TIPURI DE DISCURI DE FRANA - Ce Folosim ?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Mă bag și eu....daciashopu vinde și repere de origine, de calitate, dar și gunoaie aka chinezării ordinare.
    Dar ăsta nu e un lucru ieșit din comun, toți procedează așa.
    Pana la urma e de datoria ta sa te.informezi înainte cu privire la marca și proveniență unui reper. Ăsta dacă ții la banii tai. Îo unu așa văd lucrurile.

    Comment


    • Depinde de starea acestora; a discurilor. Eu am ~90 de mii cu ele. Repet, ceea ce conteaza e doar gradul de uzura.
      Doar nu vrei sa schimbi discurile la fiecare set de placute?
      Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

      Comment


      • Decind am loganl nu am schimbat niciodata placutele sau discurile..gradul de uzura cum se masaoara? Asa la o inspectie vizuala discurile mele sunt ok.

        Comment


        • Originally posted by Kojak View Post
          Mă bag și eu....
          Pana la urma e de datoria ta sa te.informezi înainte cu privire la marca și proveniență unui reper. Ăsta dacă ții la banii tai. Îo unu așa văd lucrurile.

          Nu se putea spune mai bine.

          @ursamajor, pana sa fie firma de apartament, eram cel mai bun prieten al loganistilor : de dimineata pna seara primeam telefoane de la toata lumea, cu tot felul de cereri, sfaturi, etc

          Cat timp totul a fost pe gratis, a fost perfect. Cand am facut o afacere din ce stiam mai bine, au aparut comentacii. Imi pare sincer rau, dar in calitate de revanzator nu am posibilitatea sa verific provenienta unor materiale/subansamble. Pot sa elimin din oferta respectivele, pe baza unor feedback-uri suficient de convingatoare.

          Crezi ca daca ai primit un certificat pe o bucata de hartie poti rezolva ceva? Iti zic eu, in cazul placutelor de frana, declarate ca materiale consumabile, te stergi undeva cu hartia aia.

          Revanzatorii - de apartament, de targ sau de tejghea - se supun acelorasi legi. Primim aceleasi controale, acelesi amenzi, aceeasi marfa!

          Si ca sa iti dau de gandit : masina mea veche - B48CUP - a stat degeaba un an, in parcare la serviciu. Nu a avut asigurare si nici nu mi-a trebuit. Cand m-am hotarat s-o scot la curse asta toamn, am reconstruit cutia de viteze, am curatat placutele si i-am dat bataie. Nici vorb de discuri prajite in halul ala. Placutele au fost si inca sunt FDB845. La mine de ce nu s-au prajit asa, dupa 1 an de stat degeaba?
          _
          B 48 C U P - Ligheanul Agitat

          sigpic

          Comment


          • Originally posted by Kojak View Post
            Mă bag și eu....daciashopu vinde și repere de origine, de calitate, dar și gunoaie aka chinezării ordinare.

            Pana la urma e de datoria ta sa te.informezi înainte cu privire la marca și proveniență unui reper. Ăsta dacă ții la banii tai. Îo unu așa văd lucrurile.
            Te bagi tu, dar nu ești prea bine informat: datoria mea de client (cumpărător) nu e niciuna. Eu cumpăr, iar când cumpăr trebuie să cumpăr ce trebuie, nu chestii contrafăcute. Că România a ajuns aici, asta e. Dar nu asta e normalitate. Un stat normal ar închide astfel de prăvălii. Dar nu există interesul.

            Dacă ești așa isteț, explică-ne și nouă cum ne dăm seama ce marfă ne trimite un magazin online, la care ai făcut comanda? Că la telefon toți te asigură că iei marfă prima-ntâi. Iar pozele și descrierile (dacă există) sunt vagi de cele mai multe ori.
            Somnul adânc ajută la prevenirea îmbătrânirii, mai ales dacă dormi la volan.
            Nu goni mai tare decât poate îngerul tău să zboare!

            Comment


            • uzura discuri

              Un disc uzat poate sa fie folosit daca placutele sunt noi si au suficienta "carne"?

