Discutii Generale L.CV.Jiului

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • mi-l si imaginez pe marian sa se inghesuie pe sub bord sa decupeze )
    http://www.loganclub.ro/forum/hd_64_...-t24147p3.html

    Comment


    • pai si l-a mine s-o bagat sa vada daca am filtru de polen
      Am vazut in oameni...ce nu vroiam sa vad vreodata...
      Ura si iubirea cum lovesc ambele de-odata!!!

      Comment


      • Salutare L.C.V.J. da a ramas deocamdata cu lauda inca nimic conret ,,glumeam bine inteles".

        Comment


        • mai trebuie si putina gluma...radem si noi un pic, mai scapam de riduri
          Am vazut in oameni...ce nu vroiam sa vad vreodata...
          Ura si iubirea cum lovesc ambele de-odata!!!

          Comment


          • Prietenasi...prietenasi...ce de glumeti...
            Sa nu-ti fie frica de opozitie.Aminteste-ti ca un zmeu se inalta impotriva vantului ,nu impreuna cu el.

            Comment


            • Nu mai aveti glume...nimic,nimic...v_ati rusinat ...
              Sa nu-ti fie frica de opozitie.Aminteste-ti ca un zmeu se inalta impotriva vantului ,nu impreuna cu el.

              Comment


              • Fratilor nu mai stiti cat costa schimbarea talonului si a permisului? Am facut o tampenie, mi-am schimbat adresa in buletin si acum am vazut ca pe permis, talon am alta adresa!!Si acu tre sa schimb tot.MAmam ce nervi am!!
                Nu-l mai suport sub nicio forma pe Garcea!! M-am saturat de toti cocalarii parveniti care se cred "organe" ale statului!!

                Comment


                • Am gasit asta nea` Virago

                  Ghid complet schimbare permis si talon la schimbarea domiciliului:

                  Odata cu schimbarea buletinului am decis sa imi schimb si domiciliul trecut in buletin, si drept urmare a trebuit sa imi schimb si permisul de conducere si certificatul de inmatriculare (talonul si placutele cu numere). Ceea ce veti citi mai jos se aplica pentru schimbarea domiciliului din Calarasi in Bucuresti (pentru alte localitati, presupun ca procedura este foarte asemanatoare, daca nu identica).

                  Iata ce trebuie sa faceti:

                  Preschimbarea Permisului de Conducere:
                  -platit taxa CEC (68 lei); nu platiti taxele la BCR - mi-au zis dupa ce am stat la coada ca au conturile gresite
                  -completat Fisa Detinatorului Permisului de Conducere (o gasiti la SRPCIV la biroul de informatii si pe site-ul lor - cred ca o puteti folosi si pe cea de pe site-ul lor - ; SE POATE COMPLETA DE MANA; nu trebuie completata la masina, nu va lasati pacaliti de birourile de acte auto ca sunt niste jegmanosi care ar face orice ca sa mai faca rost de un client; pe ghiseele de la SRPCIV scrie clar ca actele se pot completa olografic)
                  -facut copie dupa buletin
                  -luat toate astea si cu permisul vechi si mers la SRPCIV, unde va va face o poza
                  Permisul e gata in 2 ore.

