Placute de frana

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • ai inteles gresit, aia sunt acolo doar niste bagatori de seama/habarnisti, nici mie nu mi-a placut modul lor de abordare insa nu poti pune baza pe ei sa-ti confirme compatibilitatea ori specificatiile unui produs, dai comanda o ridici si cam aia e, chiar merita 50 de lei in plus o parere a altuia care poate n-are nicio legatura cu realitatea sau cu nevoile tale ?
    Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

    Comment


    • Originally posted by madhorsefuzzy View Post
      Mai exista si alte motive: pe mine aia de la epiesa.ro m-au repezit la telefon cand i-am intrebat de intrebarile mele puse la ei pe site (in formularul de pe site) despre anumite repere, la care nu am primit nici un raspuns in mai mult de 24h.
      Eu din motivul asta i-am ras din lista mea. Pe banii mei nu permit nimanui sa ma repeada.
      Exact asa am patit si eu. Am facut o comanda pe site, iar cand m-au sunat sa le confirm comanda, i-am intrebat daca pot sa vin la ora x, iar pulifriciu' ala mi-a zis "poti sa vii cand vrei tu mai nene". Eram gata-gata sa ma fac in ea de comanda si sa iau din alta parte (mai scump, evident) dar am vorbit cu Sam si mi-a zis ca asa sunt ei, jegosi, dar piesele sunt bune.
      Asa ca m-am dus acolo, nu am salutat nici la venire, nici la plecare (nici ei nu s-au obosit s-o faca), le-am dat banii, mi-am luat piesele si mi-am vazut de treaba.
      Last edited by vitriol; 12 May 2014, 15:46.
      sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

      Comment


      • Confirm spusele colegilor in legatura cu atitudinea de maro a "telefonistilor" de la epiesa.ro
        In afara faptului ca prima data ii auzi in telefon cu celebrul "da!", nu tu "buna ziua", sau maca un "alo" acolo si tot suna ar suna mai bine (ca vb. aia sun la o societate, nu la pretenu' da pahar), pana la faptu' ca ei nu stiu / nu pot sa-ti recomande nimic cu privire la reperele care te intereseaza. Trebuie sa vii cu lectia gata facuta si aia e.
        Dar, marele avantaj e ca au preturi bune...fata de alti concurenti, celebrii si ei p-aici, cu preturi mult mai mari si cu aceleasi probleme de comunicare si/sau bunavointa.
        In schimb o atitudine pro client, o buna comunicare, am avut-o cu cei de la uleidaulei. Amabili, cooperanti si prompti.
        Last edited by Kojak; 12 May 2014, 16:13.

        Comment


        • Sigur e cum spuneti voi. Piesele sunt bune, dar pentru atitudine eu ii tai din lista.
          In plus nu am cumparat si nici nu cumpar de la "ailalti".
          Fiecare isi conduce business-ul cum crede.

          Eu am furnizorul meu de incredere, un magazinas mic de cartier: sun, ii spun de piesa, ma suna imi zice pretul dupa ce verifica cu importatorul, daca imi convine pretul comand fara avans si ma duc si ridic reperul. Nici eu nu am comandat vreo piesa fara sa o cumpar, nici el nu mi-a vandut facaturi.
          Cand a fost cazul mi-a zis de provenienta pieselor deschis: bieleta asta de directie are holograma Dacia la 45RON dar nu stiu de unde vine. Originala din depozit Dacia e la 135RON. Am luat la 45RON, mi-au zis in service Dacia ca nu e originala, e pe masina de 80.000km si inca rezista.
          Si eu i-am zis deschis ca am comandat placute ATE la 200RON cu tot cu transport de pe mister-auto.ro, cand el mi-a dat pret de 268RON. Placutele nu erau pentru Logan.
          Ne intelegem foarte bine: nu am nevoie de sictirul celor de pe epiesa.ro cand baiatul mi-a dat preturi comparabile cu ei (+- ceva mic la fiecare piesa).

          Comment


          • Originally posted by Kojak View Post
            In schimb o atitudine pro client, o buna comunicare, am avut-o cu cei de la uleidaulei. Amabili, cooperanti si prompti.
            Aceiaşi bună comunicare am avut şi eu cu cei menţionaţi mai sus de colegul Kojak, chiar am rămas plăcut surprins de acest lucru.
            Despre plăcuţele de frână cred că mă voi orienta către ATE.