              Comment


              • Originally posted by ursamajor View Post
                No, mi-am făcut timp (de-abia așteptam) să montez jucărelele.
                Înainte de toate câteva cuvinte despre vechile discuri originale ale mașinii: cred că s-au strâns pe ele-săracele toate tipurile de uzuri și defecte posibile. Ce-am văzut pe topic în urmă (n.b. discurile schimbate) sunt țuț față de ale mele! Cu toate acestea, am mai mers câteva mii de kilometri cu ele (inițial am vrut doar să le rectific ciobănește) iar performanța frânării nu mi s-a părut că a scăzut chiar proporțional (spre drastic) cu aspectul lor jalnic. Aspect dat de șanțurile adânci și late în același timp ce mi le-au făcut un set anterior de plăcuțe Ferodo (o să mă uit în urmă de indicativul lor, înclin să cred că au fost contrafăcute). Deasemenea, o fisură era prezentă pe circumferința discului și arsură, rugină, multă arsură și rugină. Rugina o-nțeleg că au aproape 11 ani, dar arsura? Că n-am mers frânat zeci de kilometri și nici n-aș spune că am un stil de condus excesiv de sportiv. Cert e că toate aceste "fenomene" le asociez acelor plăcuțe Ferodo și, probabil, calității mai slabe a discurilor "de fabrică".
                No, ce-a fost, ducă-se! M-am bucurat că le-am montat pe cele noi cu un set de TRW GDB400. Demontarea vechilor discuri a fost mai ușoară decât m-am așteptat, doar unul dintre ele fiind mai "încăpățânat". Oricum, operațiunea mi-a luat sub 2 ore, timp în care am luat și-o pauză de vreo 20 de minute, deh, eram "în timpul programului".
                Au fost curățate cu migală toate zonele ce necesitau aceasta, s-a gresat pe unde trebuia și satisfacția a crescut la un nivel euforic.

                Mulțumiri pentru sfaturi!
                Spui ca discurile schimbate sunt de prima echipare si au 11 ani.
                Poti spune cati km au, cate randuri de placute ai folosit pe ele si de care ?

                Comment


                • Originally posted by ursamajor View Post
                  Te bagi tu, dar nu ești prea bine informat: datoria mea de client (cumpărător) nu e niciuna. Eu cumpăr, iar când cumpăr trebuie să cumpăr ce trebuie, nu chestii contrafăcute. Că România a ajuns aici, asta e. Dar nu asta e normalitate. Un stat normal ar închide astfel de prăvălii. Dar nu există interesul.

                  Dacă ești așa isteț, explică-ne și nouă cum ne dăm seama ce marfă ne trimite un magazin online, la care ai făcut comanda? Că la telefon toți te asigură că iei marfă prima-ntâi. Iar pozele și descrierile (dacă există) sunt vagi de cele mai multe ori.
                  Subscriu! Mi se pare chiar aiurea cum se ia apararea "revanzatorilor":pana la urma care mama dreaq e munca alora, daca nici nu ii intereseaza calitatea pieselor vandute? Le preiau, pun adaos si le dau mai departe, chiar nu au nicio raspundere? Toata raspunderea e a fraierului final care plateste, nu?
                  Trai neneaca, asa sa tot "muncesti"...prosti suntem ca nu ne facem si noi niste "pravalii" d-astea...

                  Originally posted by abc View Post
                  Un disc uzat poate sa fie folosit daca placutele sunt noi si au suficienta "carne"?
                  Poate fi folosit , dar nu vei avea aceeasi eficienta la franare ca un disc nou, in parametri.
                  Stii cum franeaza o masina noua, abia cat ciupesti pedala te da cu capul de bord. Pe cand la unele uzate trebuie sa apesi ca disperatul si chiar si asa ai emotii, la o franare de urgenta.
                  Apropo, cand le inspectezi uzura, uita-te si pe interior. De obicei pe exterior ele arata bine, asa erau si la mine, dar uitandu-ma pe interior, unul arata rau de tot, practic placuta mai facea contact cu discul doar pe 1 cm din 4, restul era rugina.
                  Last edited by anto84; 13 March 2016, 17:21. Reason: Automerged Doublepost

                  Comment


                  • Cine îmi cunoaște scrierile pe forumul ăsta, știe ca sunt printre ultimii care ar lua apărarea daciashop, DAR, de data ăsta, nea ursa, chiar nu ai dreptate. Mai mult n-a re rost să dezvolt, am încredere ca realizezi și singur.

