Probleme Tehnice Logan II

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Buna ziua
    am alimentat cu benzina, rezervor plin si indicatorul de bord,cu liniutele (pavelele) la maxim.A rulat 200 km, indicatorul de benzina este la maxim.S-a blocat plutitorul(senzorul)?Cum se poate remedia? Va multumesc anticipat.

    Comment


    • scade mai greu prima linie. sper ca n-ai bagat peste plin, in cazul asta se poate bloca plutitorul sau apar erori de afisare

      Comment


      • Am sa mai merg 100km pe benzina, sa vad daca scade prima pavela. Multumesc.

        Comment


        • Cam dupa 15l consumati scade prima pavela, daca ai bagat pana a declansat pompa. La mine intra intre 53 si 56l.

          Comment


          • Nu cred ca s-a blocat, asa face, cred ca daca mai mergi vreo 50 km incepe sa scada. Eu nu iau in seama pavelele, fac tot timpul plinul si apoi resetez contorul, la fiecare 800 km fac iar plinul.

            Comment


            • Buna seara!
              Maine dimineata am programare la service sa rezolv problema cu lampa marsarier.
              Si ce credeti? In seara asta s-a aprins becul, cel din dreapata, asa cum se apridea si inainte (t0rquemada) .
              Ce le zic eu maine, in service, oamenilor?
              Last edited by Stormy; 27 October 2020, 19:54.

              Comment


              • @ Stormy , legat de unele ”probleme tehnice” (si e cat se poate de ontopic) as cita (cu o mica adaugire) semnatura unui user pentru care am tot respectul: ”(Dacia)Renault are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!”. Probabil s-a ”speriat” ca va urma reparatia si s-a aprins. Lasand gluma practic revine discutia referitoare la cauza.

                PS: si despre pavele (mai ales prima, sau ma rog ultima) s-a discutat de nenumarate ori. Pentru a vedea (din nou) cati litri reprezinta fiecare atasez cum este pe masina mea. Si desigur ca cine doreste poate modifica valorile acestora, dar nu numai (si sunt useri care au facut acest lucru). Pe mine nu ma deranjeaza cu nimic pentru ca stiu ce valoare, ce inseamna fiecare lucru din TdB iar ce se afiseaza este conform (verificat de nenumarate ori prin diferite metode).
                Attached Files
                Last edited by Gil26; 27 October 2020, 20:54.

                Comment


                • Gil26 valorile prezentate sunt by defalult? sau le ai undeva/litri/pavele?

                  Comment


                  • @ mirceammd , valorile sunt de pe masina mea, cele scrise in soft, modul cum scad ele l-a explicat t0rquemada. Eu am adaugat si restul: coeficienti de corectie, autonomia, etc. si mai ales rezistentele si volumele (a se vedea V8, V9 si V10 referitor la pavela aceea ”lunga”). Si reiterez ca tot ce se afiseaza pe CB-ul lui Sanderica este conform (insa nu am verificat ”autonomia la rosu”, nici nu sunt curios pentru ca oricum nu o voi vedea niciodata, iar alimentarea cu carburant o fac tot timpul pana la primul click al pompei). Atasez si o captura mai veche din PyRen (a se ignora limitele, asa sunt ele generate).
                    Attached Files

                    Comment


                    • mersi Gil26 , le-am vazut si eu in PyClip dar am uitat...

                      Comment


                      • Dupa aproximativ 400 km s-a stins prima pavela la indicatorul de benzina. Deci nu s-a blocat plutitorul.

                        Comment


                        • Am fost azi la service sa imi schimb anvelopele cu cele de iarna, cand am ajuns acasa si am bagat masina in curte am observat ca nu imi mai functioneaza senzorii de parcare spate.

                          Exista vre-o posibilitate sa ii fi stricat mecanicul cand a schimbat anvelopele? (nu stiu unde sunt localizati exact). Masina o am in garantie, si o voi duce direct la reprezentanta imediat dupa acest week end prelungit, dar ma roade curiozitatea intre timp

                          Comment


                          • Dacă sunt senzori de parcare din fabrică, ai buton lângă joystickul de oglinzi, led rosu = senzori inactivi
                            Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                            Comment


                            • Originally posted by Orednas View Post
                              Exista vre-o posibilitate sa ii fi stricat mecanicul cand a schimbat anvelopele?
                              Nici cea mai mica.

                              (nu stiu unde sunt localizati exact).
                              Pe bara spate, ca niste puncte rotunde :-) (sunt 3 sau 4 depinde daca e MCV/Logan).

                              Masina o am in garantie, si o voi duce direct la reprezentanta imediat dupa acest week end prelungit, dar ma roade curiozitatea intre timp
                              vezi postul de mai sus al lui t0rquemada, inainte de asta. Ca poate i-ai dezactivat din greseala.
                              I have no special talent. I am only passionately curious.

                              Comment


                              • sau vreo siguranta

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google