de 3 ani, si nu stiam ca sunt la limita cu timpul.

                            Comment


                            • Din Ianuarie 2023 am semnalat prima data problema cu zgomotul la amortizorul spate (pe atunci nu stiam ca e de la amortizor), m-am dus fix cu lista asta printata pe hartie:

                              probleme.jpg

                              Comment


                              • Originally posted by catelullego View Post
                                Update: zgomotul vine de la amortizor, nu se inlocuieste pe garantie deoarece masina a trecut de doi ani
                                Conform cu Certificatul de Garanție (pe care nu-l citește nimeni...) - amortizoarele au o perioadă de garanție egală cu cea pentru restul mașinii - deci 3 ani sau 100.000km (nu 2 ani..., de unde a apărut 2 ani???) - cu condiția ca defectul amortizoarelor să fie recunoscut de fabrică/constructor.

                                De altfel, amortizoarele sunt în lista pieselor cu uzură normală care - dacă defectul nu este recunoscut de fabrică/constructor - nu vor fi înlocuite gratuit.

                                FAQ - Generale - Logan/Sandero III 2020-2028 wiki (wikidot.com)
                                Logan III Comfort ECO-G 100, Iulie 2021, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălzite+Climă, P. Comfort, P. Parking 2, volan piele, geam. el. sp.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google