                    Comment


                    • Originally posted by anto84 View Post
                      Subscriu! Mi se pare chiar aiurea cum se ia apararea "revanzatorilor":pana la urma care mama dreaq e munca alora, daca nici nu ii intereseaza calitatea pieselor vandute? Le preiau, pun adaos si le dau mai departe, chiar nu au nicio raspundere? Toata raspunderea e a fraierului final care plateste, nu?
                      Trai neneaca, asa sa tot "muncesti"...prosti suntem ca nu ne facem si noi niste "pravalii" d-astea...
                      Joac-o p-asta : ai o afacere de familie, ai un magazinas la parterul blocului. Primesti lapte de la Xlacta azi. Iti iei si tu acasa, ca ai pofta. Te imbolnavesti, pt ca desi era in termen de valabilitate, laptele a fost alterat inca dinainte de a fi ambalat. A cui e raspunderea? A fraierului final? A revanzatorului? Sau a celui care a ambalat si vandut prima data laptele?
                      In acest caz fii linistit, ca poti fi amendat chiar daca cel care a consumat laptele esti chiar tu, vanzatorul. Esti supus unor legi care te fac raspunzator, insa doar partial, pentru ca asa e normal in cazul prezentat.

                      Discutia asta am mai purtat-o in contradictoriu chiar cu stimabilul Kojak.
                      Cum ma pot asigura eu ca placutele pe care le comanzi online de la mine sunt ce trebuie?

                      Desfac ambalajul? - nu le mai cumperi, le returnezi, ca zici ca ti-am deschis cutia, am luat ce era original in ea si ti-am pus niste nimicuri

                      Desfac ambalajul si merg cu piesele la RAR pt omologare individuala si expertiza juridica? - nu le mai cumperi, ca doar nu esti nebun sa cumperi FSL cu 5000 lei perechea.

                      Las ambalajul intact, cu etichete/holograme ? - nu le mai vrei, le returnezi, ca ai vazut tu ca la vecinul tau, in acelasi ambalaj a pprimit placute vopsite cu negru mat iar ale tale sunt cu negru lucios.

                      Le primesc de la furnizor si apoi merg cu ele la producator, in Germania, pentru test de conformitate? Vezi punctul 2


                      Tot ce trebuie sa intelegeti cu totii din isprava lui ursamajor :

                      - inspectati cu atentie toata masina la revizie, nu va lasati doar pe schimbul de ulei si verificare de placute cu lanterna telefonului prin gaurile jantei

                      - respectati indicatiile fbricantului, cumparati-va sau descarcati-va manualele de rparatii

                      - cumparati produse din surse sigure, produse de calitate cu provenienta detectabila
                      _
                      B 48 C U P - Ligheanul Agitat

                      sigpic

                      Comment


                      • Reveniti la subiect, va rog.
                        Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                        Comment


                        • Spui ca discurile schimbate sunt de prima echipare si au 11 ani.
                          Poti spune cati km au, cate randuri de placute ai folosit pe ele si de care ?

                          Comment


                          • Sfaturi In Achizitionare Discuri Frana.

                            Va salut.As dori sa schimb discurile de frana ,si nu stiu ce marca sa cumpar.Am citit despre tot felul de firme ,si tot felul de pareri.Discurile mele sunt originale ,si sunt ventilate.
                            Deci va rog sa-mi dati cateva sfaturi:ce dimensiuni:cod:grosime ,diametru,etc.
                            Dar mai ales ce marca?

                            Multumesc.

                            Am uitat sa specificacia logan(berlina/LS_)(1,5 dCi-48 KW-2006)
                            Last edited by CORPO; 14 March 2016, 20:52. Reason: Automerged Doublepost

                            Comment


                            • Cat te-au ținut (km) astea de origine, de prima echipare?

                              Comment


                              • Ma refeream ca sunt de origine (Dacia)-dar m-au tinut 78000km.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google