TIPURI DE DISCURI DE FRANA - Ce Folosim ?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • si daca nu tin franele, cum te mai duci sa le schimbe pe garantie ?!

    Comment


    • Masina e testata de ei in prealabil, inainte de a intra in service si dupa ce a iesit, ca sa fie totul ok.
      Acum, daca Jupiter intra in casa a 7 a a Sanatatii si se intampla sa ramai fara frane pentru ca a sarit un furtun cu defect de fabricatie din cauza unui Dorel care s a certat cu nevasta inainte sa plece la munca, asta e, ghinion.
      In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

      Comment


      • Nu cred ca acorda garantie daca nu sunt siguri ca n-o sa ai probleme.

        Comment


        • Vezi tu, la orice service in care intri, indiferent de ce vrei sa faci la masina, de la un banal schimb de ulei si pana la revizia capitala a motorului, mereu se inspecteaza Sistemele ce au directa legatura cu securitatea ( directie, frane, eventuale scurgeri, starea curelelor, a trenului de rulare, etc). Mereu se inregistreaza in baza de date, nr de km ai masinii, proprietarul, etc. In eventualitatea unei probleme postgarantie, ei au destule date care exista in sistemul national. Am primit notificare de la reprezentanta, ca-mi vor schimba airbag-urile, in conditiile in care am cumparat masina de la persoana fizica, deci baza de date a DMV (deprtamentul national care se ocupa cu tot ce inseamna auto) poate fi accesata de orice service.
          In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

          Comment


          • Asa este normal. Asa ar trebui sa fie peste tot. "Las' ca merge si asa" cred ca e numai la noi. Sau "pai ce, mi-a zis sa-i verific franele? a zis ca vrea doar sa-i schimb placutele.".

            Comment


            • Intradevar, asa e normal...
              In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

              Comment


              • Asa aratau cele modelate de placutele bosch:
                Attached Files

                Comment


                • Originally posted by meterna View Post
                  ce parere aveti de...discurile brembo 85 lei
                  http://www.autokarma.ro/disc+frana/b...10106/10731/65
                  [ATTACH]507533[/ATTACH]

                  [ATTACH]507534[/ATTACH]
                  Last edited by Fanez; 25 October 2015, 18:23.

                  Comment


                  • Originally posted by darksid3 View Post
                    Niciodata, la nici in service din Romania, nu am vazut sa curete si sa unga etrierii si culisele, la schimbarea placutelor (poate exista si excepti, dar rar). De inspectarea vizuala a conductelor de frana, nici vorba. In schimb, aici, cand am schimbat placutele, au stat o ora ( e timpul standard de manopera) sa curete, spele si apoi sa greseze tot + garantie totala post manopera.
                    Te astept pe la Subaru!
                    _
                    B 48 C U P - Ligheanul Agitat

                    sigpic

                    Comment


                    • Sa-mi sucuzati limbajul dar sa ma fuck pe brembo . S-a ovalizat pe dreapta discul , maxim 10-15.000km ....

                      Comment


                      • Originally posted by darksid3 View Post
                        Niciodata, la nici in service din Romania, nu am vazut sa curete si sa unga etrierii si culisele, la schimbarea placutelor (poate exista si excepti, dar rar). De inspectarea vizuala a conductelor de frana, nici vorba. In schimb, aici, cand am schimbat placutele, au stat o ora ( e timpul standard de manopera) sa curete, spele si apoi sa greseze tot + garantie totala post manopera.
                        sau la serviceurile lui tiriac
                        „Nu ne tragem din maimuță, dar ne îndreptăm cu pași repezi spre asta.” — Arsenie Boca

                        Comment


                        • unde lasi loganul la casierie ca sa achiti nota.

                          Comment


                          • Mi-am pus si eu discuri Brembo si placute Ferodo FDB 845B si sunt excelente, le am de 15.000km

                            Comment


                            • Discuri Brembo striate si plăcute Trw=frâne excelente.

                              Comment


                              • Discuri Ate ventilate 259 mm + placute Ate, km rulati de la schimb ~14.500, foarte multumit pana acum de alegerea facuta.

                                Discurile originale ale masinii au fost schimbate la ~ 65.000 km.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google