Logan vs Logan 1/4 mile

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Pentru diversi de pe aici care au zis ca intre stoc si remapare nu are cum sa fie diferenta mare, nicidecum 3 secunde. Pentru cei care au zis ca nu se poate 10 secunde pe un dci 65 cai remapat. Uite din nou filmul, se poate . Precizez din nou, este cronometrat la viteza de pe ceas.
    am filmat, dupa cum am promis, numai sa-mi gasesc acel timp sa-l si editez, probabil joi seara o sa-l urc aici. Dumnezeule cit va puteti certa pe aceste secunde
    Daca indeplinesti o sarcina prea bine, vei ramane cu ea pe cap, cum ar fi Tutoriale pentru Dacia Logan

    Comment


    • Octavian,iti faci remapare zici ca ?
      sigpic

      Comment


      • Asa vreau.
        Din pacate trebuia sa plec intr-o deplasare (din care ieseau normal ceva bani), asa ca o sa aman remapu'.
        Daca tot suntem in subiect, o sa incerc deseara sa filmez sa vad si eu ce poate barca mea la un 0-100.

        Cristi inseamna ca un 1.6 mpi stock pe ceas scoate 10 sec maxim (ca la liniuta am inteles ca te ia).

        Comment


        • Pe ceas, toate scot timp mai bun cu 1 sec sau chiar ceva mai mult. Daca faci pana la 110 pe ceas, 1.6mpi stock scoate acece 11 sec si ceva date de constructor
          Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

          Comment


          • Deci la DCI se scot 13,2 sec pe ceas cu motorul stoc si 10,3 cu motorul remapat (flmele lui cristi )
            La MPI se scot 12,5 sec pe ceas stoc si teoretic un 10,2 remapat (asteptam un film clar)
            Dar totusi DCI remapat face un MPI pe 400 m.
            sigpic

            Comment


            • Bad_Wolf: iar n-ai citit tot ce am scris, in postul de mai sus dar aci mai jos ai inteles si tu.
              La orice Dacie (dci sau mpi) s-au facut testele dupa viteza reala (gps). Diferentze apar si la dci si la mpi mai jos decat ce zice fabrica pe ceas 0-100.

              Si mi se pare normal ca dintre doua masini de puteri aprox egale (dci 65 remapat si mpi remapat) sa castige cel ce are cuplu mai mare. Dar la diferentza aia chiar nu mai conteaza prea mult, doar shoferul face diferenta.
              Last edited by crististreulea; 29 May 2008, 16:28.
              Preferance - 83cp Chip Viata aici e scurta, asa ca ai grija unde "zbori".
              http://www.loganclub.ro/forum/logan_...ela-t7519.html

              Comment


              • Mai, daca nu-l face pe 1km cu start de pe loc, iar viteza dupa acel km este de 130-140, cum dracu il face pe 400m? Ca acolo nici nu cred ajunge la mai mult de 100-110...
                Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                Comment


                • Nu mah ca el are cuplu ala de trage autobuze
                  sigpic

                  Comment


                  • Am spus ca sunt apropiate, si soferul face diferenta acolo.
                    Last edited by crististreulea; 29 May 2008, 16:38.
                    Preferance - 83cp Chip Viata aici e scurta, asa ca ai grija unde "zbori".
                    http://www.loganclub.ro/forum/logan_...ela-t7519.html

                    Comment


                    • Deci un dci 65 cp remapat ar trebui sa ''faca'' un dci 85 cp stock. Corect?
                      Pt ca un dci 85 cp stock are 0-100 in 13 sec, exact ca la 1.4 mpi, cu toate ca are 10 cp in plus si cuplu incomparabil.

                      Daca nu il face, atunci cum naiba sa faca un 1.4 remapat????

                      PS: deci clasamentu ala NU e bun. Sau e ''treaba de sofer'' cu clasamentu....
                      Last edited by Octavian; 29 May 2008, 11:53.

                      Comment


                      • Si daca un DCi de 85 stoc are 0-100 km/h in 13 secunde pe GPS (date producator) si DCi-ul de 65 cai este remapat in 83 cai , atuncit logic ar fi ca un 1.4 MPI stoc ar trebui sa ia 0-100 km/h la fel ca un 65 cai remapat sau poate chiar mai bine. Corect ?
                        Ceva de genu :
                        DCI 85 stoc = 1.4 Stoc (13 secunde pt. 0-100 km/h date producator)
                        atunci ...........
                        DCI 65 remapat(83 cai) <= 1.4 stoc (13 sec pt. 0-100 km/h )

                        Last edited by Bad_Wolf; 29 May 2008, 12:19.
                        sigpic

                        Comment


                        • Daca inchide careva topicul asta sa ma anuntati, il redeschid eu
                          rid cu o pofta de nedescris

                          ovimiha spunea ceva de "si shoferul face diferentza acolo." cu mIRC cu tot.
                          mare adevar, xp si mareom au facut teste cu masinile lor, 1.6 16 si 1.6 8v ambele fiind remapate.
                          xp la volanul 1.6 8v i-a dat 1 masina la 16v... De vreo 3 ori daca am inteles bine.
                          xp la volanul 1.6 16v i-a dat autobuze la 8v... Tot de vreo 3 ori

                          deci e ceva adevar si cu piesa dintre volan si scaun.

                          dupa cum spunea bad_wolf mai sus ca dci-ul are cuplu de trage autobuze... Poate autobuze nu, dar nu poti neglija deloc diferenta de cuplu.
                          dci trage bine intreapta 1 si mai ales 2. La treapta 3 deja se simte o scadere de putere in acceleratie.. De trepta 4 nu mai zic nimic

                          treapta 1 ma duc pina pe la 40km/h 4000rpm
                          treapta 2 ma duc pina pe la 70km/h 4000rpm
                          treapta 3 ma duc pina pe la 110km/h 4500rpm
                          treapta 4 ma duc pina pe la 150km/h 4500rpm
                          treapta 5 ma duc pina 165km/h putin sub 4000rpm

                          uite aici un 1.5dci 65 stoc vs 1.4mpi stoc si testat de 2 ori.
                          ce nu se vede aici este si un 1.5dci 65cai vs 1.5dci 65/70(nu stiu), unde tot cel rosu a iesit in fata. La distanta dintre aceste masini, timpul se masoara linistit in zecimi
                          Daca indeplinesti o sarcina prea bine, vei ramane cu ea pe cap, cum ar fi Tutoriale pentru Dacia Logan

                          Comment


                          • Pai si care dintre cele 2 masini e dci?...Sau mpi?Sau unde m-am trezit eu acum si lumea e de neinteles in jurul meu?
                            In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                            Comment


                            • Nici eu nu am inteles care e dci si care e mpi )
                              sigpic

                              Comment


                              • Clar, 1.4 e castigatoru
                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google