Care soferi va enerveaza cel mai tare?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Intr-o tara ca aia, din afara....la care noi nici macar nu tindem, daca ai depasit viteza cu 50 de km pe ora ramai fara masina o luna, cu o amenda de 5-10 mii dolari si poate chiar fara drept de a mai conduce. Aici, unul care omoara fara intentie (ca d-aia se cheama accident si nu crima) primeste o sentinta de pedeapsa cu suspendare, pentru a-i da sansa autorului sa se indrepte....de aici reiese faptul ca suntem in Evul Mediu...cu indulgenta!

    Comment


    • Tudor SEMACA.... trebuie chemat inspectorul Moldovan,"un fleac m-au ciuruit"

      Ma sacrific eu, spuneti-mi unde il gasesc pe Basescu sa il invit pe capota mea poate scap cu suspendare.
      Last edited by john Q; 27 June 2012, 09:36. Reason: Automerged Doublepost
      "light up the darkness" Bob Marley

      Comment


      • In Elvetia daca ai depasit viteza legala faci puscarie, daca faci modificari la masina(suspensii, sistem de franare,motor) faci puscarie.
        Cel mai lent 1,6 8v

        Comment


        • Originally posted by vitriol View Post
          ...Exista un principiu de drept elementar care spune ca "decat sa intre la inchisoare un nevinovat, mai bine scapa 10 vinovati". Conform acestui principiu, legiuitorul considera ca daca omori pe cineva, circuland pe drumurile publice, pedeapsa cu inchisoarea nu este rezolvarea problemei, ci mai degraba ar fi o agravare, o reactie in lant...
          Am invatat in facultate multe principii de drept, dar de asta chiar nu am auzit. In ce an si la ce materie se invata asa ceva, ca poate imi va fi memoria in vacanta
          Mie mi se pare aberant altceva. Intr-adevar, multi comitem greseli. Ni se poate intampla oricui (sa ne fereasca Sfantul de asa caz!) INSA a fi o persoana domoala, cu un comportament civilizat e una si a fi un teribilist care face drifturi si depasiri in cascada-la mustata, ori viteze de 120 in oras (nu centura-varianta), e alta.
          Mai sunt cazuri cand individul se lauda ca a fost prins DOAR cu 200 km/h(sa zicem, nu mai tin minte exact), cand el avusese si 220 km/h
          Asadar: aici vorbim de un principiu in drept care se cheama al individualizarii pedepsei, mai sunt si circumstantele-agravante, atenuante, istoricul persoanei, etc
          Culmea este ca de fiecare data, unul cu antecedente - scapa. Asa ca...
          Un exemplu pe care il cunosc personal: un vecin de bloc se pare ca a avut un accident- cu vatamare corporala (sau chiar deces, nu prea are importanta), in urma caruia i-a fost retras definitiv dreptul de a circula pe drumurile publice, ca sofer, si-a ispasit pedeapsa la locul de munca.
          Sentinta a fost in timpul lui Ceasca.
          Ce obsesie am eu, de ce politia sta la vanat de viteze (ar fi in regula si asta) dar fapte ca neacordare de prioritate (pietoni, vehicule) nu prea sunt sanctionate...Nu inteleg si pace!
          Si eu mai gresesc, recunosc, dar cand vezi o persoana care nu acorda prioritate, apoi devine agresiv - sustinand ca are perfecta dreptate, ori unul care imi da replica: "Si eu trebuie sa trec" (era sa ne harjonim serios masinilie, el avand obstacol pe directia de mers...) ma face sa ma gandesc, precum in bancul cu nebunul care circula pe contrasens si aude la radio stirea, el tipa: nu unul, ci sute, mii!! Oare sunt eu intr-o doaga?!?
          Zilnic am parte de astfel de cazuri de neacordari de prioritate si, evident, agresivitatea acestora...
          Deci, legea e prea bland aplicata...
          Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

          Comment


          • A fost o perioada extrem de scurta in care vanau neacordarea de prioritate la trecerile de pietoni pe Iuliu Maniu si probabil si pe alte bulevarde din Bucuresti.....ii mai vad pe la cora lujerului...e o trecere tare ciudata acolo si stau la panda! Am vazut vreo 3 insi ramasi fara permis acolo! Ar trebui mai mult interes din partea politiei pe neacordari de prioritate, asa este!

            Comment


            • Originally posted by PCH View Post
              Intr-o tara ca aia, din afara....la care noi nici macar nu tindem, daca ai depasit viteza cu 50 de km pe ora ramai fara masina o luna, cu o amenda de 5-10 mii dolari si poate chiar fara drept de a mai conduce. Aici, unul care omoara fara intentie (ca d-aia se cheama accident si nu crima) primeste o sentinta de pedeapsa cu suspendare, pentru a-i da sansa autorului sa se indrepte....de aici reiese faptul ca suntem in Evul Mediu...cu indulgenta!
              Originally posted by Cristi_LCD View Post
              In Elvetia daca ai depasit viteza legala faci puscarie, daca faci modificari la masina(suspensii, sistem de franare,motor) faci puscarie.
              Dau un Like.

              In Serbia, cine depaseste cu mai mult de 50 km/h viteza legala, se invarte de o vizita la parnaie.

