Manifestarile ABS-ului

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • De ce felicitari,Radule?! Am zis ceva prostie mare? La dacia veche asta faceam,smirgheluiam placutele si voila,nu mai scartaiau franele.Daca dai putin,iei din suprafata de contact a placutei,poate scapi de vazelina.

    Comment


    • Data viitoare sa il pui sa dea cu "sprai" si pe la placa de presiune ... ca na... mai scartatie si pe la ambreiaj uneori. Preventiv bagi si niste ulei sau lichid de frana.
      sigpic

      Comment


      • stiu io pe unu care a dat cu wd40 pe senzorul de turatie, sa-l curete si i-a "invatat" si pe altii sa faca la fel. dupa doua zile, al doilea intreaba "mah, bulan, tie nu ti-a patinat ambreiajul de la spray?". raspuns "ba da, vreo saptamana". asa o sa ajungeti si voi
        Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

        Comment


        • Originally posted by cosmin_BR View Post
          Salut băieţi.. am si eu o problema la al meu logan imi scartiaua franele cand apasam pedala mam dus la o vulcanizaresaam schimb rotile de iarna- vara iam zis lu ala daca poate face ceva sa nu mai scarite si mia dat cu WD-40 pe discuri si acuma sa vad ca nu mai am frane cum pot remedia?
          O sa mori...

          In alta ordine de idei, daca-ti scartaiau franele, cumpara un set de placute mai scumpe, nu toate ieftinelile care scartaie mereu.

          WD-40 pe discuri, vai de mine, bine ca nu ti-a pus ulei de motor ars sau vaselina. "Ingineri" romani..
          4 pistons + GPL + tuningu' casei = km multi & 1.5 dCi 85 BoiP

          Comment


          • Originally posted by radu cornel View Post
            am trait s-o auzim si pe asta... asta e ca -n bancul ala cu uleiul de pila . felicitari
            Inca astept sa-mi explici ce mare prostie am scris cu smirghelul pe placute!

            Comment


            • Probleme Cu Abs.ul

              Salutare.Am Si EU O Problema. In Mers Mi Se Aprinde Becul De La Abs Si Cu Cel De La Frana De Mana. De Ce Oare?


              nu scrie colorat ca nu suntem pe mirc.
              Last edited by Cristi_Xp; 29 August 2011, 13:26.

              Comment


              • an fabricatie ?
                ai cumva o roata de o dimensiune si restul de alta ?
                ai schimbat de curand vreun rulment ?
                Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

                Comment


                • an fabricatie 2006...
                  toate rotile sunt la fel...

                  Comment


                  • si treaba cu rulmentul ?
                    daca ai schimbat de curand un rulment e posibil ca nu ti l-a comandat pe cel care trebuie , sunt diferenta la dinti si de acolo sa aprinda becul pentru ca este diferenta intre ce citeste senzorul de la roata respectiva fata de ceilalti 3 senzori .
                    Daca nu ai niciuna din situatiile ce ti le-am enumerat eu , ai putea sa incerci o diagnoza , e probabil vreo problema la un senzor de ABS .
                    Last edited by Cristi_Xp; 29 August 2011, 13:35.
                    Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

                    Comment


                    • masina este cumparata recent...poate a schimbat vechiul proprietar...o sa il sun si o sa il intreb, dar daca nu este de la rulment ar putea fi de la altceva?

                      Comment


                      • tre sa ii faci diagnoza. E posibil sa fi rupt mufa de la vreun senzor , sa fi spart senzorul , sa se fi stricat etc.
                        Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

                        Comment


                        • abs

                          Originally posted by Vall3ntYnh0 View Post
                          masina este cumparata recent...poate a schimbat vechiul proprietar...o sa il sun si o sa il intreb, dar daca nu este de la rulment ar putea fi de la altceva?
                          Daca se aprinde martorul de ABS la viteza de aproximativ 100 km/h ai rulment cu 44 de poli(fara ABS)Suna fostul propietar daca a schimbat recent rulment au cum ti-a zis si CristiXP la diagnoza vezi la ce roata apare eroarea.Rulmenti ptr ABS au 48 de poli.

                          Originally posted by Vall3ntYnh0 View Post
                          masina este cumparata recent...poate a schimbat vechiul proprietar...o sa il sun si o sa il intreb, dar daca nu este de la rulment ar putea fi de la altceva?
                          Daca se aprinde martorul de ABS la viteza de aproximativ 100 km/h ai rulment cu 44 de poli(fara ABS)Suna fostul propietar daca a schimbat recent rulment sau cum ti-a zis si CristiXP la diagnoza vezi la ce roata apare eroarea.Rulmentii ptr ABS au 48 de poli.
                          Last edited by vily pisica; 29 August 2011, 14:21. Reason: Automerged Doublepost

                          Comment


                          • am sunat fostul proprietar si mi-a spus ca a schimbat un rulment la roata dreapta fata...
                            vily pisica ai dreptate.martorul se aprinde pe la 90-100km/h

                            Comment


                            • Asa am patit si eu!Cumpara un rulment ptr ABS (au 48 de poli)la roata in cauza si-ti rezolvi problema.Nu uita sa specifici vinzatorului ca-ti trebuie ptr ABS.Numai bine!

                              Comment


                              • ok.iti multumesc mult

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google