Probleme Injectoare - dCi !

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Nu suprasoliciti pompa de injectie.
    Ea are inglobata o pompa de joasa presiune care trage din rezervor. Debitul este mai mult decat suficient, vezi cantitatea mare de motorina care se duce pe retur.
    Partea de inalta presiune din pompa nu are nici o treaba cu filtrul.
    E adevarat ca un filtru de 4 lei nu retine particulele fine, dar le opreste pe cele grosiere, retine destula apa si marele avantaj e transparenta lui. Il poti inspecta vizual si vezi daca e ceva in neregula cu motorina, mai ales cand bagati din surse nesigure.
    Filtrul original il poti infunda in 1 km cu motorina nasoala si apoi mergi inca 30.000 linistit ca ai filtru schimbat.
    ECUFix
    Please don't visit my homepage!

    Comment


    • MOTORINA DE LA petrom sincer iar km 46 300

      Comment


      • Originally posted by gigi-kent View Post
        omu baga motorina din tir dar era luata direct din peco.el decat o scotea so o baga in logan.nelamurirea mea e daca se curata sau se schimba?eu stiu ca se curata.omu mergea constant in 3000-3500 rot/min.exista vreun lot mai rau de injectoare?el a luat masina in decembrie 2005.a mea este din octombrie 2006.este posibil sa fi prins si eu lotul ala?
        Si daca baga din tir ce? Tiru nu are tot motor diesel prevazut cu injectoare pompa de inalta si turbina????

        Originally posted by cristineleuge View Post
        MOTORINA DE LA petrom sincer iar km 46 300
        Nu mai dati vina pe carburant (motorina); de vina e injectia delphi; o injectie de toata jena. Aia de la delphi nu stiu ce e studiul materialelor; le face din materiale de cea mai proasta calitate. Nu trebuie sa traiasca si ei?!?! Ce naiba facem o masina cu un pret mic da ii rupem la componente
        Last edited by un fleac; 21 April 2011, 23:53. Reason: Automerged Doublepost

        Comment


        • Originally posted by un fleac View Post

          Nu mai dati vina pe carburant (motorina); de vina e injectia delphi; o injectie de toata jena. Aia de la delphi nu stiu ce e studiul materialelor; le face din materiale de cea mai proasta calitate. Nu trebuie sa traiasca si ei?!?! Ce naiba facem o masina cu un pret mic da ii rupem la componente


          Gresit, o fi si injectia devina, dar in proportie mica. Cunosc pe cineva care a luat un clio 1.5 dci din germania, la mana a doua, a alimentat cu motorina de la nemti, a mers fara probbleme, la intrare in tara a facut plinul , a mai mers vreo 5 km si ia cazut injectoarele. Deci acum pe ce sa mai dam vina ? Avem un combustibil de rahat, scuzati'mi expresia dar asta este realitatea. In orice tara din UE te'ai duce si ai alimenta va garantez ca masina ar mege altfel.

          Comment


          • Adevarul e undeva pe la mijloc.
            Sa nu uitam ca motorina asta are o pasiune parca pentru injectiile Delphi.
            Deja taximetristii stau cu supape de retur in torpedo cum stateam pe vremuri cu setul de jicloare.
            ECUFix
            Please don't visit my homepage!

            Comment


            • Asa se curata injectoarele
              Attached Files

              Comment


              • CRISTINELEUGE:
                ori ai aruncat un subiect sa te ditrezi, ori mi se pare.
                Deci, ai rezolvat ceva? Niste detalii, ceva... ca pareri... slava domnului ! citeva pertinente, restul...hai sa ne aflam in treaba.

                Comment


                • ii prea de tot sa fi mers 5 km cu motorina din tara si deja sa ii pice injectoarele...oricat de proasta ar' fi motorina nu cred ca pot pica injectoarele in 5 km

                  Comment


                  • motoarele diesel euro 3, 65 cp sunt cele mai proaste de la dacia

                    aici au fost si sunt cele mai mari probleme. Nu conteaza modul de exploatare,eu schimb in 25oo-3500 si tot am avut probleme.injectoarele toate praf la 60000 km cu motorina OMV.
                    Last edited by cata_82-vfc; 17 May 2011, 15:45. Reason: Automerged Doublepost

                    Comment


                    • Originally posted by andrei View Post
                      Daca se duc injectoarele se schimba. Daca sunt doar depuneri din motorina pe ele (aviz celor care iau motorina de la camionagii) se curata, trebuie sa te duci in service.
                      Oricum ca sa se curete de eventualele impuritati mergi cu ea o data la cateva luni, turata la 3500-4000 rot/min vreo 10-15 min, face bine si turbinei nu numai injectoarelor.
                      salut. ai idee cat costa curatare lor?

                      Comment


                      • 100 000. CARBURATOR CLEANER. Probabil cu doi de "n".
                        ...+un compresor si spor la treaba.

                        totul tine de filtru, nu de motorina

                        Comment


                        • Originally posted by maryus58 View Post
                          salut. ai idee cat costa curatare lor?
                          Curatat + verificat 100 lei am platit

                          Comment


                          • Cat Au Tinut Injectoarele Reparate

                            as vrea sa stiu cine a reparat injectoare 1,5 dci, euro4, unde, ( la diesel point sau nu) , si cat au mers cu ele

                            Comment


                            • Originally posted by Catalin88 View Post
                              ii prea de tot sa fi mers 5 km cu motorina din tara si deja sa ii pice injectoarele...oricat de proasta ar' fi motorina nu cred ca pot pica injectoarele in 5 km
                              Nu este imposibil, sunt fel si fel de cazuri relatate de oameni care au alimentat in afara si pe urma in tara. Stiu ca nu prea pare posibil insa asta este adevarul. Calitate amotorinei lasa de dorit, deja ne'am obisnuit cu aceasta problema, cel putin eu :P

                              Comment


                              • as vrea sa stiu cine a reparat injectoare 1,5 dci, euro4, unde, ( la diesel point sau nu) , si cat au mers cu ele
                                eu. acasa. 19 000, din decembrie pina acum si inca sunt foarte bune.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google