TIPURI DE DISCURI DE FRANA - Ce Folosim ?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Eu zic ca se potrivesc foarte bine cele de 259 in locul celor de 238, fara alte modificari si complicatii.

    Comment


    • Eu zic ca mai trebuie sa studiezi :
      - diametre
      - pozitionare etrier fata de disc
      - pozitionare placute fata de disc
      - suport etrier
      _
      B 48 C U P - Ligheanul Agitat

      sigpic

      Comment


      • Ceva pareri pt acizitionarea discurilor de frana si placiute de la autototal .

        Comment


        • Ai 95 de pagini de discutii. Prost si tampit o fi ala care ti-o da vreun sfat !
          _
          B 48 C U P - Ligheanul Agitat

          sigpic

          Comment


          • Pai sa citeasca omul 95 de pagini ca sa stie daca merita sau nu sa-si ia de la autototal?

            Comment


            • Pai sa citeasca, DA! Ca Autototal vinde tot ce s-a discutat aici, inclusiv de origine.
              _
              B 48 C U P - Ligheanul Agitat

              sigpic

              Comment


              • Multe vand ce s-a discutat aici, inclusiv de origine.

                Comment


                • Pai mura in gura toate? Un minim de efort?

                  Comment


                  • Forumul este pentru (auto)informare. Pentru mura-n gura exista Facebook. Sfaturi imbecile cat cuprinde, injuraturi si prosteala pe fata. Fara sanctiuni.
                    If it ain't broke, don't fix it!

                    Comment


                    • Am reusit azi sa schimb discurile si placutele.
                      La franare se simte bine, pedala tine mai sus. Inca n-am pus frana brusc sau de la 100 la 0.
                      In legatura cu suruburile (cele doua) venite impreuna cu discurile, exact doua mi-au trebuit (cum am zis).
                      Originally posted by Fanez View Post
                      Asa si la mine. Fac economie. Probabil ca iti dau asa de rezerva pentru cazul in care strici unul maxim doua din cele existente.
                      Sa va arat discurile de pe masina (cel putin cat se poate vedea din ele.)
                      La desfacere s-a stricat unul pe stanga si unul pe dreapta.
                      Attached Files

                      Comment


                      • Ti-au curatat + gresat culisele corespunzator ?
                        Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                        Comment


                        • Nu pot sa-ti raspund la intrebarea asta pana nu inteleg la ce te referi

                          Comment


                          • cilindrii aceia de la etriere. iti spun eu ca nu. nici mie nu mi-au facut asa ceva.
                            poate sa ma duc la un service special pentru asta. nu-mi dau seama la pedala daca merg bine sau nu.
                            eventual imi pun vreo sase cruciulite pe parbriz. cred ca rezolva problema.

                            Comment


                            • N-a umblat nimeni la etriere, ba chiar le-a dat la o parte.
                              E normal sa tina pedala mai sus din moment ce discurile sunt mai groase si placutele noi.

                              Comment


                              • Niciodata, la nici in service din Romania, nu am vazut sa curete si sa unga etrierii si culisele, la schimbarea placutelor (poate exista si excepti, dar rar). De inspectarea vizuala a conductelor de frana, nici vorba. In schimb, aici, cand am schimbat placutele, au stat o ora ( e timpul standard de manopera) sa curete, spele si apoi sa greseze tot + garantie totala post manopera.
                                In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google