Manifestarile ABS-ului

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • madi
    replied
    @IancuMic a zis ca tu ai perceput altceva , eu am inteles ca rotile spate s-au blocat atunci cand ai scos siguranta.Eu m-am legat de afirmatia lui stiind foarte bine ca EBD-ul nu are cum sa functioneze cu siguranta scoasa. Sper ca ne-am inteles.

    Leave a comment:


  • alessandro
    replied
    Originally posted by IancuMIC View Post
    @alessandro
    Citeste fisierul postat de Seba si ai sa vezi ce surpriza ai la ultima pagina.
    revii cu absurditatea cu rotile ? consider ca stii foarte multe in domeniu. posturile tale sunt foarte utile. dar te rog nu mai insista in asta ca te faci de ras. te rog

    Seba te rog explica i si tu. eu nu rezist

    Leave a comment:


  • IancuMIC
    replied
    @alessandro
    Citeste fisierul postat de Seba si ai sa vezi ce surpriza ai la ultima pagina.

    Leave a comment:


  • alessandro
    replied
    Originally posted by djabula View Post
    alessandro da ce "pneuri"ai pe masina?pireli de formula 1 sau care e treaba cu aderenta aia nebuna) mai aveai putin si faceai stoppie?sincer am vreo 100000 km si am pus frane brutale cacalau,ca deaia am si schimbat 3 seturi de discuri pana acum si nu mai zic cauciucuri..si sa dea req daca am patit vre o data asa ceva.nu te intreb cu rautate dar daca esti ferm convins ca asa sa intamplat,recomandami si mie acele cauciucuri de pe fata te rog!
    am apasat 50 % frana. m am exprimat gresit.

    @ iancumic la scoaterea sigurantei EBD ul se dezactiveaza iar rotile spate se blocheaza.

    @ madi ce sa percep ? am scos siguranta si s au blocat rotile spate. cu siguranta pusa este imposibil sa le blochez
    Last edited by alessandro; 22 November 2011, 22:44.

    Leave a comment:


  • IancuMIC
    replied
    @Seba
    Deci pana la urma ai vazut ca nu am postat prostii;sincer nici eu nu prea am inteles cu poate EBD-ul sa ramana activ cand ABS-ul e in afara serviciului dar asta e.

    Leave a comment:


  • Seba
    replied
    de la bosch, mama abs-ului. nu vad nimic in afara de abs, care are centrala, grup hidraulic si senzori. astia macar sunt fair-play si nu spun ca abs-ul are nu stiu ce functii speciale, cand ele sunt de fapt in unitatea de control si fara de care ar functiona anormal.
    alta descriere, unde se spune clar ca abs are si rol de ebd si ca ebd e o rutina soft. asa ca repet intrebarea, cand abs-ul e mort, procesorul nu face nimic, sau ai siguranta scoasa, cablurile taoiate, cine ma-sa e ebd ala de merge fara curent si face toate minunile din lume?
    Attached Files

    Leave a comment:


  • madi
    replied
    1.Bun, am inteles ca sunt harti care permit sa exite oarecum EBD-ul si cu ABS functionand defectuos (martor aprins) .
    2. Cum a perceput altceva @alessandro cu siguranta de la ABS scoasa? In cazul acesta EBD-ul nu mai functioneaza( decat daca exista ceva mecanic ceea ce ma indoiesc).

    Leave a comment:


  • IancuMIC
    replied
    Cauta te rog-A.B.S.:Sistem de securitate activa si posteaza ce ai inteles.
    Multumesc.
    Last edited by Seba; 22 November 2011, 22:05.

    Leave a comment:


  • madi
    replied
    Pai daca @alessandro a scos siguranta cum poti sa zici ca a perceput altceva?Electronica era dusa.Si daca un senzor e defect pe puntea spate ,cum functioneaza EBD-ul?

    Leave a comment:


  • IancuMIC
    replied
    Originally posted by Seba View Post
    cum dracu sa raman in functie, cand ala nu e un obiect pe masina, ci o rutina de soft a abs-ului? e vandut ca marketing, pt ca din pct de evdere tehnic, un abs fara ebd, e un mare c@c@t... daca abs nu functioneaza, cine sa reduca forta de franare? ebd? pai, sa ni-l arati si noua unde e ala pus pe masina. cand procesorul din abs nu comanda electrovalvele de refulare, crezi ca sta un chinez mic pus de aia de la bosch si da la robineti, sa nu ti se blocheze rotile?
    Cu tot respectul, as vrea sa te rog sa citesti cava in sensul "abs-sistem de securitate activa", unde vei vedea ca RAF(regulatorul electronic de franare),ramane in functie in situatia expusa de mine.
    Multumesc pentru intelegere.

    Leave a comment:


  • djabula
    replied
    alessandro da ce "pneuri"ai pe masina?pireli de formula 1 sau care e treaba cu aderenta aia nebuna) mai aveai putin si faceai stoppie?sincer am vreo 100000 km si am pus frane brutale cacalau,ca deaia am si schimbat 3 seturi de discuri pana acum si nu mai zic cauciucuri..si sa dea req daca am patit vre o data asa ceva.nu te intreb cu rautate dar daca esti ferm convins ca asa sa intamplat,recomandami si mie acele cauciucuri de pe fata te rog!

    Leave a comment:


  • Seba
    replied
    cum dracu sa raman in functie, cand ala nu e un obiect pe masina, ci o rutina de soft a abs-ului? e vandut ca marketing, pt ca din pct de evdere tehnic, un abs fara ebd, e un mare c@c@t... daca abs nu functioneaza, cine sa reduca forta de franare? ebd? pai, sa ni-l arati si noua unde e ala pus pe masina. cand procesorul din abs nu comanda electrovalvele de refulare, crezi ca sta un chinez mic pus de aia de la bosch si da la robineti, sa nu ti se blocheze rotile?

    Leave a comment:


  • IancuMIC
    replied
    Teoretic RAF-ul ramane in functie dupa iesirea din serviciu a sistemului ABS;ca tu ai avut aceasta perceptie,e altceva.

    Leave a comment:


  • alessandro
    replied
    am scos siguranta de la ABS si am calcat frana blana. rotile fata au avut aderenta si nu s au blocat iar rotile spate s au blocat instant. m am rasucit un pic. deci cred ca se dezactiveaza si EBD ul

    Leave a comment:


  • IancuMIC
    replied
    As vrea sa amintesc ca in situatiile cand martorul ABS se aprinde singur,sistemulABS este in afara serviciului(in acest timp se pastreaza franarea clasica),Regulatorul Electronic de Franare (REF) ramane activ.
    Iata ce ar trbui sa stim despre aceasta functie in lipsa serviciului ABS.
    -asigura eficacitatea franarii prin utilizarea optima a puntii spate
    -stabilitate in viraj si in franarea vehiculului prin gestionarea puntii spate
    -asigura confortul de franare in masura in care este posibil sa se utilizeze din plin franele spate.

    Leave a comment:

Working...
X
Anulare DPF
Politica de Securitate Google