            Comment


            • Originally posted by FlorianYFL View Post
              cati km ai de vrei sa le schimbi?
              cu ce ? cu placutele sau cu discurile ? placutele nu au mai mult de 10 mii.
              dar nu stiu discurile cat mai tin. la dacoserv mi-au zis sa le schimb la urmatorul schimb de placute. discurile au 74 de mii si ceva...
              dar nu prea merg batraneste cu ele. acum o ora, in parcarea cora, am oservat ca mi-a trepidat putin de la ambreiaj, zic eu... daca ii dadeam usor drumul la pedala. la mers intins parca n-a mai facut, dar acolo schimb brusc vitezele si dau drumul dintr- data la pedala. asa ca nici sistemul de franare n-are o viata prea buna.

              Comment


              • ...cam vijelios, NeDeLeule, cam vijelios.

                Comment


                • Originally posted by B997NDL View Post
                  ... acum o ora, in parcarea cora, am oservat ca mi-a trepidat putin de la ambreiaj, zic eu... daca ii dadeam usor drumul la pedala. la mers intins parca n-a mai facut, ...
                  Aveai motorul mai rece?

                  Comment


                  • Originally posted by Kojak View Post
                    Dar, marele avantaj e ca au preturi bune...fata de alti concurenti, celebrii si ei p-aici, cu preturi mult mai mari si cu aceleasi probleme de comunicare si/sau bunavointa.
                    In schimb o atitudine pro client, o buna comunicare, am avut-o cu cei de la uleidaulei. Amabili, cooperanti si prompti.
                    dar de piesenet n-ai fost multumit ? n-am luat niciodata de acolo si de ai intreb.
                    nici cu preturile asta prea bune nu ma simt in largul meu...
                    si eu tot la ATE ma uitam ca mi le-a recomandat mr.K

                    @Ampt
                    nu. de-abia venisem din colentina. nu trepida urat, dar se simtea asa, mai usor..
                    cand am ajustat putin distanta de ala din drepta ca sa mi-o dea cu portiera. am dat inainte si inapoi.
                    Last edited by B997NDL; 12 May 2014, 18:20.

                    Comment


                    • ba da, super multumit. am si scris pe alt topic ca ii recomand, de la A-Z.

                      Comment


                      • Originally posted by B997NDL View Post
                        nici cu preturile asta prea bune nu ma simt in largul meu...
                        Înseamnă că te simţi în largul tău atunci când alimentezi de la PECO!

                        Comment


                        • adica ?! acum alimentez doar de la rompetrol. daca aveam benzina, nu mai conta.

                          on topic: cam care e media de viata a discurilor oem ? stie cineva ?
                          dar banuiesc ca mult n-o mai duc...

                          Comment


                          • Originally posted by B997NDL View Post
                            cam care e media de viata a discurilor oem ? stie cineva ?
                            Două perechi de plăcuţe de frână, cam aceasta este media.

                            Comment


                            • io am schimbat discurile de fabrica la 120mii +
                              depasisera cu putin limita minima admisa.

                              pe mine m-au tinut mai mult de 2 perechi de placute, cam 3-4.

                              Comment


                              • Profitand de ziua calda si senina de duminica, am purces la schimbul placutelor de frana. Ferodo de origine, fara ABS.
                                Imi soptise "o pasarica" ca nu mai au carne decat ptr. maxim 2-3000km.
                                Asa a fost.

                                Operatiuni:
                                - curatare discuri (inclusiv rugina de pe muchia discurilor - perie de sarma si smirghel), etrieri, culise (aveau vaselina de proasta calitate, se transformase pe alocuri in pamant / mal...o chestie care semana cu unsoarea);
                                - inlocuire placute de frana + tablite culise etrieri;
                                - gresare culise si tablite etrieri in zona de rezemare a palcutei de frana, cu pasta ceramica rezistenta la temp. extreme.

                                Cal mai mult timp l-am pierdut cu curatarea de vaselina veche a culiselor si burdufelor. In total am folosit 2 tuburu de spray de curatat franele TRW.

                                Placutele vechi (tot de origine, cumparate si montate in reprezentanta) aratau JALNIC (vezi foto), dupa numai 30 mii km.
                                Inca o dovada ca piesele / consumabilele de prima echipare nu se compara cu cele ulterioare. Am avut seturi de placute de origine, care m-au tinut 50-60mii km si nu aratau in halu' ala.

                                Masina franeaza, daca nu mai bine (inca), macar "mai sus", dupa ce am facut cca. 150km. Probabil inca nu s-au pasuit complet franele.
                                Imediat in viitorul apropiat o sa fac si un test pe stand, sa compar valorile cu cele din toamna.

                                Io unu sunt multumit de "produsu' finit", chiar daca m-am lalait 2-3 ore ptr. toata operatiunea, macar am satisfactia unui lucru bine facut de mana mea (stanga?) pe care nici un mecanic nu mi l-ar fi facut la detaliile de curatare / gresare.

                                Foto cu placutele vechi
                                Attached Files
                                Last edited by Kojak; 12 May 2014, 19:21.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google