Manifestarile ABS-ului

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Eu nu am contestat testarile si nici nu pledez pentru scoaterea ABS-ului din functine iarna, asa cum am postat si inainte, dar cuvantul "niciodata" nu caracterizeaza superioritatea absoluta a ABS.
    Exista situatii in care este bine sa nu impingi pedala la fund, pentru ca s-ar putea sa regreti aparitia caraitului de ABS.

    Comment


    • Practic mai toata lumea conteste ABS-ul iarna , indiferent de marca masinii , nu exista echipament perfect . Dar in primul rand trebuie sa ai cauciucuri de iarna pe masina si abia dupa aia sa comentezi ceva despre ABS.

      Comment


      • Originally posted by CataFOF View Post
        pai si nu asta e ideea ? ca se opreste mai repede pe zapada fara abs decat cu ?
        Cu ce anvelope ai testat?
        In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

        Comment


        • adicata , tu esti din alt serial , serios acuma , abs`ul este contestat ca mareste distanta pe zapada , nu pe asfalt curat.
          o sa testez , dar sa dus zapada pe la noi , pe viitor , timp este suficient.
          cu gumele de iarna , doar nu fac test cu opinci.
          pe asta ma si bazez , pe gume , ca vor oprii masina mai repede fara abs decat cu abs.

          Comment


          • Originally posted by madi View Post
            Practic mai toata lumea conteste ABS-ul iarna , ...................
            Eu nu-l contest, din contra.
            Cine il contesta iarna inseamna ca n-a mers si cu abs.

            Comment


            • D-aia te intreb...ca daca testezi cu anvelope de vara sau doua anvelope de iarna pe fata si doua de vara pe spate, ABS-ul intra repede...sesizeaza rotile spate ca se infraneaza si te duci sanie, chiar daca rotile fata au mai multa aderenta.
              In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

              Comment


              • nu bre Dark , gume iarna , carnoase , chiar cu tinte , le si sti de altfel.

                Comment


                • Originally posted by CataFOF View Post
                  ............ abs`ul este contestat ca mareste distanta pe zapada , nu pe asfalt curat.
                  .................
                  Cu cat o mareste? Hai sa vorbim din fapte si sa lasam povestile. Ce inseamna o franare de la 60 sau 70/h cu abs pe zapda (batatorita, ca n-ai zapada de munte pe drum) si fara abs. Cat e diferenta totusi...? 2 metri 4 metri? 5 metri? Cat?
                  Eu prefer sa mai am directie si distanta de franare ceva mai mare, decat sa raman fara directie in situatie de urgenta.

                  PS: si vorbim de teste cu acelasi tip/marca de anvelopa desigur...

                  Comment


                  • daca 10 centrimetri aia te salveaza de la un poc , atunci acei centimetri sunt de bun folos.
                    o sa vin si cu date concrete .
                    si daca nu ai unde sa directionezi masina ? ce faci ?

                    Comment


                    • Originally posted by CataFOF View Post
                      nu bre Dark , gume iarna , carnoase , chiar cu tinte , le si sti de altfel.
                      Alea le stiu )))...eu te intrebam de iernile trecute
                      In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                      Comment


                      • Originally posted by CataFOF View Post
                        daca 10 centrimetri aia te salveaza de la un poc , atunci acei centimetri sunt de bun folos.
                        o sa vin si cu date concrete .
                        si daca nu ai unde sa directionezi masina ? ce faci ?
                        Exagerezi. Nu mai intram in detalii, doar teoretic ai putea spune ca ai timpi de reactie identici, forta de apasare identica si cate si mai cate. Practic imposibil sa simulezi aceeasi situatie de doua ori, mai ales daca vorbim de trafic si nu de probe.
                        Fa testul, daca se poate cu gume identice, iti spun de pe acum ca s-ar putea sa ai o surpriza si simularile lu' Streulea sa fie zero asa cum am mai spus (a facut si pe zapada?).

                        Comment


                        • Fara ABS se vor bloca si rotile spate pe gheata/zapada batatorita datorita aderentei scazute, astfel spatele va fugi in stang sau in dreapta functie de pozitia volanului, inclinatia drumului etc. si atunci sa vezi ce fain e sa iti vezi portbagaju.Nu mai precizez faptul ca in situatii de criza , vazand ca nu ai sanse sa opresti instinctu te va face sa tragi de volan sa eviti impactul.
                          Last edited by crull; 19 December 2010, 23:00.

                          Comment


                          • Daca circul cu siguranta ABS-ului scoasa se poate intampla ceva?Ma refer la calculatorul masinii. Sau doar nu functioneaza?Nu ma refer la franare la viteze mari sau viraje luate mai in forta dar in oras pe zapada (nu gheata) ABS-ul ma cam incurca. Am vazut (pe testate noaptea cand mi-am permis sa ma tot distrez) ca distanta de franare pe zapada in linie dreapta sa zic de pe la vreo 40km/h e mai mica fara ABS.

                            Comment


                            • Nu se strica nimic daca scoti siguranta ABS-ului
                              In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                              Comment


                              • Si senzatia mea este ca franarea cu ABS pe zapada e mai lunga pana la oprire decat franarea fara ABS.
                                Iar pastrarea controlului masinii pe zapada, e relativ, chiar daca nu se blocheaza rotile ,odata ce ai tras de volan stanga sau dreapta. La un moment dat , in functie de viteza, de unghiul facut de masina fata de directia initiala de inaintare, se poate pierde aderenta si te duci de-a latul pe sensul opus.
                                Asta mi s-a intamplat iarna trecuta si asa afli din pacate cel mai bine limitele masinii.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google