                  Schimbare Certificat de Inmatriculare si placute numere sau 'unde treaba incepe sa se imputa':
                  -In localitatea unde aveti masina inregistrata, de la Directia Taxe si Impozite va trebui printre altele sa cereti un Certificat Fiscal pentru Persoane Fizice privind Impozitele si Taxele Locale (NU AVETI NEVOIE DE VIZA DE LA EI PE FISA DE INMATRICULARE, ACEST CERTIFICAT FISCAL TINE LOCUL ACELEI VIZE).
                  -Inafara acestui Certificat Fiscal, trebuie sa faceti rost de dosarul masinii dumneavoastra tot de la Directia Taxe si Impozite a fostei localitati. Trebuie sa o rugati cat puteti de frumos pe tanti de acolo sa va caute dosarul in arhiva si sa va completeze cateva foi (ii ia cam jumatate de ora sa faca treaba asta). Daca nu o rugati frumos, s-ar putea sa va cheme in alta zi sau sa va spuna ca dureaza mult mai mult decat dureaza in realitate doar ca sa scape de voi. Dupa ce tanti va scoate din arhiva dosarul, trebuie sa scrieti de mana o cerere de transfer dosar in care specificati fosta adresa, actuala adresa si faptul ca doriti transferul dosarului autoturismului marca cutare, cc* cutare, ss* cutare, sm* cutare; o sa mai completati inca o foaie tip cu datele personale si tanti de acolo va scoate din evidenta fiscala, va face certificatul fiscal, va face o cerere oficiala catre primaria noii localitati si va inmaneaza dosarul.
                  *cc = capacitate cilindrica; ss = serie sasiu; sm = serie motor;
                  -Tot in fosta localitate trebuie sa va platiti impozitul masinii. Eu am fost pe data de 22 februarie si doamna de acolo m-a sfatuit sa nu platesc pentru tot anul, pentru ca o sa trebuiasca sa platesc din nou cand trec masina in evidenta in noua localitate. Asa ca am platit doar pana pe data de 29 februarie, urmand sa platesc restul in noua localitate, dupa ce ma vor trece in evidenta, ca sa nu platesc de 2 ori. Cel mai bine o intrebati pe doamna de acolo cat sa platiti din impozit. Cert e ca trebuie sa fiti la zi cu taxele ca sa puteti primi Certificatul Fiscal.
                  -Asta e tot ce trebuie sa faceti in vechea localitate. NU AVETI TREABA CU POLITIA.
                  -In noua localitate, trebuie sa va completati Fisa de Inmatriculare (puteti sa o completati de mana!). Va mai trebuie niste copii xerox dupa: Certificat Fiscal, buletin, cartea de identitate a vehiculului, actul de proprietate (factura fiscala) si Certificat de Casatorie (!) in caz ca sunteti casatoriti/(-te) si mergeti cu toate astea, plus Cartea de Identitate a Vehiculului in original, actul de proprietate in original (adica factura fiscala), Fisa de Inmatriculare completata si Certificatul Fiscal din vechea localitate in original la Directia Impozite si Taxe a noii localitati ca sa va treaca in evidenta. Trebuie sa aveti la voi si dosarul din fosta localitate, care cuprinde: cererea scrisa de Directia Taxe si Impozite din fosta localitate catre primaria noii localitati, Decizia de Impunere de la fosta localitate, Declaratia Fiscala de la fosta localitate, copia dupa buletinul vechi si tot ce v-a mai dat doamna din fosta localitate(tot dosarul vechi). La Directia Taxe si Impozite din noua localitate am mai primit un formular de completat: o 'Declaratie fiscala/Decizie de impunere' (din care veti completa doar Sectiunea 1; puteti lua ca model acelasi formular pe care l-ati completat tot domniile voastre cand ati intocmit dosarul din fosta localitate; il aveti in dosarul vechi).
                  -La Directia Impozite si Taxe o sa va puna o viza pe Fisa de Inmatriculare si va intocmeste o decizie de impunere noua, in dublu exemplar, unul vi-l adauga in noul dosar fiscal (care va ramane in evidenta lor), iar pe celalalt il veti primi voi. Puteti alege sa platiti restul impozitului pentru autoturism(daca ati mers pe varianta mea, cu plata partiala in vechea localitate) acum sau puteti alege sa il platiti altadata, pana la termenul scadent. Veti primi inapoi factura fiscala a autoturismului (originalul), cartea de identitate in original, fisa de inmatriculare vizata si certificatul fiscal in original.
                  -Platiti chitanta CEC pentru certificat de inmatriculare (CEA IN VALOARE DE 37 DE LEI, NU SI CEA IN VALOARE DE 50 DE LEI; AIA E PENTRU INMATRICULARE VEHICUL, VOI VRETI DOAR SA VA SCHIMBATI TALONUL SI NUMERELE).
                  -Va prezentati inapoi la DRPCIV, cu urmatoarele acte (asezate in ordinea asta): chitanta CEC, fisa de inmatriculare pe care v-au vizat-o la Taxe si Impozite, cererea tip catre SRPCIV completata de mana (de obicei e pe spatele formularului fisei de inmatriculare), Certificatul Fiscal din fosta localitate in original si copie, copie buletin, copie carte de identitate a vehiculului, talon in original, cartea de identitate a vehiculului in original.
                  -Platiti la SRPCIV taxa pentru numere de inmatriculare (40 lei), si taxa suplimentara pentru numere preferentiale (45 lei) daca doriti sa va alegeti personal numerele, pentru care veti primi o chitanta. Cartea de Identitate in original ramane la ei pana cand va ridicati numerele.
                  -Va intoarceti in 2 ore cu chitanta si buletinul pentru certificat de inmatriculare si placute cu numere.

