Logan III - Probleme Tehnice

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Si la Logan\SanderoIII avem index tahimetric, dimensiunea anvelopelor este configurata in ABS, vezi atasat.
    Attached Files

    Comment


    • Ok,aici m-ai inchis rau.Imi poti explica te rog daca e vreo prb.Ms mult

      Comment


      • ieri am intampinat si eu prima problema . Portbagajul a refuzat sa se mai deschida... a trebuit sa scot prin interior ce aveam nevoie. Nici din telecomanda nici din buton. Dupa 4,5 minute, a inceput sa functioneze... A mai patit careva acest lucru?

        Comment


        • Originally posted by Matu View Post
          Ok,aici m-ai inchis rau.Imi poti explica te rog daca e vreo prb.Ms mult
          Riscul este in caz de control sau accident, poti avea probleme. In caz de accident, daca ai Casco, nu vei fi despagubit!. tire.jpg

          Attached Files
          You do not have permission to view this gallery.
          This gallery has 1 photos.

          Comment


          • Originally posted by Mihai2k4 View Post
            ieri am intampinat si eu prima problema . Portbagajul a refuzat sa se mai deschida... a trebuit sa scot prin interior ce aveam nevoie. Nici din telecomanda nici din buton. Dupa 4,5 minute, a inceput sa functioneze... A mai patit careva acest lucru?
            Cumva s-au deschis ușile la pasageri mai întâi și apoi ai constatat că portbagajul nu se deschide?
            Logan III Comfort ECO-G 100, Iulie 2021, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălzite+Climă, P. Comfort, P. Parking 2, volan piele, geam. el. sp.

            Comment


            • Problema vibratiei tijei de la wastegate - s-a mai lovit cineva de ea? Sau exista dar putini o (si) aud?

              https://www.facebook.com/groups/loga...7637991617660/

              Mi se pare cea mai nasoala, pentru ca e fara rezolvare in viitorul apropiat. Doar cand o considera Renault sa schimbe producatorul turbinei.

              Ar mai fi de speriat preturile la revizii, deja au aparut marturii despre preturi de genul 1200 de lei, 1800 de lei etc. Astea deja sunt scoruri de Olanda, de Irlanda...

              https://www.facebook.com/groups/loga...6815257033267/

              Ce iei pe mere mergand pe gaz, dai pe pere la revizie.
              Last edited by cattavencu; 12 November 2021, 12:15.

              Comment


              • Problema cu zgomotul la EWG există și duce la înlocuirea turbinei cu totul, gratuit, pe garanție.

                Problema e cunoscută de Dacia-Renault.

                Nu cunosc dacă turbina nouă e din alt lot, e alt model, sau alt producător.
                Attached Files
                Logan III Comfort ECO-G 100, Iulie 2021, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălzite+Climă, P. Comfort, P. Parking 2, volan piele, geam. el. sp.

                Comment


                • Originally posted by cattavencu View Post
                  Problema vibratiei tijei de la wastegate - s-a mai lovit cineva de ea? Sau exista dar putini o (si) aud?

                  https://www.facebook.com/groups/loga...7637991617660/

                  Mi se pare cea mai nasoala, pentru ca e fara rezolvare in viitorul apropiat. Doar cand o considera Renault sa schimbe producatorul turbinei.

                  Ar mai fi de speriat preturile la revizii, deja au aparut marturii despre preturi de genul 1200 de lei, 1800 de lei etc. Astea deja sunt scoruri de Olanda, de Irlanda...

                  https://www.facebook.com/groups/loga...6815257033267/

                  Ce iei pe mere mergand pe gaz, dai pe pere la revizie
                  .
                  pai nu e chiar asa. Filtu de gaz 100 de lei+ 35 manopera. Da, la o instalatie aftermarket iesi mult mai ieftin, dar sa nnu exageram.

                  Comment


                  • Da, acestea sunt principalele probleme (vibrațiile tijei de la wastegate și costurile la revizii), nu faptul că se blochează sonorul la un moment dat (după ce am instalat CarStream!?!) sau nu știu ce dimensiuni de anvelope sunt conforme sau nu! Mai mult, sunt persoane care nici nu au achiziționat Logan 3 dar își dau cu părerea pe anumite subiecte!

                    Comment


                    • oBED - stii bine ca astea sunt preturile la revizii in perioada de garantie. La perioada asta ma refer. Garantie pe care o platesc multi cu varf si indesat. Si care....de fapt nu mai poate fi numita garantie, ci un soi de abonament (pe bani multi).

                      Comment


                      • DFA - pai aia e, ca daca se pune aceeasi turbina, rezultatul va fi similar. Adica o alta turbina dupa scurt timp.

                        Daca tu nu stii (un om informat si meticulos - nota 10)...ce sa mai zic de cei orbiti de jante sau de deblocarea tabletei din bord pentru youtube - cele mai infantile subiecte, dupa mine.

                        Se pare ca tot ce a luat Renault de la Nissan a fost cu probleme.
                        Last edited by cattavencu; 12 November 2021, 14:49.

                        Comment


                        • Originally posted by cattavencu View Post
                          oBED - stii bine ca astea sunt preturile la revizii in perioada de garantie. La perioada asta ma refer. Garantie pe care o platesc multi cu varf si indesat. Si care....de fapt nu mai poate fi numita garantie, ci un soi de abonament (pe bani multi).
                          total de acord. Dar un utilizator normal, care face sub 30k de km pe an, va plati doar 2 revizii simple la reprezentanta (ulei+filtre). Eu nu as renunta la garantie, am avut nevoie de ea dupa un an jumatate si 30k de km. daca faci 30k de km intr-un an si vrei sa schimbi uleiul mai repede, poti face revizii la 10k in alta parte, placutele de frana se pot verifica si schimba altundeva. Partea proasta este ca in caz de probleme pe partea de GPL, multe reprezentante habar nu au cu ce se mananca.

                          Comment


                          • Originally posted by cattavencu View Post
                            - pai aia e, ca daca se pune aceeasi turbina, rezultatul va fi similar. Adica o alta turbina dupa scurt timp.
                            Nu se știe. Speculezi.
                            O să aflăm.
                            Logan III Comfort ECO-G 100, Iulie 2021, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălzite+Climă, P. Comfort, P. Parking 2, volan piele, geam. el. sp.

                            Comment


                            • Saptamana trecuta am facut reviza de 30000 la logan gpl.Cost 1000 lei.filtre,ulei,buji.
                              pt revizii la 30000 mi se pare un cost chiar ok,asta daca nu vrei sa te tina masina 300000 km si faci revizile la 10-15 mii.

                              Comment


                              • La mine in programul de întreținere, pe my dacia nu scrie nimic de buji la prima revizie.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google