Lumini Pe Usi

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Mie imi place ideea si mi-as pune, dar pana iese din garantie nu pot face nici o smecherie. Oricum se stinge in mers si ajuta exact cum spunea colegul, doar sa nu calci in ceva pana te urci.

    Comment


    • Unde gasesc minusul si plusul de la usi deschise, ca sa leg niste leduri la picioare?

      Trec prin stalpul A? Daca da, ce culori au?

      Comment


      • pai poti lua de la plafoniera sau de la usa sofer sau pasager . la usa stanga ai butonul pe prag in afara te poti lega de la el [acela acoperit cu mansonul negru ] desfaci mocheta pe interior si gasesti firele ce duc la butonul din prag te poti lega la ele . sau la lumina de la plafoniera gasesti firele prin stalpul din partea soferului .

        culori cred ca sunt negru rosu si alb adica masa, plus permanent si plus temporar .
        Last edited by marin marius; 27 December 2011, 19:42. Reason: Automerged Doublepost

        Comment


        • Originally posted by marin marius View Post
          ...........

          culori cred ca sunt negru rosu si alb adica masa, plus permanent si plus temporar .............
          Trebuie sa te corectez:
          - negru = masa permanenta
          - rosu = +12V permanent prin UCH (oprit dupa 30 min)
          - alb = MASA temporizata.
          GL-22-TOF

          Comment


          • Eu m-am legat de la plafoniera si functioneaza perfect, momentan am module cu 3 leduri doar pe usile din fata si la primavara vreau sa pun si pe usile din spate.

            Comment


            • da, corect .

              Comment


              • Arata misto tare lampile de bora puse pe portiere,la primavara ma bag si eu

                Comment


                • danielliviu o intrebare , am pus doua diode la becurile din portierele fata iar acum nu mi-se aprinde plafoniera la deschiderea usilor . din cauza diodelor care numai lasa sa treaca semnal la uch . specific, ca eu am curent separat pentru becurile din portiere . acum ma gandesc ca trebuie sa trag fir pe langa dioda pana la plafoniera cu semnal de la usa.

                  Comment


                  • Citeste cu atentie pdf-ul de AICI. Si in poze se vede destul de clar cum sunt legate diodele. Plusul pentru lumini este plus permanent prin siguranta de la inchiderea centralizata.
                    GL-22-TOF

                    Comment


                    • sa vina caldura si montez si eu
                      ideea e buna

                      Comment


                      • Originally posted by danielliviu View Post
                        Citeste cu atentie pdf-ul de AICI. Si in poze se vede destul de clar cum sunt legate diodele. Plusul pentru lumini este plus permanent prin siguranta de la inchiderea centralizata.
                        Poate ma insel, dar diodele nu trebuiau puse invers, cu catodul spre buton??

                        Comment


                        • NU. Rolul diodelor este sa sa nu se aprinda ledul de pe usa respectiva cand se deschide cealalta usa.
                          GL-22-TOF

                          Comment


                          • De acord, inteleg rolul lor, dar asa cum sunt puse, mai ajunge semnalul la UCH? Mie mi se pare ca fiind montate cu anodul la buton nu mai trece de dioda comanda spre UCH (comanda fiind pe "-").

                            Comment


                            • Ai dreptate, acum m-am uitat din nou in pdf si este exact invers rusine mie. Oricum, pozele de acolo sunt exact ce trebuie si se vede si pozitia diodei.
                              GL-22-TOF

                              Comment


                              • Eu unul mi-am montat 4 bucati fara batai de cap, fara lipituri, diode, rezistente si alte lipeli, vin direct asa din fabrica si arata ca si in pozele din link-ul de mai jos:
                                Poate va interseaza ...


                                postul

                                #1588

                                am uitat, m-am legat la instalatia de iluminat din portbagaj
                                Last edited by Teddy; 8 March 2012, 22:57. Reason: Automerged Doublepost
                                Blue Diesel Tech

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google