Nivel ulei motor

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • 3.3 L se pune pun la un motor de 1.4!

    Comment


    • Mie mi-au pus 3,5 l si bineinteles ca nivelul era peste limita maxima, asa ca dupa ce am citit paginile threadului am cumparat o seringa si un perfuzor si am procedat la extragerea surplusului de ulei, cca 150 ml, sper sa fie deajuns, o sa verific dimineata. La fel ca si altora, si mie mi-a spus mecanicul ca nu e nici o problema daca nivelul este peste limita maxima.

      Comment


      • Aia nu-s mecanici
        In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

        Comment


        • Eu am in motor cam 3,8 l de ulei asa a pus un mecanic destept era incepator nu avea mai mult de 19 ani este peste maximrad nu l-am scos!

          Comment


          • Nu ti-e teama de consecinte? Cred ca ai citit ce s-a scris pana acum.

            Comment


            • Am fost la service si au vrut sa il aspire au adus pompa sau cu ce scoteau surplusul dar a zis ca nu are nimica!

              Comment


              • ca sa nu va chinuiti sa-l trageti cu seringa puteti da drumul un pic la buson ca sa curga intr-un vas.
                CT-97-VIPsigpic

                Comment


                • @radu2008: Cine ti-a zis ca nu are nimic ca s-au pus 500 ml (!) in plus nu stiu ce cauta in functia de mecanic.
                  Cel mai nou proiect auto din România!
                  Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                  Comment


                  • De atuncea am facut 5000 km si tot asa este nivelul il urmaresc saptamanal!

                    Comment


                    • eu am un logan de 1.6 si nivelul este putin peste jumate este bine sau sa mai completez?
                      laureate 1.5l, albastru marin

                      Comment


                      • N-are rost sa completezi...daca e intre nivelul Min si Max e in parametri normali.
                        In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                        Comment


                        • Originally posted by andrei View Post
                          @radu2008: Cine ti-a zis ca nu are nimic ca s-au pus 500 ml (!) in plus nu stiu ce cauta in functia de mecanic.
                          Daca nu ma insel, cand ridici capota se vad abtibilduri care atentioneaza sa nu se depaseasca nivelul maxim...

                          In service ar fi bine sa lase uleiul sa curga pana la ultima picatura.
                          Nu odata am incercat un test: motor oprit de vreo 3-5 minute, un nivel, si peste cateva ore, altul, mai mare. Ideea este ca ii trebuie ceva timp sa se scurga tot uleiul in baie, chiar daca este fluid
                          Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

                          Comment


                          • Pentru 1.6 16v scrie ca trebuie 4,8 litri. E mult al dreaq. Eu am bagat 4,5 litri si deja nivelul pe joja este la max. 1-2mm peste max. Cred ca se pot pune doar 4 litri fara probleme - nivelul va fi intre min si max. Cred asta pentru ca daca as pune 4,8 litri cum zic ei, va fi cu mult peste max. Deci, intrebarea este: 4,8 litri sau nivel intre min-max???

                            Comment


                            • Cel mai bine este sa completezi dupa joja!

                              Comment


                              • 2-3 mm sub maxim.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google