TIPURI DE DISCURI DE FRANA - Ce Folosim ?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by B997NDL View Post
    ... au pus doar doua suruburi, iar cutia era "sigilata", adica lipita pe margini, si n-ai cum s-o desfaci fara sa se ciufuleasca putin.
    si nu cred ca se pretau sa scoata 2 suruburi...
    Asa si la mine. Fac economie. Probabil ca iti dau asa de rezerva pentru cazul in care strici unul maxim doua din cele existente.
    Sa va arat discurile de pe masina (cel putin cat se poate vedea din ele.)
    Attached Files

    Comment


    • Originally posted by dsign View Post
      ...

      Oricum, in multe dintre seturile de discuri pt Logan vine un singur surub pt fiecare disc, desi dfiscul are gauri pt 2 suruburi. Vezi Brembo, pune 2 suruburi in pachet in loc de 4.

      Daca ridicarea produselor se face in mod direct, de la sediu, atunci incurajez verificarea produselor pe loc.
      Am ridicat de la sediu cu verificarea pe loc, iar baietii mi-au zis ca "asa face toate", pardon "asa vin toate". Nu m-am gandit sa-i intreb: daca luam doar un disc, imi dadeau doar un surub?
      Last edited by Fanez; 12 October 2015, 12:00.

      Comment


      • De obicei discurile de 260 mm diametru au grosimea de 22 mm, iar cele de 259 au grosimea 20.6, deci nu din cauza diametrului nu iti intra in etrieri (portetrieri) ci din cauza grosimii.

        Comment


        • el vorbea de discvuri pline, care au aceeasi grosime.
          cred ca pe astea le-a luat.

          Comment


          • Originally posted by Miky 48 View Post
            De obicei discurile de 260 mm diametru au grosimea de 22 mm, iar cele de 259 au grosimea 20.6, deci nu din cauza diametrului nu iti intra in etrieri (portetrieri) ci din cauza grosimii.

            ...grosime 12 mm.

            Comment


            • ce parere aveti de discurile cele cu 85 de lei


              placutele ferodo premier


              pareri..

              rectific discurile brembo 85 lei
              Last edited by meterna; 18 October 2015, 18:58. Reason: Automerged Doublepost

              Comment


              • Discuri Brembo am ales si eu. Inca nu le-am montat. Aceleasi despre care intrebi. Daca citesti mai sus, se discuta si despre Ferodo.

                Originally posted by gabrielg67 View Post
                Mai sus se vorbea ca discurile Ferodo sunt slabe. I-am pus unui amic (1.6 MPI) discuri pline Brembo si placute Ferodo FDB845 si pot sa spun ca are frane beton. Eu folosesc aceleasi placute de frana pe discurile din fabrica. Mult mai multumit decat cu placutele de origine - cred ca erau TRW.
                de exemplu...
                Last edited by Fanez; 18 October 2015, 19:54. Reason: Automerged Doublepost

                Comment


                • Salutare tuturor ! Am un logan din 2008 si are discuri 238 fara ABS si as vrea sa pun discuri 259 ,ce trebuie facu sa se potriviasca ?

                  Comment


                  • Nimic. Trebuie doar sa le montezi pe cele de 259.
                    Probeaza discul si vezi dupa aia. Nu difera decat diametrul discului.
                    Last edited by Fanez; 20 October 2015, 08:21.

                    Comment


                    • Sigur sunt de 238?
                      Discuri de 238 au fost puse doar la inceputurile Loganului, pe variantele chele.

                      Comment


                      • Poate a cumparat masina sh. Cel de la care a luat-o n-a stiu ce-i trebuie si a pus de 238, sau pentru ca erau mai ieftine. Si eu m-am mirat ca are 238 pe masina din 2008. Eu credeam ca pe a mea sunt 238 dar le-am masurat si sunt 259. La noapte le schimb si maine "depun" poze cu cele vechi.

                        Comment


                        • Nu e chiar asa de simplu. De ce schimbi discutile daca nu schimbi etrierele si pastrezi placutele? Asta nu o inteleg. Din cate stiu nu merg discuri mari in etriere mici.

                          Comment


                          • Etrierele sunt aceleasi. De schimbat schimb si placutele ca doar ce fason ar avea sa le pun pe cele vechi la discuri noi? Vorba aia: "La discuri noi, placute noi." aaa... sau parca era ceva cu vremuri noi... sa oameni noi

                            Comment


                            • Revin masina este din 2008 ph2 fara ABS am cumparato noua ne este sh , si am vruat sa schimb discurile ca sunt tocite am fost la magazin cu piese dacia si cei de acolo au zis ca are discuri de 259 mm - 12mm dar surpriza masina are 238mm - 12mm . Am o dilema nu stiu daca se potrivesc poate ma ajuta cineva cu un sfat . Va multumesc !

                              Comment


                              • Eu zic ca mai bine faci conversie la frane de van. 260x22mm

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google