Revizii/reparatii 1.0 SCe

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Screenshot_20220623_000945_com.yahoo.mobile.client.android.mail_edit_809298574991611.jpg Revizie 4 ani (schimbare curele accsorii, lichid racire, ulei motor si filtre): 377 lei + manopera Dacoserv 430 lei.

    Comment


    • Asta e uleiul pentru euro 6? Sau masina este euro5?

      Comment


      • Logan 2 SL PLUS - 1.0 SCe (2020), 20 800 km, a doua revizie efectuata ieri, la Auto Moldova Roman - 811,25 lei:
        -garnitura buson golire - 9.60 lei
        -filtru ulei - 50,73 lei
        -cartus filtrant aer - 92,21 lei
        -filtru habitaclu - 136,39 lei
        -dacia oil plus rn17 5w30 4l - 399,76 lei
        - manopera 1,80h - 343,85 lei
        - reducere de 15% la filtre.
        TOTAL (fara TVA) - 681, 72 lei
        TVA - 129,53 lei
        Logan 1.2 16v 2012

        Comment


        • Masina este euro 6 cu 47.000km, am schimbat de fiecare data la 10000 km uleiul cu acest elf sxr 5w40 norma ACEA a3/b4, si nu sesizez scadere de nivel a uleiului intre schimburi sau alte probleme.
          ​​​

          Comment


          • Originally posted by Catalin12345 View Post
            Masina este euro 6 cu 47.000km, am schimbat de fiecare data la 10000 km uleiul cu acest elf sxr 5w40 norma ACEA a3/b4, si nu sesizez scadere de nivel a uleiului intre schimburi sau alte probleme.
            ​​​
            La 47.000 km ai schimbat cureaua cu accesoriile. Trebuiau schimbate doar la 80.000. Nu e cam repede?
            Am programare și eu pe 15 iulie. Am întrebat dacă pot să aduc eu consumabilele ca și anul trecut (ulei, filtru ulei, filtru aer, filtru habitaclu, garnitură bușon baie ulei). Au spus că se poate dar în acest caz manopera este dublă (?!) și ieșiți mai scump. Ai (ați) pățit și voi așa?
            Eu am 66500km (4 ani pe 25 iulie) dar voi schimba cureaua cu accesoriile doar la 80.000 ar fi vreo problemă?
            Mulțumesc.

            Comment


            • Eu le-am schimbat la aproximativ 100.000 (3 ani).
              Curelele originale nu aveau urme vizibile de uzura.

              Comment


              • Originally posted by cbota View Post

                La 47.000 km ai schimbat cureaua cu accesoriile. Trebuiau schimbate doar la 80.000. Nu e cam repede?
                Am programare și eu pe 15 iulie. Am întrebat dacă pot să aduc eu consumabilele ca și anul trecut (ulei, filtru ulei, filtru aer, filtru habitaclu, garnitură bușon baie ulei). Au spus că se poate dar în acest caz manopera este dublă (?!) și ieșiți mai scump. Ai (ați) pățit și voi așa?
                Eu am 66500km (4 ani pe 25 iulie) dar voi schimba cureaua cu accesoriile doar la 80.000 ar fi vreo problemă?
                Mulțumesc.
                din cate stiu de la Vocea Clientului curele de alteranator se chimba la 80.000 sau 4 ani. Cred ca asa sunt trecute si in manualul de intretinere. si ale mele dupa 4 ani si 50000 km nu aveau urme de uzura, dar uzura "psihica" , cea care nu se "vede" probabil exista.

                Singura necunoscuta pe care o am este cureaua de distributie (lant) , am citit tot felul de postari care mai de care mai contradictorii. Sper doar sa fie adevarata afirmatie (life time = 1000 ani = 1000000 de km)

                „Opiniile sunt libere, dar nu și obligatorii.”

                Comment


                • Am mai scris, se pare că degeaba...

                  La TCe/SCe distribuția/lanțul se schimbă dacă face zgomot (zornăie la decelerare/accelerare) nu preventiv că așa e "bine/trebuie/am auzit io, etc"

                  Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                  Comment


                  • Originally posted by unicu View Post
                    Logan 2 SL PLUS - 1.0 SCe (2020), 20 800 km, a doua revizie efectuata ieri, la Auto Moldova Roman - 811,25 lei:
                    -garnitura buson golire - 9.60 lei
                    -filtru ulei - 50,73 lei
                    -cartus filtrant aer - 92,21 lei
                    -filtru habitaclu - 136,39 lei
                    -dacia oil plus rn17 5w30 4l - 399,76 lei
                    - manopera 1,80h - 343,85 lei
                    - reducere de 15% la filtre.
                    TOTAL (fara TVA) - 681, 72 lei
                    TVA - 129,53 lei
                    Au băgat 4 l de ulei în motor?! Atunci ar trebui să fie cu vreo două grosimi de deget peste limita maximă admisă pe jojă. Dacă ti-au dat surplusul e ok. Până la maxim pe jojă intră cam 3,3l, restul trebuia sa ti-l dea .Deci cam 700 de grame.
                    Atenție că, pentru acest motor mulți se plâng că consumă ulei. Majoritatea care se plâng de acest lucru au băgat 5W30....Eu am băgat 5W40 și n-am observat să piardă ulei. E puțin mai subțire cel băgat la tine....deci atenție la ”consumul” de ulei....
                    Și mai e ceva...litrul de ulei e, după ce ai scris, aproape 100 lei litrul?! E cam mult....mă abțin la celelalte consumabile pentru că depinde de producător....dar și alea sunt cam mari....uită-te pe siteuri de piese auto să vezi prețurile....
                    Au lucrat aproape 2h doar pentru asta?! Interesant.....

