Logan III - Probleme Tehnice

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by Adrian 45 View Post
    Salut!
    Sandero 3, am schimbat trei chedere din iunie până acum. Două au venit strâmbe din fabrică, m-au sunat să mai aștept, au comandat altele, iar cele pe care le-au schimbat s-au deformat cam în 30 de zile fiecare.
    Salut! La un Logan, acum 3 săptămâni am schimbat și eu toate chederele și acum și cele noi sunt la fel de deformate ca cele vechi. Eu aș mai aștepta câteva luni ca să se mai consume câteva loturi și încerc din nou.

    Comment


    • Interesant e ca doar la L3 si S3S au aparut probleme cu chederele. Eu la S3 nu am asa ceva, fiind fabricat in Maroc, si nici nu am vazut pana acum pe altcineva cu S3 sa mentioneze problema.

      Comment


      • Dupa cat timp apare aceasta problema? Eu am S3 de 18 zile, nu am observat aceasta deformare.

        Comment


        • Salut!
          La mine, după două luni. Sandero 3 Stepway
          Last edited by 77sky; 2 December 2021, 14:40.

          Comment


          • În maxim 30-60 de zile de la fabricația mașinii chederele se deformează.

            Dacă e adevărat că BJI nu are probleme cu chederele - față de LJI ți BJIcross - probabil în Maroc există alt fabricant de chedere - adică nu se importă aceleași chedere care se montează în România.
            Logan III Comfort ECO-G 100, Iulie 2021, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălzite+Climă, P. Comfort, P. Parking 2, volan piele, geam. el. sp.

            Comment


            • Va salut! Am un L3 eco-G cu 6500 de km la bord, făcuți mai mult pe gpl. De câteva zile, atunci când mașina este in sarcina (la schimbarea vitezelor sau la accelerare puțin mai agresiva) mi se taie gazul și trece pe benzina. Această trecere este agresiva și îmi zguduie puțin mașina și mi-a creat disconfort maxim mai ales în depășiri. Nu se întâmplă foarte des, in afara la apx 50 km, iar urban 1-2 ori în 15 km, dar oricum suficient că sa cred că este o problemă și nu acea `analiza` a sistemului care trece de la gpl pe benzina in anumite condiții. După ce trece pe benzina becul de la comutatorul de gpl clipește și în scurt timp revine pe gpl. Mi s-a întâmplat însă să rămână stins și să nu devină la gpl. Partea proasta este că acest simptom a început să fie din ce in ce mai des și am decis sa merg la service zilele urmatoare S-a mai lovit cineva de aceasta problema?

              Comment


              • Mergi la service, ai gandit bine, nu e normal. Am cca. 9.600 km, majoritatea pe GPL si n-am intalnit asa ceva. Alimentezi cumva de la statii mici, particulari?
                Somnul adânc ajută la prevenirea îmbătrânirii, mai ales dacă dormi la volan.
                Nu goni mai tare decât poate îngerul tău să zboare!

                Comment


                • Chederul de la usa din dreapta a fost schimbat la sfarsitul lui septembrie. Am pus poza si cu cel de la usa soferului, cel cu care a venit masina si care nu are nici o problema. Mi se pare ca usa din dreapta e reglata putin cam aiurea in sensul ca e putin cam bagata spre interior raportat la cea a soferului, poate si asta afecteaza deformarea chederului. O sa le arat cand ma duc iar la dealer si daca o schimbe numai chedereul si atat o sa mi-o fac eu.
                  Attached Files

                  Comment


                  • Originally posted by ursamajor View Post
                    Mergi la service, ai gandit bine, nu e normal. Am cca. 9.600 km, majoritatea pe GPL si n-am intalnit asa ceva. Alimentezi cumva de la statii mici, particulari?
                    In general nu,insa au mai fost situatii cand am alimentat si de la statii mici fiind plecat prin tara....
                    Oricum am programare la service....revin dupa ce ma intorc de acolo.
                    Multumesc

                    Comment


                    • Astazi am fost cu masina la service in Constanta pt ca nu se debloca automat frana electrica. Au pus testerul si nu a avut nici o eroare, asa ca au spus ca masina nu are nimic si ca multe dacii noi au aceeasi problema. In continuare trebuie fortata ca sa se deblocheze frana.

                      Comment


                      • Originally posted by Dramar View Post
                        Astazi am fost cu masina la service in Constanta pt ca nu se debloca automat frana electrica. Au pus testerul si nu a avut nici o eroare, asa ca au spus ca masina nu are nimic si ca multe dacii noi au aceeasi problema. In continuare trebuie fortata ca sa se deblocheze frana.
                        Apasa pe buton si nu sunt probleme. Eu m-am obisnuit sa apas pe buton, nu o las niciodata sa se deblocheze automat ca mi se pare ca se cam forteaza ceva pe la sistemul respectiv asa ca mai bine merg pe manual. La masina cealalta care o am nu se blocheaza si deblocheaza automat, trebuie apasat de fiecare data pe buton. Probabil ca mi-a intrat in reflex si din cauza asta procedez asa si cu Sandelul.

                        Comment


                        • Apas pe buton, dar am cumparat masina pt niste specificatii care nu functioneaza...

                          Comment


                          • Originally posted by Dramar View Post
                            Astazi am fost cu masina la service in Constanta pt ca nu se debloca automat frana electrica. Au pus testerul si nu a avut nici o eroare, asa ca au spus ca masina nu are nimic si ca multe dacii noi au aceeasi problema. In continuare trebuie fortata ca sa se deblocheze frana.
                            EPB trebuie să se deblocheze/blocheze automat.
                            EPB este deblocată automat simultan cu acționarea ambreiajului. Să nu fie o problemă cu senzorii de la ambreiaj.
                            Stop-Start scoate motorul din Stand By când apeși ambreiajul?
                            Logan III Comfort ECO-G 100, Iulie 2021, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălzite+Climă, P. Comfort, P. Parking 2, volan piele, geam. el. sp.

                            Comment


                            • De blocat se blocheaza automat fara probleme dar daca o lasi pe automat cateodata se deblocheaza mai greu , ai o senzatie de zici ca pleci de pe loc cu rotile blocate. Eu nu am patit sa nu se deblocheze singura dar e drept ca nu prea folosesc modul automat.

                              Comment


                              • Deblocarea "grea" a EPB - cu o aparentă întârziere - este provocată DOAR de strângerea inegală a frânelor din cauza lipsei de planeitate a drumului. Dacă drumul este drept/plan atunci EPB se strânge/desface aproape fără să simți, doar auzi bâzâitul. Dacă drumul are diverse inclinații sau denivelări care fac ca osiile să nu fie orizontale atunci frânele se strâng ușor inegal, lucru care la desfacere duce la întârzierea deblocării lor totale, pentru că o roată va fi deblocată un pic mai devreme decât cealaltă. Nu este un defect.
                                Logan III Comfort ECO-G 100, Iulie 2021, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălzite+Climă, P. Comfort, P. Parking 2, volan piele, geam. el. sp.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google