                  Va recomand sa preschimbati permisul si sa va schimbati certificatul de inmatriculare odata, ca sa le ridicati odata si sa economisiti timp. Eu am descris pasii separat, dar puteti sa faceti voi legaturile. Nu exista o ordine in care trebuie schimbate aceste acte intrucat nu exista nicio legatura intre permis si certificat de inmatriculare, ci doar intre buletin si permis, respectiv buletin si certificat de inmatriculare.


                  Alte note:

                  ASIGURAREA OBLIGATORIE (RCA-ul) NU TREBUIE SCHIMBAT! Pe mine era sa ma pacaleasca niste indivizi de la un birou de acte auto. Noroc ca am intrebat la informatii la DRPCIV inainte sa iau o decizie. Chiar daca polita de asigurare e facuta pe numarul vechi de inmatriculare, este facuta si pe seria sasiului. In fapt seria sasiului conteaza pe polita de asigurare, si nu numarul de inmatriculare.

                  Rovigneta are de asemenea pe dovada trecuta seria sasiului, deci cred ca nici in cazul asta nu trebuie schimbata (cei de la politie mi-au zis ca nu tine de ei, dar mergand pe aceeasi analogie cu RCA-ul, nu ar trebui nici aceasta schimbata).
                  Am vazut in oameni...ce nu vroiam sa vad vreodata...
                  Ura si iubirea cum lovesc ambele de-odata!!!

                  Comment


                  • salutare dragi colegi , Vladut sa sti ca te ajunge vreo doua milioane sa le schimbi adresele si la permis si la talon

                    Comment


                    • Din ce stiu eu nu mai trebuiesc sa bata adresele ...

                      Neata domnilor ...ce mai invartiti astazi ...Ceachy nu te duru mana tata de la atata scris ...
                      Last edited by marianhorduna; 6 April 2012, 08:00. Reason: Automerged Doublepost
                      Sa nu-ti fie frica de opozitie.Aminteste-ti ca un zmeu se inalta impotriva vantului ,nu impreuna cu el.

                      Comment


                      • nu nene e usor cu copy paste
                        Am vazut in oameni...ce nu vroiam sa vad vreodata...
                        Ura si iubirea cum lovesc ambele de-odata!!!

                        Comment


                        • Buna de dimineata...ce de vreme frumoasa ...
                          Sa nu-ti fie frica de opozitie.Aminteste-ti ca un zmeu se inalta impotriva vantului ,nu impreuna cu el.

                          Comment


                          • Buna de dimineata ... Ce vreme superbă...Sa inteleg ca avem colegi noi?Daca este asa, bine ai venit printre noi colegu...
                            Sa nu-ti fie frica de opozitie.Aminteste-ti ca un zmeu se inalta impotriva vantului ,nu impreuna cu el.

                            Comment


                            • vlad daca meri la deva cu schimbatu actelor anunta-ma si pe mine din timp poate merem impreuna sa schimb si eu permisu
                              http://www.loganclub.ro/forum/hd_64_...-t24147p3.html

                              Comment


                              • Salutari salutari...in sfarsit nu mai ploua...
                                Ce ziceti...pe miercuri sau joi...dam asa un fulger? Ca sambata seara cum e invierea, mai are lumea treburi pe la ora 4-5...
                                Am vazut in oameni...ce nu vroiam sa vad vreodata...
                                Ura si iubirea cum lovesc ambele de-odata!!!

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google