Lumini Pe Usi

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by skorpio_bog View Post
    Nu e vorba de bani si aparat de masura am btw: nu fumez si daca citeai topicul de la inceput vedeai ce vreau sa fac. Bafta si numai bine.

    ontopic: aparatul de masura nu prea ma ajuta in cazul asta pentru ca nu trebuia sa determin care e minusul si care e plusul. Firul pe care il cautam eu este o masa care se intrerupe cand se deschide switchul din broasca si se cupleaza cand se inchide switchul. Deci nu prea aveam ce masura cu el. Intre timp am facut rost de schema electrica a celor 4 incuietori cu pinii exacti de pe mufele din stalpi unde se cupleaza usile si ce fire vin la ei.
    Aparatul de masura era cel mai indicat sa il folosesti pentru ce vroiai tu sa afli...Eu nu am intalnit sa vreau sa aflu ceva la un circuit si sa nu imi spuna aparatul de masura...Daca setai aparatul pe buzzer si un fir il puneai pe caroserie si celalalt pe fiecare fir iti spunea exact ce fir cauti.

    Comment


    • Originally posted by bogidan21 View Post
      Aratati-mi mie un baiat care se pricepe si a modificat la instalatia electrica ceva si nu are asa ceva...Va spun eu pe cei care dau sfaturi si ajuta pe topicul de how daniel,synx,seba,cristi,sonykel si multi altii bag mana in foc ca toti au asa ceva.
      Este un lucru absolut normal sa ai un aparat de masura... sa ajuta mai mult decat poti crede... la absolut orice.

      Originally posted by skorpio_bog View Post

      ontopic: aparatul de masura nu prea ma ajuta in cazul asta pentru ca nu trebuia sa determin care e minusul si care e plusul. Firul pe care il cautam eu este o masa care se intrerupe cand se deschide switchul din broasca si se cupleaza cand se inchide switchul. Deci nu prea aveam ce masura cu el. Intre timp am facut rost de schema electrica a celor 4 incuietori cu pinii exacti de pe mufele din stalpi unde se cupleaza usile si ce fire vin la ei.
      Aici gresesti... aparatul de masura nu determina doar care este plusul si care este minusul... are foarte multe alte functii ( depinde de model). Eu as fi folosit un plus permanent ( eventual de la baterie daca nu stii de unde din alta parte) si incercam pe rand cele 4 fire. Cand era usa deschisa aparatul indica 12V si cand se inchidea arata 0. Metode sunt...
      Last edited by sinx; 4 November 2009, 03:31. Reason: Automerged Doublepost
      sigpic

      Comment


      • Da, pana la urma tot cu multimetrul digital am determinat, insa asa cum spuneam am facut rost de schema incuietorilor cu switchurile din ele si ce fire vin la fiecare si asta m-a ajutat caci altfel aveam de verificat ditai manunchiu de fire. Firele se masoara in felul urmator: se leaga o borna a multimetrului la firul de masa al switchului (apare pe schema) si cu cealalta borna se verifica celelalte 2 fire ale switchului astfel incat sa am: 1.7 V cu usa inchisa si 0 V cu usa deschisa. Ideea era pe usile din spate sa determin firele (la alea pe fata e simplu, e incuietoare simpla cu 4 fire, 2 pt broasca si un singur switch (adica doar 2 fire - si + iar firul il determinai direct din schema, insa eu in momentul in care masurasem nu aveam schema respectiva). La usile din spate insa din schema am vazut ca incuietorile au switch dublu (in incuietoare intra o mufa cu 6 fire, nu 4 ca pe fata). Se pare ca e switchul principal ca pe fata care ma interesa si mai are unul secundar care se activeaza cand se actioneaza comanda de inchidere a usilor din spate pt copii de la usa soferului. Cele 2 switchuri au masa comuna, iar pe celalalt fir, switchul principal are 1.7 V cu usa inchisa si 0 V cu usa deschisa, pe cand pe firul de la cel secundar are 1.7 V indiferent de starea usii. Deci primul fir ma intereseaza.
        Renault Megane 2 2007 Privilege
        1.5 dci 126 CP

        Comment


        • Lumini Portiere

          m-am gandit sa imi fac la fiecare portiera sa se aprinda cate o luminita pe fiecare portiera cand o deschid si lumina din plafoniera sa se deschida normal.
          voi ce parere aveti?

