Logan III - Probleme Tehnice

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Un prieten cu Logan eco-g 100 la 23.000 km a mers la reprezentanță cu martor aprins "verifică sistem anti poluare" și zgomot(zdranganit) la motor,trebuie să schimbe volanta și turbina pe garanție.

    Comment


    • Volantul e cu masa dubla?

      Comment


      • Originally posted by playmaker831 View Post
        Un prieten a mers la reprezentanță, trebuie să schimbe volanta și turbina pe garanție.
        De cand are masina? An, luna etc.

        Somnul adânc ajută la prevenirea îmbătrânirii, mai ales dacă dormi la volan.
        Nu goni mai tare decât poate îngerul tău să zboare!

        Comment


        • Nu știu exact data fabricației și nici dacă este cu masă dublă volantul,mai mult de 6 luni nu are de la data fabricației, mașina face taxi,ca și cealaltă care la 6.000 km a avut aceeași problemă la volant.

          Comment


          • Era interesant de vazut cam ce perioada de fabricatie are. A mea e de 4 luni jumate, are ~ 9.000 km si n-am probleme mecanice de niciun fel. Au ramas doar clima, cu dopul ei de gheata sau ce dreaq sa-i ia o fi si sicanele media Nav-ului, cu infestia lui de bug-uri.
            Somnul adânc ajută la prevenirea îmbătrânirii, mai ales dacă dormi la volan.
            Nu goni mai tare decât poate îngerul tău să zboare!

            Comment


            • O să întreb și o sa vă zic.

              Comment


              • Comment


                • Originally posted by ursamajor View Post
                  De cand are masina? An, luna etc.
                  Fabricație luna 06 anul 2021

                  Comment


                  • Mersi. Destul de incoace, nu-i din primele loturi. Probabil a fost vreun defect ascuns din fabrica si a cedat pe parcurs.
                    Somnul adânc ajută la prevenirea îmbătrânirii, mai ales dacă dormi la volan.
                    Nu goni mai tare decât poate îngerul tău să zboare!

                    Comment


                    • Ciudat este că deja știu 2 care au schimbat volanta și 2 care au schimbat turbina.P.s. Și Loganul meu(4000 km) tot în iunie este fabricat

                      Comment


                      • Nu imi dau seama daca este o problema sau nu insa intreb, poate e ceva normal. La motorul eco g 100 de pe stepway 3, cand este alimentat de gaz, scoate un sunet distinctiv, de "tractoras". Se aude clar diferenta cu capota deschisa. E ceva normal? multumesc

                        Comment


                        • E normal, asa fac injectoarele de GPL.
                          Somnul adânc ajută la prevenirea îmbătrânirii, mai ales dacă dormi la volan.
                          Nu goni mai tare decât poate îngerul tău să zboare!

                          Comment


                          • Originally posted by ursamajor View Post
                            Au ramas doar clima, cu dopul ei de gheata sau ce dreaq sa-i ia o fi si sicanele media Nav-ului, cu infestia lui de bug-uri.
                            Totusi, sunt curios daca intre timp a aparut vre-un update de software(daca da, l-ai efectuat?) si daca ai raportat aceste bug-uri intalnite de tine?

                            Nu stiu daca va vine sa credeti, dar am stat mai bine de 4 ore sa citesc 55 de pagini de probleme raportate ) si am ajuns la concluzia ca cele mai des intalnite sunt:
                            • AC-ul care random nu mai functioneaza
                            • Chederele care se deformeaza
                            • Geamurile electrice spate
                            Eu abia ce mi-am facut comanda pe 12.11.21 de Logan, cu estimare de livrare abia prin aprilie 2022. Ma intreb daca aceleasi probleme, des intalnite, vor mai persista si atunci. In principal, AC-ul automat si MediaNav-ul...

                            In rest, stima si respect tuturor, si mai ales domnului DFA care observ ca se pricepe.

                            Sper ca cele mentionate aici sa fie aplicabil:
                            - schimbat senzori de presiune GPL de la alt fabricant;
                            - schimbat macarale geamuri;
                            - schimbat chedere;
                            - schimbat timonerie;
                            - schimbat ureche capotă;
                            - zdrobit câțiva gândaci cu firmware 6.0.9.4;
                            - schimbat sonde CAT+GPF;
                            - schimbat soft ECU;
                            - schimbat conductă alimentare combustibil;
                            - schimbat firmware eCall;
                            - schimbări necunoscute la tablou siguranțe și mase habitaclu - probabil furnizor socluri și cuplu strângere, doar bănuiesc;

                            Comment


                            • Partea cu playerul de stickuri ma intereseaza mai putin. Sunt aproape sigur ca la fel si pe Dacia. Mi-e suficient sa imi mearga Android Auto si chiar mi-a mers foarte bine. In rest, n-am a ma plange de masina. Am ~9.000 km facuti in 5 luni (record pentru mine) si n-am avut alte necazuri in afara dopului de gheata de la AC... dac-o fi dop de gheata si nu ceva software. Am 5 ani garantie/fara griji in care daca s-o-ntampla ceva, s-o rezolva prompt. Din experienta proprie, daca lucrurile merg OK la inceput, mai putin probabil sa "pice" mai tarziu. Deci, sunt optimist. Nu neg ca au fost si cazuri cu probleme din cauza unor vicii de fabricatie (volante busite etc.), insa cred ca mai conteaza si modul de exploatare a masinii. Din cate am mai citit pe ici, pe colo, sunt destui cei care habar nu au cum sa exploateze corect o masina... Nu-i de mirare, candva in manualele de utilizare scria cum sa-ti reglezi culbutorii, acum scrie sa nu bei antigelul... ;)
                              Somnul adânc ajută la prevenirea îmbătrânirii, mai ales dacă dormi la volan.
                              Nu goni mai tare decât poate îngerul tău să zboare!

                              Comment


                              • @ ​ursamajor , bine scris despre vicii de fabricatie, problemele tehnice care pot sa apara in prima perioada, modul de exploatare si mai ales cel corect, manualele de utilizare, etc..., desigur insa ca despre toate acestea parerile pot sa fie si "impartite"
                                PS: si bine ar fi ca in topicul acesta (la fel ca si cel similar din sectiunea LoganII) sa se "discute" mai mult "offtopic" si nu despre probleme tehnice. ​​​​​​

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google