TIPURI DE DISCURI DE FRANA - Ce Folosim ?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • baga o blana de la 160 pana la zero sa iasa fum din ele si lasa-le in pace dupa aia

    Comment


    • Uzura

      Discurile care au pe ambele fete sant de aproximativ un milimetru adancime trebuie schimbate sau mai merg?

      Comment


      • stiu ca se pot rectifica pe strung sau pe raboteza...

        Comment


        • Nu ma intereseaza sa le reconditionez. Le schimb, daca este cazul. Am intrebat doar pentru a afla daca la urmatorul schimb de placute o sa fie necesar sa pun alte discuri sau mai merg acestea. Placutele le am de 6000 Km si cand le-am schimbat (la reprezentanta) nu mi-a spus nimeni ca discurile sunt uzate.

          Comment


          • Depinde de discuri - dimensiune si mai ales ce fel de discuri

            Comment


            • Sunt discurile originale cu care a venit masina din fabrica Logan 1.4 Ambiance din 2007.

              Comment


              • Buna. Am discuri pline de 259mm si vreau ca noile discuri sa fie Brembo.
                Am cautat la mai multe magazine online de piese - pentru masina mea imi apar Brembo de 260mm.
                https://www.autohut.ro/sistem-de-fra...65=Producatori
                http://www.epiesa.ro/disc-frana-daci.../item-1791166/
                https://www.sawauto.ro/disc_frana_pe...246.html#focus
                Se potrivesc?

                Comment


                • pai e mcv ? stiu ca alea de 260 sunt de van.
                  tie iti trebuie de 259 mm

                  Comment


                  • Nu e mcv, pe site-urile astea mi-am ales masina, anul , motorizarea si rezultatul la discuri Brembo pline e cel de mai sus, sunt Brembo ventilate de 259. Nu exista Brembo pline de 259? Pe site-ul Brembo la discuri pline tot de 260 sunt.
                    http://www.bremboaftermarket.com/En/...ueBrand=Brembo
                    Si-a pus cineva Brembo pline?

                    Comment


                    • uite ce spuneam eu... la pline or fi o singura dimensiune.
                      la ventilate sunt discuri de 259.
                      Ce trebuie știut înaintea achiziționării unui/unei Disc frana! Compararea prețurilor, produselor, magazinelor si păreri de la cumpărători reali într-un loc.

                      Ce trebuie știut înaintea achiziționării unui/unei Disc frana! Compararea prețurilor, produselor, magazinelor si păreri de la cumpărători reali într-un loc.

                      poate doar la ventilate diametrul e de 259, iar la pline e de 260.

                      Comment


                      • Nu va cramponati in diametru, pline gasesti 258...258,5...259...260
                        Toate se potrivesc, nu dau cu virgula.

                        Comment


                        • Vreau sa fac si eu o fapta buna sa schimb discurile la masina unei cunostinte (vaduva si tepuita la multe service-uri). Are un logan MCV din 2006. Am vazut ca discurile sunt ventilate. Am primit o oferta de la un coleg de forum pe 2 dimensiuni:
                          Discuri 259 mm de origine-220 lei
                          Placute de origine pt 259 mm-85 lei
                          Discuri 260 mm de origine-300 lei
                          Placute de origine pt 260mm-110lei
                          Pe care sa le aleg? Multumesc!

                          Comment


                          • Cele de 260 mm sunt de VAN si sunt putin mai groase decat cele de 259mm;
                            Pe etrieri de VAN pot fi puse discuri de 259 mm insa pe etrieri de frane obisnuite ( cum e situatia ta ) din cate stiu nu pot fi puse discuri de 260 mm

                            Eu am modificarea cu sistemt VAN si tin minte ca atunci cand am facut-o am cautat treburile astea

                            Practic vezi la masina respectivei ce sistem de franare are- VAN ( etrieri tip ATE, placute cu prindere tip ATE ) sau obisnuit ( etrieri tip TRW-lucas ) si in functie de asta alegi discurile si placutele

                            Comment


                            • Ce ma deruteaza este faptul ca pe un anumit site discurile sunt comune pentru mcv, van si pick-up. Masina nu o am la indemana, este in alta localitate, voiam sa merg la sigur. M-as bucura sa fie compatibile cele de 259 caci bugetul este unul de criza.
                              Attached Files

                              Comment


                              • Decat sa dai banii pe nesiguranta, mai ales cu buget de criza, mai bine verifici si esti sigur

                                Nu te lua dupa site-uri ; unii fac cu simt de raspundere, altii doar arunca repere fara sa stie ce vorbesc si nu vrei sa testezi treaba asta cu "buget de criza"

                                Este foarte posibil sa fi fost montat pe MCV-uri sistem de franare tip VAN; tu insa trebuie sa stii precis ce sistem ai pe masina aceea, pt ca, chiar daca pui discurile de 259 mm pe sistem VAN ( se vor potrivi ), la placutele de frana iti trebuie NEAPARAT tip "VAN" (adica pt sis ATE) deoarece placutele pt discuri de 259mm nu pot fi puse in etrieri de van...

                                Util ar fi daca ai avea o poza a sistemului (roata data jos ); altfel sunt doar presupuneri, trebuie sa stii concret ce ai ca sa fii eficient cu banii

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google