                    Uite un site unde e 119 lei TVA inclus bidonul de ulei de 4l.... Ulei motor DACIA Oil Plus Premium 5W30 4 L - Autopiesa.ro . E un exemplu, nu vreau să fac reclamă nimănui....da 100 lei/l e ....fără cuvinte.....
                    Attached Files

                    Comment


                    • Fiecare procedează cum considera, exemple au fost date cu duium și lux de amănunte . Unii chiar vor, din comoditate , neștiință sau cu totul altceva...sa dea triplu , chiar cvadruplu, pe piese , în reprezentanta, în "detrimentul " celor din magazine de profil, identice și originale. Inclusiv manopera e tripla.
                      Last edited by alex1ioan; 24 June 2022, 23:30.

                      Comment


                      • In fisa de intretinere primita de la reprezentanta, scrie ca curelele se schimba la 4 ani sau 60k km. Eu le-am schimbat ca sa fiu linistit, nu pentru ca prezentau uzura. In ceea ce priveste piesele si manopera, am economisit aproximativ 400 lei pentru ca am venit cu consumabilele mele- si am fost la o reprezentanta cu preturi mai mici. Daca ma duceam in reprezentantele mai de fite, care nu accepta piese din afara reprezentantei, plateam dublu. Acum fiecare face cum considera. Drumuri bune!

                        Comment


                        • Distinsi colegi,

                          Aveti perfecta dreptate!
                          Am cumparat zilele trecute de pe Net (piese auto arges - sper sa nu se considere ca le fac reclama):
                          - 2 filtre de aer
                          - 2 filtre de habitaclu cu carbon activ
                          - 2 filtre de ulei
                          - un set placute de frana
                          - obturatoare praf (4 bucati)
                          - 2 inelele de etansare nici nu mai conteaza ( 2,5 lei bucata)
                          TOTAL - 402 lei (cu tot cu taxa de livrare de 24 lei)

                          Din pacate n-am gasit sa mai "cumpar"... un an de garanție. Si n-am avut curajul sa renunt la el...
                          (Am garantia de 3 ani, desi nu prea am inteles ce acopera aceasta garantie...)
                          Un filtru de habitaclu l-am montat deja. (Cel de la reprezentanta era simplu, de hartie).
                          Restul pieselor sunt pentru viitor.
                          Mi-au pus cam 3,2 l de ulei! Deci au ramas cam 800 ml in bidon si mi-au spus sa-l pastrez pentru anul viitor...
                          Am verificat nivelul si e OK.
                          Oricum... sper ca ati remarcat "generoasa" reducere de 15% din pretul filtrelor! (LOL)
                          In rest ... ce sa zic... Ma bucur ca a trecut!
                          Si ma mai bucur ca am fost inspirat si n-am prelungit la cinci ani garantia.
                          Mi-au scazut 200 euro din pretul final, dar si i-au recuperat din reviziile de pana acum...
                          (Anul trecut, la Casa Auto Iasi - fostul Caremil - am dat 419,43 lei. A fost schimbat doar uleiul si filtrul de ulei...
                          Si inelul de etansare care a costat conform facturii... 12,79 lei!)
                          Asta e...
                          Numai bine tuturor!
                          Last edited by unicu; 25 June 2022, 13:51.
                          Logan 1.2 16v 2012

                          Comment


                          • Am uitat sa mentionez:
                            Reprezentanta lucreaza doar cu piesele (si preturile) proprii...
                            Logan 1.2 16v 2012

                            Comment


                            • Să înțeleg că reprezentanța nu acceptă piese aduse de client? Eu anul trecut am fost în Cluj Napoca la reprezentața DACIA și au acceptat....piese cumpărate de pe piese auto argeș. Le-am arătat factura, cu tot ce am luat, m-au pus să semnez că piesele au fost aduse de mine....și a fost ok. Acum cred că reprezentața din Cluj e destul de mare, celelalte mai mici să nu accepte piese aduse de client e posibil....

                              Și acum în iulie am programare și tot așa voi face.....
                              Last edited by 77sky; 25 June 2022, 22:13.

                              Comment


                              • Dacă scriu că reviziile efectuate in reprezentanță, pe perioada celor 3 ani, îți dau dreptul la încă 3 ani de garanție anticoroziune (conform carnetului de garanție, necitit de nimeni ) sunt rău și țin cu Dacia...
                                Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google