Probleme Tehnice Logan II

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Daca pui senzorul (oricare senzor) pe motor, vei citi orice altceva numai temperatura agentului de racire nu....

    Parca torque zicea ca e un senzor și pe ventilatie dar ala-i ptr altceva și oricum nu il poti citi pe bord.

    Comment


    • Nu asta am vrut sa spun. Revin cu un exemplu: daca pui un senzor de temperatura pe radiatorul CPU-ului din calculator, nu vei obtine temperatura core-ului.

      Comment


      • Temperatura motorului o poti obtine prin obd via torque
        sigpic

        Comment


        • Eu am montat asa ceva :
          Fara se se considere reclama l-am luat de pe ledgarage.ro
          L-am montat , cu banda dubluadeziva, in centrul parbrizului dupa grila de ventilatie .
          Afiseaza succesiv : temperatura , voltaj si ora.
          Adica cam ce ii lipseste loganului 2 acuma
          Attached Files

          Comment


          • Si cum l-ai conectat?

            Comment


            • Functioneaza si dupa ce iei contactul? Daca se opreste, isi pastreaza ora?
              E enervant sa caut mereu ora in meniu..parca la L1 era mai ok sa fie afisata ora in permanenta in bord.
              Multumesc.

              Comment


              • Montajul se alimenteaza la 12 Vcc dupa contact .
                Are memorie proprie pentru ceas.
                Are o mica sonda de temperatura cu un fir lung de 1 m pe care am fost nevoit sa il innadesc .Am scos sonda de temperatura in cabina motor , apoi am intercalat o teava de cupru de aprox 10 cm pe traseul de tur ce duce la incalzirea in habitaclu. Pe teava de cupru am pus banda autoadeziva de aluminiu si apoi izolatie termica . Indica perfect , eroarea e doar de 1 grad intre indicatie si temperatura citita cu ELM 327.
                Montajul are si posibilitatea de corectare a indicatiei cu + / - 3 grade.

                Comment


                • Eu l-am pus pe asta: https://www.olx.ro/oferta/indicator-...2-ID2nYIt.html
                  ... il alimentez de la bricheta... dar vara cand soarele este puternic, nu mai reusesc sa vad nimic pe display... ca si la Medianav!
                  Imi place mai mult al tau... un link?
                  Last edited by tipicarul; 9 March 2018, 13:19.
                  „Viaţa e prea importantă ca să fie luată în serios.” Oscar Wilde

                  Comment


                  • Presupun ca acesta este: https://www.ledgarage.ro/termometru-...ntru-auto.html
                    Interesanta ideea.

                    Comment


                    • Da, dar nu au in stoc cu leduri albastre! Am comandat unul cu leduri rosii, se pare ca a fost ultimul... sa vedem cum se incadreaza in peisaj!
                      Last edited by tipicarul; 9 March 2018, 16:42.
                      „Viaţa e prea importantă ca să fie luată în serios.” Oscar Wilde

                      Comment


                      • Astept(am) impresii.

                        Comment


                        • Originally posted by DeepSpace9 View Post
                          Coorect... Unii ar zice ca-s de moda veche insa mie imi lipseste acel indicator. Cel mai tare bord era cel de 1310. Aveai indicatoare analogice si pentru temperatura motor, voltaj baterie, presiune ulei, nivel benzina...
                          P.S Am eu asa o presimtire ca daca vreunul din noi ajunge sa-i fiarba motorul, pana se aprinde un anume indicator prin bord, putem deja sa pupam motorul de "bye-bye". Sper totusi sa fie o exagerare din partea mea.
                          Apropo de chestia asta cu temperatura motorului... Stie cineva cu maxima exactitate unde se afla senzorul de monitorizare a temperaturii exterioare? Eu unul nu-l identific niciunde. Cu putina inginerie de balta as putea sa-l mut cu succes direct pe motor. Cu singura conditie sa-l aflu unde-i...
                          O parlita de diagnoza ELM 327 de 35 lei si Torque pe telefon rezolva oarecum satisfacator problema. Eu am luat una si am probat-o la ultimul drum pana la Bucuresti. Temperatura se mentine la 85 grade Celsius dar parca totusi ajunge destul de greu la ea.

                          Comment


                          • Voi sunteți siguri ca nu poate face rau chinezaria?
                            Sau ca nu se pierde garanția?

                            Comment


                            • Eu sunt foarte sigur
                              A stat conectata non stop cam 1 an de zile in torpedou
                              Eu nu eram conectat cu telefonul la ea dar era tot timpul acolo
                              sigpic

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google