Easy-R a.k.a. JS3

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • ambreiaj cutie easyR

    referitor la cutie easy r :
    kitul a fost schimbat la 6000 km masina tremura la plecare.
    am pus gaz tomasseto la 3000 km ca din fabrica nu au ( nu sunt taxi)
    daca ai cutie automata ai garantie 100000 km si la ambreiaj
    acum am 47000 a inceput sa tremure iar cred ca in 10.000 trebuie schimbat iar
    stiama
    Last edited by dionescu; 13 February 2018, 17:45.

    Comment


    • TCe simplu e H4B408 iar TCe+gpl e H4B410

      H4B410+JS3(easy-R) nu există, nu au loc componentele de gpl.
      Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

      Comment


      • Originally posted by dionescu View Post
        referitor la cutie easy r :
        kitul a fost schimbat la 6000 km masina tremura la plecare.
        am pus gaz tomasseto la 3000 km ca din fabrica nu au ( nu sunt taxi)
        daca ai cutie automata ai garantie 100000 km si la ambreiaj
        acum am 47000 a inceput sa tremure iar cred ca in 10.000 trebuie schimbat iar
        stiama
        Daca aipus GPL aftermarket, ai pierdut garantia masinii.
        Dacia poate sa-ti spuna ca ambreiajul tau s-a dus din cauza ca ai gaurit cu furtunele de admisie carburant, nu pentru ca ambreiajul lor+robotizata nu functioneaza bine.
        Fa o vizita la Dacia si tine-ne la curent. Poate nu-si dau seama ca ai pus GPL.

        Comment


        • A fost pus la dispozitie in reprezentante update-ul de soft pentru cutia Easy-R.

          Comment


          • Sa traiesti Aris . Veste buna ne-ai adus.
            Tocmai vorbisem la reprezentanta Suceava miercuri dimineata si mi-ai spus ca nu era venit . Inseamna ca s-au schimbat datele problemei.

            Comment


            • Oameni buni voi vorbiti serios, chiar este disponibil update pentru easy-r ?
              Va rog sa ma tineti si pe mine la curent.
              Parca este prea frumos ca sa fie si adevarat.

              Comment


              • Trebnuie sa fie...altfel raman pe pierdere cu easy-r pe 0.9...si multi clienti nemultumiti.

                Comment


                • Originally posted by C.Mike View Post
                  Oameni buni voi vorbiti serios, chiar este disponibil update pentru easy-r ?
                  Va rog sa ma tineti si pe mine la curent.
                  Parca este prea frumos ca sa fie si adevarat.
                  Ce ati relatat voi pe aici cu tremurici a fost mic copil, pe langa ce au avut de testat in laborator.

                  Originally posted by georgstelsib View Post
                  Sa traiesti Aris . Veste buna ne-ai adus.
                  Tocmai vorbisem la reprezentanta Suceava miercuri dimineata si mi-ai spus ca nu era venit . Inseamna ca s-au schimbat datele problemei.
                  Cred ca trebuie sa aiba si reprezentanta abonament la Renault, ca altfel nema update.
                  Last edited by aris86; 16 February 2018, 12:33. Reason: Automerged Doublepost

                  Comment


                  • Dar oare daca solicitam la Vocea Clientului Romania un asemenea update , am avea sanse ?

                    Comment


                    • Logic ar fi sa te anunte ei, sa faca rechemare in service pentru update, dar avand in vedere ca traim in România si avem de-a face cu Dacia (= 0 interes pentru clienti, cel putin pentru romani), nu cred ca o sa pupam noi asa ceva.

                      Comment


                      • Incercati sa sunati si la VC, poate asa aveti sanse mai mari sa beneficiati de update. Bafta!

                        Comment


                        • Am sunat acum la AutoCobalcescu - Splaiul Unirii, Bucuresti, inca nu au primit update-ul de soft. Au mai primit solicitari in acest sens.

                          Comment


                          • Daca acest update rezolva problema trepidatiilor si implicit a distrugerii kitului de ambreiaj, banuiesc ca este in avantajul Dacia sa il implementeze cat mai repede.
                            Ma gandesc ca este mult mai ieftin un update decat un kit de ambreiaj.

                            Comment


                            • Eu sunt mai neincrezator din fire asa ca nu cred ca acest update este solutia definitiva. Imi pare rau, dar pana nu vad, nu cred. Totusi, la fel de posibil este sa ma insel. Dar sa presupunem ca astfel problema s-ar rezolva. In acest caz avantajul este de partea celor care isi vor lua masina de acum incolo. Daca celorlalti, pe langa updatarea miraculoasa nu li se schimba si ambreiajul cu unul nou, pur si simplu li se amana problema cu cativa ani sau cateva zeci de mii de km. De ce? Pentru ca daca defectul este generalizat si nu punctual, foarte multi posesori de Easy-R au probabil deja uzuri anormale in diverse stadii desi masinile nu prezinta simptomele descrise de voi. Este ca si cum daca ai o plaga cu puroi, o cureti putin si pui un bandaj nou peste ea fara sa vindeci infectia.
                              Solutia corecta este ca pe langa eventuala updatare sa fie verificata in amanuntime transmisia si sa primesti asigurarea ca uzurile de pana acum se incadreaza in limitele normale, in functie de cati km are parcursi fiecare. Recunosc ca nu stiu daca este posibil din punct de vedere tehnic sa se faca aceasta constatare fara sa dai jos toata mataraia.

                              Dar mai intai, hai sa vedem leacul care vindeca cancerul si apoi o sa mai stam de vorba.
                              Last edited by gabrieln1960; 16 February 2018, 15:47.

                              Comment


                              • gabrieln1960, evident tu vorbesti din pozitia utilizatorului. Pentru Dacia si orice alt constructor e sa remedieze cauza. Partea cu piesele deja uzate/afectate este din alt film. Alea o sa ti le schimbi singur cand vor cadea, cel mai probabil dupa expirarea garantiei. Asta e ce conteaza pentru constructor. Ca ar trebui sa schimbe si piesele deja afectate, asta e o poveste care nu se va intampla. E greu sa determini o uzura normala de una cauza de trepidatiile cutiei. Nu intru in detalii dar nu cred ca asta se va intampla vreodata.
                                Eu zic ca ar fii super bine sa vina macar si cu doar atat.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google