              Vitriol, multe din accidentele astea se intampla ca urmare a unei insiruiri de factori de tin de reaua intentie a celui de la volan, cum erau drifturile +viteza excesiva in cazul prezentat de mine.
              Nu dai peste un pieton sa-l accidentezi grav daca faci ce zice legea, sa reduci viteza la treceri, sa conduci preventiv, dar se mai intampla, cateodata din vina pietonului.
              Cand ai circumstante atenuante, sunt de acord cu pedeapsa cu suspendare.
              Cand sunt o serie de factori agravanti, ar fi bine de luat in calcul pedeapsa maxima cu EXECUTARE.

              ..............si atunci cand ai acasa o familie, cand ai un rol in societatea asta, cand sunt niste persoane care depind de tine (ex. copii), o pedeapsa privativa de libertate iti poate curma cursul vietii intr-o directie destul de urata - tu fiind o persoana care nu a avut, niciodata, probleme cu legea.
              La familia aluia schilodit pe zebra te-ai gandit?

              Ala nu va mai putea munci, sau chiar moare.
              Iar soulica ala vinovat, vai, are familie, sa-l lasam sa aiba grija de ea. Vinovat e accidentatu'/mortu'. Asta e viata, gresesti-platesti. In Romania plateste nevinovatul toate oalele sparte.
              Degeaba da instanta 2 miliarde de lei vechi despagubire, daca pustanul nu are decat o rabla de BMW cu numerede BG pe numele lui. Ce sa-i executi?

              Nu mai bine merge el la parnaie 7 ani ssa aiba timp sa mediteze la ce a gresit? Ca altfel, garantat mai face vreo belea asemanatoare in maxim 2-3 ani.
              Last edited by mr.K; 27 June 2012, 10:33.

              Comment


              • Mai multe camere de supraveghere
                "light up the darkness" Bob Marley

                Comment


                • Problema e ca in accidentele cu pietoni, in peste 60% dintre ele, vina apartine...pietonilor.
                  Se poate si mai rau, mergeti in Turcia, Cairo, China. Trecerile de pietoni sunt doar de decor
                  In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                  Comment


                  • Mai multa educatie rutiera,incepand de la gradinita,la noi de ce nu sunt copilasi cu indicatorul de stop in mana sa opreasca masinile la traversarea colegilor?
                    "light up the darkness" Bob Marley

                    Comment


                    • Dark, am niste bulevarde in Iasi cu 7 mii de semafoare, apoi brusc o trecere de pietoni nesemaforizata. Bizonii de soferi cand scapa de semafor, ii dau pedala pana la fund, se merge si cu 80/h.

                      Te rog sa ma crezi ca si eu, din ipostaza de pieton cu permis, am emotii cand pun piciorul pe zebra, deoarece se considera optionala oprirea masinii.

                      Daca as aduna toate accidentele din Iasi intamplate pe zebra, din ultimii 5 ani, nu ies 10% din vina pietonilor. Si-s multe tare, nu exista saptamana fara 1-2, macar.

                      Comment


                      • la noi s-a ajuns deja in situatia inversa - fac ce vrea ... mea ca oricum daca omor pe cineva imi da cu suspendare

                        Comment


                        • Pedeapsa cu suspendare = a scrie ceva pe o hartie (hotarare judecatoreasca) cu care ma sterg undeva imediat ce mi-au comunicat-o.

                          Si ma duc la o bere cu baietii sa sarbatoresc, ca doar am scapat, da-l in .... pe ala acccidentat, o sa-i dau eu 1000 de lei cand o sa iau prima pensie, ce-i atata graba?

                          Comment


                          • Originally posted by 77sky View Post
                            Am invatat in facultate multe principii de drept, dar de asta chiar nu am auzit. In ce an si la ce materie se invata asa ceva, ca poate imi va fi memoria in vacanta
                            Mie mi se pare aberant altceva. Intr-adevar, multi comitem greseli. Ni se poate intampla oricui (sa ne fereasca Sfantul de asa caz!) INSA a fi o persoana domoala, cu un comportament civilizat e una si a fi un teribilist care face drifturi si depasiri in cascada-la mustata, ori viteze de 120 in oras (nu centura-varianta), e alta.
                            Este un principiu nescris, dar sta cumva la baza legilor din orice tara.

                            Daca ai fi judecator, cum faci diferenta dintre o persoana domoala si un teribilist atunci cand amandoi stau la bara inculpatilor? Cum ii diferentiezi?
                            sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                            Comment


                            • Daca ai fi judecator, cum faci diferenta dintre o persoana domoala si un teribilist atunci cand amandoi stau la bara inculpatilor? Cum ii diferentiezi?
                              Martori. Ca doar nu crezi numai ce spune inculpatul. Plus ca teribilistii au colectii de procese verbale de contraventie.

                              Comment


                              • Mda... Chiar ma gandeam ca-mi pierd 5 minute degeaba atunci cand am scris postul ala de azi dimineata, dar sper totusi ca au inteles cel putin 5 oameni din 41 000 (cati are formul asta) la ce anume ma refer.

                                Mr.k, si cam ce "antecedente contraventionale" trebuie sa aiba cineva pentru a fi considerat teribilist de catre judecator? Depasirea vitezei legale si stationare in raza indicatorului de "oprire interzisa"?
                                Eu am vreo 10 din astea... Te intreb sa stiu si eu daca sunt, sau nu, terbibilist.
                                sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google