Probleme Tehnice Logan II

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Prefer sa platesc cate 700-750 lei anual, dar sa nu am alte probleme.

    Si nu uita sa mentionezi ca uleiul este LL ca filtrul aer este unul scump, ca are inca un invelis peste el, etc...

    Si vezi ca am si eu pusa factura... Si am mai schimbat si lichidul de frana...
    Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

    Comment


    • Aici vorbim de o masina de firma care a facut 200.000 km in 5 ani
      sigpic

      Comment


      • La Toledo NH MY2016, revizia(inspecția) e la 2 ani sau 30000km și schimbul de ulei la 15000km unde visează unii ulei LongLife e problema lor

        La 0,9 TCe ai 20000km sau un an pentru revizie ce include schimbul de ulei
        Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

        Comment


        • Depinde probabil de ce ulei iti baga, la mine era la 2 ani sau 30000, ca era LL, dar eu prefer sa bag LL si sa merg anual, e mai bine asa.
          Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

          Comment


          • Deci e mai scump la Dacia.
            Am dat peste 800 lei la prima revizie de un an. Bine, masinile performante costa...

            Comment


            • Peste tot te umfla, mai ales cat esti in garantie, asta e, acum nu mai sunt in garantie, la anu' cer oferte din mai multe locuri...
              Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

              Comment


              • Salutare colegi, vim si eu cu o problema "tehnica", in data de 28 septembrie, la implinirea a 1 an de la fabricarea masinii, am primit "cadou" martorul de motor aprins in bord pe portocaliu. Deoarece i-mi arata cateva secunde si masinuta cu cheia de service cand pun contactul sunt convins ca e aprins martorul pentru revizia de 1 an. problema mea sete urmatoarea, intrucat am doar 5600km, nu vreau sa fac revizia dar cum pot reseta service-ul sa se stinga martorul si eventual sa anulez cu totul comfirmarile pentru revizii?
                Multumesc.
                Intalniri LC.Sibiu sambata ora de vara 17 / ora de iarna 16 in Valea Aurie (intrarea 2 la ZOO).

                Comment


                • Originally posted by bolovan View Post
                  Turata la greu, mers extrem de sportiv. Pe petecele de autostrada mers cu pedala in podea. Mare agresitivate cu pedala de acceleratie. Ai ramane uimit ce impact urias are asupra motorului.
                  Pai daca e asa, la mine trebuia sa fie rupt demult. Eu cred ca daca ai ce ulei trebuie si la nivelul care trebuie mereu, n-ai de ce sa-ti faci griji.
                  Apropo, cei cu Tce...cat de des accelerati in blana de la 70 la 100 km/h in tr3 (sa zicem cat de des depasiti cat se poate de rapid cu un Logan)?

                  PS: n-am mai intrat pe forum de 3 saptamani

                  Comment


                  • De ce sa accelerez la blana (adica dincolo de punctul dur) intr-o depasire? Nu e mai bine sa astept pana cand pot depasi in deplina siguranta atat pentru mine si pasageri cat si pentru masina?
                    Pentru a ajunge cu 5 minute mai devreme la destinatie sau pentru a-mi intalni Creatorul mai repede decat mi-as dori?

                    Si pentru a raspunde totusi la intrebarea ta, extrem de rar. Nu cred ca in mai bine de un an am procedat asa mai mult de doua ori.

                    Comment


                    • Poti depasi in deplina siguranta pentru tine si pasageri si cu pedala la fund, dar poate nu si pentru masina. Eu cu Tce de exmplu, n-am depasit in viata mea cu tr4 la 60 km/h.
                      Consider ca masina se misca cum trebuie in zona de turatie 2500 - 5000 rot/min si exact asa ma comport cu ea.
                      Cred ca mult mai rau ii faci distributie si turbinei daca te apuci si apesi pe aceleratie destul de serios in tr 5 la 80 km/h (de exemplu) pentru a depasi, decat sa-i dai tr4 si sa o calci tare ptr maxim 5 secunde, timp suficient de bun pentru a face o depsire in mod safe.
                      Depinde si de stilul de condus...in Romania consider ca iti trebuie multa rabdare sa astepti sa fie liber din sens opus sa faci o depasire safe atat pentru pasageri cat si pentru masina.

                      Comment


                      • Fiecare isi exploateaza masina asa cum crede de cuviinta. Ai pus o intrebare legata de acceleratia la blana si eu am raspuns ca nu procedez asa decat in mod cu totul si cu totul exceptional. Prefer sa stiu ca mai am intotdeauna o rezerva de putere disponibila in cazul aparitiei unei situatii neprevazute.

                        Comment


                        • Originally posted by Amiralul View Post
                          Apropo, cei cu Tce...cat de des accelerati in blana de la 70 la 100 km/h in tr3 (sa zicem cat de des depasiti cat se poate de rapid cu un Logan)?
                          Eu fac toate depasirile in cea mai mica treapta care imi permite viteza necesara depasirii. Nu infund pedala in podea pentru ca mi se pare ca acceleratia este mai buna atunci cand apas ferm dar progresiv. Am incercat de cateva ori sa duc pedala in podea si mi se pare ca exista o ezitare in accelerare pe care nu o simt cand apas progresiv!
                          Nu am nici o problema insa sa duc turatia peste 5000 rpm, consider ca timpul petrecut pe contrasens trebuie sa fie cat mai mic posibil!

                          Comment


                          • Originally posted by vyp75 View Post
                            Salutare colegi, vim si eu cu o problema "tehnica", in data de 28 septembrie, la implinirea a 1 an de la fabricarea masinii, am primit "cadou" martorul de motor aprins in bord pe portocaliu. Deoarece i-mi arata cateva secunde si masinuta cu cheia de service cand pun contactul sunt convins ca e aprins martorul pentru revizia de 1 an. problema mea sete urmatoarea, intrucat am doar 5600km, nu vreau sa fac revizia dar cum pot reseta service-ul sa se stinga martorul si eventual sa anulez cu totul comfirmarile pentru revizii?
                            Multumesc.
                            Se poate numai cu interfata, altfel nu mai merge.

                            Comment


                            • Daca revizia se face la un an sau 20k de ce ai vrea sa nu o faci? A trecut un an, trebuie revizie... Mai pierzi si garantia
                              Last edited by iatagan; 9 October 2018, 00:16.

                              Comment


                              • Originally posted by Amiralul View Post
                                Pai daca e asa, la mine trebuia sa fie rupt demult. Eu cred ca daca ai ce ulei trebuie si la nivelul care trebuie mereu, n-ai de ce sa-ti faci griji.
                                Apropo, cei cu Tce...cat de des accelerati in blana de la 70 la 100 km/h in tr3 (sa zicem cat de des depasiti cat se poate de rapid cu un Logan)?

                                PS: n-am mai intrat pe forum de 3 saptamani
                                pai nici nu ai cum sa depasesti in siguranta la acea viteza, si eu la fel procedez pe 1,2, la 90 km/h, depasesc cu a 4 si n-are nici pe naiba.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google