Manifestarile ABS-ului

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Eu unul zic ca ABS face mult iarna.Poate cel de logan nu e asa de sofisticat si de bun ca si al unei straine dar te poti baza pe el la o frana mai brusca si in plus nu permite masini sa fuga cum vrea ea ceea ce face foarte mult.Daca ne amintim vechiile dacii cand puneai frana intr-o situatie neprevazuta o luat in ce directie voia ea.
    Iar daca nu e asa de folositor pe drumurile cu putina aderenta oare atunci de ce l-au mai inventat?

    Comment


    • si daca nu ai ce ocolii , sau pe unde ocolii ce faci ?
      te duci pe saniuta cu abs

      Comment


      • Depinde de situatie.Oricum iarna e indicat sa pastrezi o distanta mai mare fata de cel din fata chiar si cu ABS si fara.
        Daca nu TRAIASCA CASCO

        Comment


        • Originally posted by IonutUSJ View Post
          Eu unul zic ca ABS face mult iarna.Poate cel de logan nu e asa de sofisticat si de bun ca si al unei straine dar te poti baza pe el la o frana mai brusca si in plus nu permite masini sa fuga cum vrea ea ceea ce face foarte mult.Daca ne amintim vechiile dacii cand puneai frana intr-o situatie neprevazuta o luat in ce directie voia ea.
          Iar daca nu e asa de folositor pe drumurile cu putina aderenta oare atunci de ce l-au mai inventat?
          Nu exista ABS de Logan sau ABS de Mercedes. Toate sunt facute la fel. Diferentele sunt in repartizarea greutatii pe punti, tipul de anvelope, suspensii, etc.
          In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

          Comment


          • cand nu ai ABS si franezi pe zapada iti fuge toata masina. ori stanga ori dreapta. cu ABS nu intalnesti aceasta neplacere. test facut de mine la viteza mica <50km/h
            nu se poate face o comanda vocala de ON/OF pentru ABS?
            Last edited by bogdan_1984; 18 December 2010, 09:50.
            sigpic

            Comment


            • poti sa ii scoti siguranta )
              sau sa ii pui un intrerupator .
              Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

              Comment


              • Originally posted by CataFOF View Post
                octaviane , vezi ca imitatia a facut`o streulea intr`un tutorial , citeste umpic mai atent.
                n`am zis ca fac eu imitatie de abs in trafic
                explica`mi cum lovesti pe straduta chiar daca ai sau nu ai abs.
                ma refer strict la un logan pus la punct tehnic , nu orice cazan care la prima frana il ajunge spatele din urma.
                Cata, din cazuri particulare nu cred ca poti trage concluzia ca iarna e mai bine fara abs, mai ales ca nu sunt toti Schumacheri si in orice situatie neprevazuta sa stim cat sa apasam pe frana, de cele mai multe ori te infigi in ea prea tare (tu probabil ca nu).
                Mie spre exemplu foarte rar imi intra abs-ul si iarna, dar cel putin o data m-a scos de la un accident iminent cand goneam ca bezmeticu cu 130-140 si m-am trezit pur si simplu cu unu in fata care mergea cu mai putin de 50/h, reflexul a fost sa musc din frana la podea si sa trag de volan, daca inghetau rotile ala eram...
                Prefer sa-l am acolo decat sa nu fie deloc

                Comment


                • am zis si o mai repet , nu contest abs-ul , impreuna cu AC-ul , mi se par cele mai bune dotari ale loganului.
                  mor doar cand calci blana frana si vezi ca te taraste destul de mult , fata de un non-abs.
                  vad ca la noi a dat soarele , putin cald , sa floscait zapada , chiar azi vroiam sa ies sa fac un mic test filmat.
                  curios sunt si eu de diferentele de franare.

                  Comment


                  • Originally posted by adicata2003 View Post
                    ....Niciodata nu o sa vezi ca distanta de franare sa fie mai mica la sistem fara ABS. (Asta la o apasare la fund a pedalei de frana)....
                    Aici te contrazic, in cazul unei anvelope bune este in general valabil ceea ce spui. Dar in cazul unei anvelope proaste pe un carosabil dubios, sa zicem un exemplu: anvelope Debica pe beton de linie de tramvai, la viteza relativ mica, caz in care masina nu merge sanie, dar se opreste mai greu... In acest caz este preferabila blocarea rotilor decat marirea distantei de franare prin intrarea repetata a ABS-ului.
                    Daca distanta este critica, nu vei auzi decat carait de ABS si un poc!

                    Comment


                    • Hai ca incet facem o petitie sa scoata astia abs-ul din dotare, ca sunt prea multe cazurile partiulare unde e mai bine fara abs.
                      Daca se poate sa lase si directia neasistata ar fi perfect.

                      PS: eventual si franare cu tamburi pe fata.

                      Comment


                      • CataFOF , sa filmezi si maldarul de zapada din fata rotii atunci cand nu ai ABS-ul cuplat, ala e motivul pentru care masina fara abs se opreste mai repede pe zapada (se strange in fata cauciucului si ajuta la marirea fortei de frecare).
                        Eu inca mai am conti de vara si e jalnic pe vreme ca asta , ma refer la zapada pe asfalt sub toate formele in care se gaseste acum.

                        Comment


                        • Apropo de ABS , daca nu ai gume de iarna degeaba . Vorbesc din experienta proprie .
                          Am patit-o acum 2 zile . Traiasca Casco
                          Asigurari RCA cu livrare gratuita in Bucuresti. Partener Destine Broker.

                          Comment


                          • Originally posted by Octavian___32 View Post
                            Hai ca incet facem o petitie sa scoata astia abs-ul din dotare, ca sunt prea multe cazurile partiulare unde e mai bine fara abs.
                            Daca se poate sa lase si directia neasistata ar fi perfect.

                            PS: eventual si franare cu tamburi pe fata.
                            Eu nu pledez pentru scoaterea sigurantei de la ABS, dar cazul particular mi s-a intamplat chiar mie, acum patru ani, daca nu aveam ABS nu se auzea nimic...
                            Nu as decupla pentru nimic in lume ABS-ul de pe masina mea, combinatia de suspensie sport cu cauciucuri GoodYear UG7+ face sa aud ABS-ul numai cand vreau sa-l testez daca mai exista...

                            Comment


                            • pai si nu asta e ideea ? ca se opreste mai repede pe zapada fara abs decat cu ?

                              Comment


                              • Eu chiar nu va inteleg?????
                                Bucură-te de videoclipurile preferate și de muzica preferată, încarcă conținut original și arată videoclipurile tale prietenilor, membrilor familiei și lumii întregi pe YouTube.



                                Braking on slippy snow with new winter tires employs ABS, however in very slow speeds the wheels get locked anyway.DSC testing and X5 snow drifting videos: h...

                                Sper ca intelegeti si voi ceva.



                                Bucură-te de videoclipurile preferate și de muzica preferată, încarcă conținut original și arată videoclipurile tale prietenilor, membrilor familiei și lumii întregi pe YouTube.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google