Asigurare RCA

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Lunea trecuta m-am hotarat (dupa ce ma tot uitam de o saptamana pe tarife).
    La ora 19:14 am comandat polita, a doua zi H 09:45 ma suna flacaul de la curierat.
    Am ramas uimit, atat de repede (si in datele comenzii - 21 era ziua livrarii).
    Cost total 370 lei (incluzand si cei 10 lei - pret livrare)

    Acum, vazand discutiile de aici...raman uimit ce bafta am avut

    In atasament sunt cotatiile din acest moment, allianz si asirom nu au returnat estimari.
    Attached Files
    Last edited by 77sky; 26 December 2016, 22:05.
    Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

    Comment


    • Si eu am facut o simulare acum vreo doua saptamani sa vad cam cat sa pregatesc pentru RCA. Iesise un pret super ok, 350 ron/an.
      Aseara insa, am intrat pe forum si...m-am suparat. Am vazut ca se discuta de niste modificari la rca si am facut iar o simulare: aproape 500 ron/an. Naspa.
      La mine RCA-ul expira la sfarsiyul lui ianuarie si stiu ca nu se poate intocmi o alta polita mai devreme de 30 de zile...deci nu prea as fi avut ce face.
      Sau puteam oare sa fac RCA sa intre in vigoare chiar in timpul in care cealalta polita era inca valabila, sa fi "pierdut" o luna dar sa fi castigat 150 Ron?

      Comment


      • Nu se poate incheia decat cu maxim 30 de zile inainte de expirarea politei valabile.

        Comment


        • Originally posted by CeDeBe-L View Post
          "deci nu prea as fi avut ce face."
          Ramane ca...naspa si atat.
          Multumesc mr.K pt confirmare.

          Comment


          • Originally posted by mr.K View Post
            Pacaleala la nivel inalt, daca micsorezi procentul maxim de reducere la bonus.
            Cel putin teoretic, nu este o pacaleala. Reducera maxima pe care o ai acum, de 32%, in bani poate insemna mai mult decat o reducere de, sa zicem, 50% din vechile preturi, avand in vedere plafonarea tarifelor.
            Practic, vad ca majoritatea spun ca au crescut tarifele.
            La mine personal, nu exista modificari, din calculele returnate de simulatoarele online.
            If it ain't broke, don't fix it!

            Comment


            • Cel putin teoretic, nu este o pacaleala.
              Daca platesti mai mult decat anul trecut, in conditiile in care nu ai nicio dauna in ultimele 12 luni, clar e pacaleala.
              O sa vad cand inchei noul RCA care e suma.

              Comment


              • La mine iesea ~850 pe an cea mai ieftina oferta
                acum pe calculatoare vad ca iese la 715 lei plafonat.
                Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                Comment


                • Originally posted by mr.K View Post
                  Daca platesti mai mult decat anul trecut, in conditiile in care nu ai nicio dauna in ultimele 12 luni, clar e pacaleala.
                  O sa vad cand inchei noul RCA care e suma.
                  De cativa ani, politele RCA sunt in scumpire continua, astfel incat, indiferent de bonus, plateai mai mult. Doar ca de data asta, multi sunt frapati de eliminarea celor 6 clase de bonus, adica nu vad padurea din cauza copacilor.

                  Personal, avand in vedere ca reducerile erau fix fâs, nu ma afecteaza sub nicio forma modificarea claselor B/M. In schimb, ma bucura ca au crescut politele pentru proprietarii fara permis, aia de 80 de ani cu 320d.
                  Last edited by Niki; 27 December 2016, 16:21.
                  If it ain't broke, don't fix it!

                  Comment


                  • Nea padurare, lasa copacii in pace, ca eu nu vorbesc de 20-30 de lei in plus pe care ii dadeam de la an la an.
                    La 300 de lei pret RCA pe anul trecut, cresteri de 100-125 de lei sunt importante.
                    Last edited by mr.K; 27 December 2016, 16:25.

                    Comment


                    • Preturile RCA vor continua sa tot cresca pana cand vor ajunge la pragul celor din Europa gen Italia , Spania , Franta , numai ca salariile romanilor sunt foarte mici !
                      sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                      Comment


                      • Ce mai tura-vura oameni buni? Intotdeauna masina a cerut si cere cheltuieli.Vrei sa mergi cu masina platesti tot ce tine de ea....intretinere,amenzi,taxe,combustibil....etc.S i cu un milion si fara,nu moare romanul de foame.Asa e romanul,la inceput agita apele dupa care se resemneaza.Nu faci fata cheltuielilor,vinzi masina si ai scapat de dureri de cap
                        In felul asta topicul va face sute de pagini si tot nu vom ajunge la o intelegere.

                        ps:poate asa mai scapam de unii soferi ce nu isi au rostul pe strazi.
                        Last edited by Old Driver; 27 December 2016, 16:50.
                        Nu condu cu viteza mai mare decat poate sa zboare ingerul tau pazitor!! sigpic

                        Comment


                        • Pai, vikingule, tie ti se pare aiurea sa dai 400 de lei pe an, dar faptul ca unul de 25 de ani platea 2000+ lei la 6 luni era normal?
                          Plafonarea tarifelor, respectiv aducerea la un nivel suportabil al preturilor pentru cei sub 30 de ani, nu se putea face doar prin scaderea cu 50% a pretului asigurarilor.
                          If it ain't broke, don't fix it!

                          Comment


                          • Persoana prejudiciată se poate adresa asigurătorului său ca urmare a mecanismului de compensare directă.
                            Prin urmare, alegeti asiguratorul in care aveti incredere, nu cel care are tariful cel mai scazut.
                            Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                            Comment


                            • Originally posted by Niki View Post
                              Pai, vikingule, tie ti se pare aiurea sa dai 400 de lei pe an, dar faptul ca unul de 25 de ani platea 2000+ lei la 6 luni era normal?
                              Plafonarea tarifelor, respectiv aducerea la un nivel suportabil al preturilor pentru cei sub 30 de ani, nu se putea face doar prin scaderea cu 50% a pretului asigurarilor.
                              Dupa tine, e normal sa ma doara capul de unul de 25 de ani pe care nu-l cunosc, in loc sa ma intereseze cat platesc eu.

                              Daca prin aplicarea noilor clase de bonus, polita imi creste cu 25-50%, eu cred ca-s tepuit, degeaba am fost un sofer bun pana acum.
                              Si asta nu e tot, acum politele sunt plafonate, sa vedem dupa ce trec cele 6 luni.

                              ps:poate asa mai scapam de unii soferi ce nu isi au rostul pe strazi.
                              Tocmai, cu noile clase de bonus, nu o sa mai scapam. Cine greseste tto plateste, dar ca plateste cu prea putin in plus.
                              E un sistem mai comunist de asigurari, sa zic asa, sa platim toti cam la fel, ca sa nu plateasca cei din clasa de risc prea mult.

                              Sa-si permita toti.
                              Ca parca toti conducem la fel.
                              Last edited by mr.K; 27 December 2016, 19:13. Reason: Automerged Doublepost

                              Comment


                              • Originally posted by IancuMIC View Post
                                Persoana prejudiciată se poate adresa asigurătorului său ca urmare a mecanismului de compensare directă.
                                Prin urmare, alegeti asiguratorul in care aveti incredere, nu cel care are tariful cel mai scazut.
                                De exemplu, daca aveti masini Dacia-Renault nu mai faceti RCA la Asirom. Dupa cum stim, au rupt colaborarea.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google