TIPURI DE DISCURI DE FRANA - Ce Folosim ?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Salut.
    Am un logan 1.5 dci varianta Ambiance din 2007. Am cumparat-o sh.
    Masina are 98.000 km iar discurile arata destul de rau si ar trebui schimbate.
    Din ce am vazut discurile sunt neventilate, aici am citit ca pe diesel ar trebui sa am discuri ventilate. Pana la urma cu ce fel de discuri a fost echipata masina din fabrica?
    Ce discuri imi recomandati pentru inlocuire? Caut o varianta de buget.

    Comment


    • ventilate. dci-ul vine cu ventilate.


      m-au invatat si pe mine altii (unchiul sam ). eu mergeam pe oem, dar astea sunt bune si considerabil mai ieftine,

      Comment


      • Pai si daca eu am acum neventilate pe masina , pot pune ventilate?
        Nu sunt diferente de dimensiuni?

        Comment


        • Placute merg si ferodo mai ieftine, 854 parca ca tin mai mult.
          Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

          Comment


          • Originally posted by ionut27 View Post
            Ce ma deruteaza este faptul ca pe un anumit site discurile sunt comune pentru mcv, van si pick-up. Masina nu o am la indemana, este in alta localitate, voiam sa merg la sigur. M-as bucura sa fie compatibile cele de 259 caci bugetul este unul de criza.
            Pe mcv 1.6 16v, mcv 1.5 dci85, van, pickup s-a montat sistem franare ATE cu discuri ventilate de 260 si grosime mai mare
            Daca vrei sa fii sigur ca sunt ventilate de 259 trebuie sa iei discuri ventilate de berlina.

            Chiar, Nedelea, ce frane mai ai ?

            la caldurile de zilele astea ds2500 s-au simtit in largul lor bineinteles cu scartzaitul de autobuz casat...
            Last edited by 827sam; 20 July 2015, 15:08.
            Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

            Comment


            • poti pune ventilate doar daca schimbi si etrieri+ suporti etrieri.

              Comment


              • Sa inteleg ca masina a venit din fabrica cu discuri ventilate dar fostul proprietar le-a schimbat cu neventilate iar acum daca eu vreau sa pun iarasi ventilate trebuie sa schimb si etrierii?

                Comment


                • dci 62 cai a avut discuri pline de fabrica, restul motorizarilor dci au venit cu discuri ventilate
                  Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                  Comment


                  • Si este posibil ca in locul celor ventilate sa se puna discuri pline ( cum am eu in momentul acesta) fara sa se schimbe etrierii? Ma gandesc ca asa a procedat fostul proprietar.
                    Masina are 70 cai.

                    Comment


                    • n-are cum
                      cel mai probabil masina a avut accident si a fost reparata cu ce s-a gasit la inedmana; etrierii de discuri pline au poansonat pe ei "lucas", iar cei de ventilate au "trw"
                      trebuie sa schimbi portetrierul si etrierul pentru a incapea disc ventilat
                      Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                      Comment


                      • Multumesc pentru informatii.
                        O sa dau o roata jos sa ma uit ce scrie pe etrieri, o sa revin cu poze.

                        Comment


                        • nu pot spune ca ma dau cu capul de parbriz, dar nici nu voiam asta.
                          sunt multumit de frana. n-am incercat 100-0, dar nici n-as avea de ce.

                          Comment


                          • Originally posted by 827sam View Post
                            .......
                            trebuie sa schimbi portetrierul si etrierul pentru a incapea disc ventilat

                            La mine a functionat fara sa schimb portetrierul; a mers direct cu etrier de VAN, bolt on ( sistem original Lucas cu discuri pline de 259)

                            Comment


                            • Portetrierul (căluțul) e mai îngust la discurile pline și mai lat la discurile ventilate, fără sa-l schimbi nu merge pentru ca nu intră discul fizic ...
                              Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                              Comment


                              • Te asigur ca merge, la mine merge de aprox 100 000 km asa; etrierii de VAN I-am luat de la Pitesti, discuri brembo VAN 260 mm si placute ferodo
                                Acum 1 luna le-am schimbat cu placute ATE;

                                Toata operatia am facut-o cu mainile mele ( nu le-a montat altcineva ), nu a frecat si nu freaca nimic, s-au potrivit la fix ( masina e un laureate din 2004 )

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google