          Comment


          • adica la fiecare usa sa ai cate o lumina care sa se aprinda cand se deschide acea usa, deci nu toate luminile deodata?
            ai putea face asta folosindu-te de contactele de jos de la usi ce deja servesc pentru plafoniera. poti lega in paralel fiecare lumina la contactul usii corespunzatoare.
            nu mai stiu exact cum e, dar cred ca (+) e continuu si intreruperea se face pe (-). aflii usor folosind un aparat de masura pus pe contactul usii.

            sa vedem ce zic si altii, sa nu vorbesc prostii.

            Comment


            • daca pui in paralel cu contactele de la usi in momentul in care ai deschis o portiera sau portbagajul se aprind si luminile de la portiere...de la portiere tre sa iau numai + si de restu vad eu cum fac.
              tre sa scot un buton de la portiera mai intai sa vad cum e si dupa aia sa imi vina ideea completa...si dupa ce fac va arat si voua ce a iesit

              Comment


              • Acest lucru, si anume lumina in portiere au deja cativa colegi din club
                Colegul Dobre Stefan are stiu sigur, niste leduri rosii plasate in clapeta de deschidere + lumina la pedalier.

                Numai bine
                Butea Aurel Laurentiu
                fara linkuri externe in semnatura
                BR - 21 - CNB

                Comment


                • nu vreau in clapeta...asta cu clapeta e suplimentar....vreau atunci cand deschid portiera sa mi se aprinda o luminacu este la unele masini de ex vw....la partea inferioara a portierei ;)

                  a facut cineva da nu e cum vreau eu....am atasat mai jos o poza cu cel care a facut asta...
                  Attached Files
                  Last edited by masinar; 23 February 2010, 19:35.

                  Comment


                  • pai zi asa mai baiete, eu credeam ca vrei luminile sus, la plafon. apai n-are nimic daca se aprind toate cand deschizi o singura usa, restul luminilor de la usile inchise vor bate in scaune si nu se vor vedea. si banuiesc ca nu vrei nici lumini foarte puternice, doar unele de semnal, ca cele rosii de care zici tu ca-s pe masini mai scumpe. si-atunci si munca ta ar fi mai simpla, mai putine fire, legaturi, etc.

                    Comment


                    • Salut.
                      Iata citeva idei
                      Eu le am puse pe braker
                      Le aprind cind vreau(asta daca pun contactul)
                      Numai bine.
                      Attached Files
                      Un Logan----YNG-----
                      Numai bine.

                      Comment


                      • de ce nu folositi lampi tip aplica ingropata ca la celelalte masini dotate de producatori? arata mult mai profi.
                        la o scurta analiza, pana si semnalizarile de logan de pe aripi ar da bine. doar sa fie vopsite in rosu si cu bec rosu. asa voi vrea eu sa fac.
                        daca pastrezi un standard de-facto, arata mult mai bine ca orice adaptare after-market.

                        Comment


                        • Salut.
                          Am 2 lampi semnalizare si pe acele le voi pune pe fata
                          Dar cind voi avea timpsi ceva chef de mesterit.
                          Numai bine.
                          Un Logan----YNG-----
                          Numai bine.

                          Comment


                          • Cred ca aici gasesti si ceea ce cauti. lampile sunt cele din portbagaj / torpedou. Momentan sunt legate la plafoniera, dar se pot lega sa se aprinda fiecare individual.
                            Foloseste cu incredere functia de cautare a forumului si o sa gasesti si schema si alte poze puse de mine pe forum.
                            Last edited by valeriuciprian; 23 February 2010, 22:01.
                            GL-22-TOF

                            Comment


                            • mie asa ceva mia place sa fac la masina
                              Attached Files

                              Comment


                              • Da, e ok.
                                Dar ar fi mai bine daca ai pune leduri in aceea lampaEu la portbagaj am avut si sa topit acel plastic de langa bece bec cu incandescenta)
                                Deci pune led in locul acelui bec.(e un sfat)
                                Numai bine.
                                Un Logan----YNG-----
                                Numai bine.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google