Manifestarile ABS-ului

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • cum sa aiba 44 de poli ala pt masinile fara abs? la ce-i trebuie sa fie magnetizat, daca masina n-are abs? rulmentul cu 44 de poli e pt vechiul abs, pana in ocotmbrie 2008, cel cu 48 de poli, pt variantele urmatoare. drept e ca rulmentii sunt acelasi tip, dar difera codul. daca mergi cu talonul al magazinul de piese auto, stiu aia care model de rulment sa ti-l dea. ma rog, e de sperat sa stie...
    Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

    Comment


    • da corect , ambele variante de rulmenti sunt pentru masini cu ABS .
      Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

      Comment


      • abs

        Originally posted by Seba View Post
        cum sa aiba 44 de poli ala pt masinile fara abs? la ce-i trebuie sa fie magnetizat, daca masina n-are abs? rulmentul cu 44 de poli e pt vechiul abs, pana in ocotmbrie 2008, cel cu 48 de poli, pt variantele urmatoare. drept e ca rulmentii sunt acelasi tip, dar difera codul. daca mergi cu talonul al magazinul de piese auto, stiu aia care model de rulment sa ti-l dea. ma rog, e de sperat sa stie...
        Masina mea e din iulie 2007.Am schimbat rulmentul la roata fata stinga si se aprindea in mers martorul Abs la ~100km/h.M-am dus la reprezentanta si a pus-o pe tester.Mi-au zis ca am un rulment cu 44 de poli nu 48 cu-mi trebuia mie.Si chiar nu stiam ca sint 2 tipuri de rulmenti.Cind l-am cumparat nu m-a intrebat citi poli,numai daca am ABS sau nu.

        Comment


        • dar pe spate difera rulmentii intre ei? adica sunt tot doua modele de rulmenti?
          Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune.

          Comment


          • Normal ca difera.

            Comment


            • Originally posted by popavlm View Post
              dar pe spate difera rulmentii intre ei? adica sunt tot doua modele de rulmenti?
              Pe spate rulmentul nu are treaba cu abs-ul deci nu difera rulmentul la un logan cu abs si unul fara. Pe spate abs-ul citeste de pe tambur unde se afla o banda sa zic asa.

              Comment


              • Iar pe fata citeste de pe caneluri,atuci cind se incarca cu noroi sau altceva senzorul nu-si mai face treaba.Eu in mai 2008 am avut probleme cu ABS-ul si mi-au spus ca aveam rulment cu 44 de poli in loc de 48.La ~100km\h se aprindea martorul de ABS si cel de avarie.Am pus rulment cu 48 de poli si am rezolvat problema.Sa difere rulmentii fata de ce-i de spate ,sincer nu stiu!

                Comment


                • Originally posted by madi View Post
                  Normal ca difera.
                  off: normal ca vorbesti prostii.
                  on: cred ca din cauza prafului depus pe tambur imi facea mie probleme caci dupa ce le-am suflat cu aer nu mi s-a mai aprins becul la abs, dar eroarea a ramas pana ce au sters-o ei din computerul masinii.
                  Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune.

                  Comment


                  • Ai dreptate, sezorul viteza nu este pe rulment ci este pe un inel ce vine presat pe tambur .De aici si cofuzia.
                    Last edited by madi; 30 August 2011, 23:03.

                    Comment


                    • @villy pisica: care caneluri? corpul rulmentului contine o banda magnetizta. n-are treaba cu nici o canelura.
                      Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                      Comment


                      • Pe spatele discului de frina sint niste caneluri.Pina sa schimb rulmentul mi-au spus sa verific sa nu fie murdare de noroi ce sa uscat intre caneluri.Oricum as fi curios ce-a gasit Val3nthino pina la urma.

                        Comment


                        • discurile mele noi nu au acele caneluri si ABS ul functioneaza perfect.

                          Comment


                          • Si cele vechi le-a avut?Eu am seria Abs plus.Senzorul citeste acele caneluri.......cred.Nu cred ca acrl senzor e ptr placutele de frina.

                            Comment


                            • Daca ai seria Abs Plus,,nu inseamna ca ai tu un ABS mai special sau ca din cauza asta ai caneluri,,inseamna ca masina aia o fost o serie limitata cu ABS fata de altele din aceiasi categorie care nu aveau.

                              Probabil ca sunt rulmenti cu 44 de poli pt loganurile cu ABS Bosh 8.0 ,,,iar cei cu 48 de poli pt ABS Bosh 8.1 care este mai imbunatatit!

                              Comment


                              • magnetii sunt pe rulment, nu pe discul de frana. canelurile n-au nici o treaba, rulmentul e ala care spune ca se invarte roata
                                Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google