Turatii Logan 1.4 - cum sa nu subturezi?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • mai SEBA, era vorba ca daca merge subturat motorul i se poate intampla ceva...eu am vrut sa ii zic ca nu are nimic,daca avea imi pica si mie ceva la el la cat omor a mancat de la mine;si cu consumu vroiam sa zic ca la cat l-am rupt eu loganul meu sa lasat chiar beton motorul,,,si inca ceva eu nu am CONSUM INSTANT PE CALCULATOR,AM NUMAI MEDIU, si daca resetez calculatorul si merg 100 de km cu 60 la ora nu imi sare de 3,8 consumul. SI AM LOGAN DE 1.4 MPI nu DIESEL,,,, deci domnule SEBA daca merg la 60 km\h in treapta a 5-a ce turatie am? asta nu inseamna ca merge motorul subturat?
    I'm not an artist, i'm a fucking work of art ...

    Comment


    • Mie mi-a consumat asa putin cand coboram de la Sinaia spre Comarnic...Am luat benzina de la Un Lukoil de la iesire din Sinaia...Si coborand asa vreo 15-20 km...mergand constant si doar piscand acceleratia am avut consum de 3,5.
      Acuma, tu zici ca ai consum de 3,8 mergand cu 60 la ora 100 de km? Pai spune-ne si noua conditiile: drum drept sau coborare, cu sau fara trafic, cu sau fara curbe, singur in masina sau cu masina full. Si cum ai reusit sa mentii 60 constant, au pus tempomat pe logan? Toata stima pentru rabdarea de care ai dat dovada...dar pentru 3,8 era mai simplu sa iti iei diesel si sa conduci cu 90 km/h...

      Comment


      • Originally posted by cozman View Post
        mai SEBA, era vorba ca daca merge subturat motorul i se poate intampla ceva...eu am vrut sa ii zic ca nu are nimic,daca avea imi pica si mie ceva la el la cat omor a mancat de la mine;si cu consumu vroiam sa zic ca la cat l-am rupt eu loganul meu sa lasat chiar beton motorul,,,si inca ceva eu nu am CONSUM INSTANT PE CALCULATOR,AM NUMAI MEDIU, si daca resetez calculatorul si merg 100 de km cu 60 la ora nu imi sare de 3,8 consumul. SI AM LOGAN DE 1.4 MPI nu DIESEL,,,, deci domnule SEBA daca merg la 60 km\h in treapta a 5-a ce turatie am? asta nu inseamna ca merge motorul subturat?
        CB-ul tau e defect...iti arata cu cel putin un litru mai putin.
        In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

        Comment


        • Am gasit pe un site la Mahindra recomandarile la turatii pentru motor de 1.4, sper sa fie utile si sa se poata aplica in practica...

          • 1st Gear - 1500 RPM - Speed 15 kmph
          • 2nd Gear - 2000 RPM - Speed 30 kmph
          • 3rd Gear - 2000 RPM - Speed 45 kmph
          • 4rth Gear - 2200 RPM - Speed 65 kmph
          • 5th Gear - 2200 RPM - Speed 80 kmph
          Daca ceva functioneaza, nu-i bine sa-l repari

          Comment


          • Alea sunt turatiile la care se recomanda schimbarea treptelor de viteza?...e cumva la diesel?)))
            In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

            Comment


            • exceptand 1 si 2...restu sunt subturate...
              Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

              Comment


              • Bai, ce-mi place ca s-a ajuns si pe thread-urile de benzinare la consumuri de Guiness Book...

                Comment


                • Sunt recomandari pentru benzinare de 1.4 ale producatorului Renault pentru loganele care le vand in alte tari, eu doar v-am prezentat si voua ceea ce recomanda producatorii...in ce priveste faptu k se subtureaza si se obtin consumuri de Guiness Book va las pe voi sa testati si sa apreciati
                  Daca ceva functioneaza, nu-i bine sa-l repari

                  Comment


                  • Ciudate rau recomandarile alea...nici cu un diesel n-as merge asa
                    In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                    Comment


                    • Avand in vedere ca este data si turatia de tr 5, este clar ca de la aceasta turatie in sus trebuie mers, nu trebuie sa schimbi viteza la aceasta turatie...

                      Comment


                      • A, pai daca e vorba de turatia UNDE PICA acul turometrului DUPA schimbarea treptei de viteza, e ok...d-aia am si intrebat pe cel care a postat. Nu stiu pe din-afara viteza/turatia/treapta de viteza...chiar nu m-a interesat aspectul asta
                        In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                        Comment




                        • Astia recomanda schimbare la 2400 rpm, sa ajungi repede in tr V la 50 km/h...

                          Comment


                          • Pai la 50 km/h in treapta a V e posibil chiar sa iti moara motoru, plus de asta k mai si trepideaza aiurea (treaba asta e incercata), incercati si voi si veti vedea...
                            Daca ceva functioneaza, nu-i bine sa-l repari

                            Comment


                            • Pai isi fac si ei cota de piese...injectoare, catalizatoare, etc
                              In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                              Comment


                              • Originally posted by Octavian___30 View Post
                                http://www.daciagroup.com/sfatul-spe...-ecologic.html

                                Astia recomanda schimbare la 2400 rpm, sa ajungi repede in tr V la 50 km/h...
                                Ti-au dat voie sa comentezi? Mie nu. Doar comentariul celui ce-i lauda.
                                Cel mai lent 1,6 8v

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google